اعتراض رييس جامعه پزشكان متخصص داخلى ايران

جای خالی سلامت در تبلیغات ریاست جمهوری

۱۳۹۶/۰۲/۱۹ در ۱۴:۰۰

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلى ایران با اشاره به این موضوع که در مناظره‌های انتخاباتی توجه چندانی به موضوع سلامت نشده، گفت: متاسفانه مشاهده کردیم که بحث بهداشت و سلامت جامعه در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری مغفول واقع شد که امیدواریم در مناظره بعدی نامزدها به این موضوع بیشتر توجه کنند.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، ایرج خسرونیا در نشست خبری با حضور خبرنگاران با اشاره به برگزاری بیست و هشتمین کنگره پزشکان متخصص داخلی ایران، گفت: برای کنگره امسال حدود ۱۸۰ مقاله علمی به دست ما رسیده است و در این همایش ۸ سمپوزیوم، ۴ کارگاه و ۴ سخنرانی اصلی برگزار خواهد شد. همچنین علاوه بر بحث در خصوص مسائل علمی جامعه پزشکی، مباحث صنفی پزشکان نیز مطرح و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

پزشکی و آشنایی با قوانین

وی با اشاره به این‌که طی سال‌های اخیر در جامعه پزشکى دو مشکل سرطان و پزشکى و قوانین بیشتر از هر چیزی مطرح بوده، اظهار کرد: در خصوص این مسائل نیز در این کنگره با حضور اساتید بحث و بررسى خواهد شد. متاسفانه به نظر می‌رسد دانشجویانی که بعد از اتمام درس خود وارد عرصه پزشکی می‌شوند آگاهی کاملی در خصوص پزشکی قانونی ندارند، بنابراین تقاضا دارم مبحث پزشکی قانونی به عنوان چند واحد درسی در طول دوره تحصیل به دانشجویان ارائه شود تا این افراد بعد از فارغ‌التحصیلی و شروع به کار، اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشند.

 

سه انتخابات مهم

خسرونیا با بیان این‌که انتخابات یکی از موضوعات اصلی و سرنوشت‌ساز برای کشور ما است، گفت: در چند روز آینده ۳ انتخابات ریاست جمهوری، شوراها و نظام پزشکی را پیش رو داریم که بنده به تمام اقشار جامعه خصوصا جامعه پزشکی توصیه می‌کنم در این انتخابات شرکت کنند و بهترین افراد را انتخاب کنند؛ زیرا اگر در انتخابات شرکت نکنیم باید ۴ سال از عمر خود را با پشیمانی سپری کنیم.

وی در خصوص انتخابات نظام پزشکی نیز اظهار کرد: این انتخابات برای جامعه پزشکان بسیار با اهمیت است و به همین دلیل باید افرادی انتخاب شوند که دارای آینده نگری بالایی بوده و به این پست به عنوان یک سکوی پرش برای پیشرفت نگاه نکنند.

 

افزایش آمار ابتلا به سرطان

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران در خصوص بیماری سرطان نیز گفت: متاسفانه آمار افراد مبتلا به سرطان در طول ۱۰ سال گذشته بسیار افزایش پیدا کرده است؛ به طوری‌که سالانه ۹۰ هزار نفر در ایران گرفتار این بیماری می‌شوند.

خسرونیا ادامه داد: مرگ و میر در اثر بیماری سرطان در کشور ما نسبت به سایر کشورها بالاتر است؛ در حالی‌که در تمام دنیا ۳۰ درصد افراد مبتلا به سرطان فوت می‌کنند، در کشور ما ۹۰ درصد این افراد در مرحله درمان می‌میرند.

وی افزود: متاسفانه هزینه‌های درمان سرطان بسیار بالا است و به همین دلیل باید موضوع پیشگیری بیشتر مد نظر مسئولان و مردم جامعه قرار گیرد. ۴۰ درصد از سرطان‌ها را می‌توان پیشگیری و ۴۰ درصد را می‌توان درمان کرد.

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران گفت: عدم رعایت بهداشت یکی از اصلی‌ترین عوامل بروز سرطان است و باکتری نیز به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان باعث به وجود آمدن عفونت‌ و ایجاد سرطان می‌شود.

وی یکی دیگر از علل ایجاد سرطان را مصرف تریاک دانست و توضیح داد: متاسفانه مردم جامعه ما تاکنون بر این باور بوده‌اند که مصرف تریاک باعث تسکین دردها می‌شود، اما بررسی‌ها نشان داده که مصرف تریاک در بلندمدت می‌تواند باعث بروز بیماری سرطان گوارش شود.

خسرونیا ادامه داد: آمارهای اخیر نشان می‌دهد که سن ابتلا به سرطان ۱۰ سال کاهش پیدا کرده و این مسئله به دلیل مصرف غذاهای آلوده، هوای آلوده و همچنین افزایش استعمال دخانیات است.

وی با اشاره به مصرف ناس در برخی مناطق کشور و نقش آن در ابتلا به سرطان نیز اظهار کرد: مصرف ناس که متاسفانه در برخی از مناطق کشور ما بسیار شایع است نیز می‌تواند نقش اساسی در بروز بیماری سرطان ایفا کند. باید توجه داشت که شیوع سرطان در کشورهای صنعتی بیشتر از سایر کشورها بوده است.

 

نقش سلامت در دولت آینده

خسرونیا در پایان با اشاره به این موضوع که در مناظره‌های انتخاباتی توجه چندانی به موضوع سلامت نشده، گفت: متاسفانه مشاهده کردیم که بحث بهداشت و سلامت جامعه در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری مغفول واقع شد که امیدواریم در مناظره بعدی نامزدها به این موضوع بیشتر توجه کنند.

گفتنی‌ست بیست و هشتمین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلى امسال از ٢۵ تا ٢٨ اردیبهشت در سالن رازى برگزار مى‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/5l6Y0

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک