دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی مطرح کرد:

جای خالی کلینیک‌هاى غربالگرى سرطان در نظام سلامت

۱۳۹۵/۱۱/۲۹ در ۱۳:۰۶

دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی با اشاره به اهمیت کلینیک‌های بیماریابی در غربالگری سرطان، گفت: باید بیمارستان‌های دانشگاهی و مراکز درمانى دولتى به سمت ایجاد این کلینیک‌ها پیش بروند.

به گزارش ایران پزشک، حسین فو‌دازی دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران در سمینار یک روزه برخورد با عوارض درمان‌های آنکولوژی گفت: سرطان بیماری است که هزینه‌هاى مالی و روانی زیادى براى خانواده‌هاى درگیر و کل نظام سلامت ایجاد مى‌کند. تشخیص سرطان در مراحل ابتدایی به کمک غربالگرى افراد بدون علامت روى مى‌دهد و احتمال درمان‌پذیرى قطعى و به تبع آن کاهش هزینه‌هاى درمانى و روحى را که برای فرد در پى خواهد داشت به حداقل مى‌رساند. این مسئله وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدانیم، غالب هزینه‌های درمان سرطان در شیمی درمانی مصرف می‌شود و تشخیص سرطان در مراحل پیشرفته منجر به تجویز داروهاى شیمی درمانی برای دوره‌هاى طولانى مدت و گاهی کم نتیجه یا بى‌اثر خواهد شد.

فودازی ادامه داد: خیلى از بدخیمى‌ها اگر در مراحل ابتدایی کشف شوند، تنها به جراحى یا رادیوتراپى نیاز خواهند داشت و بیمار با کمترین هزینه اقتصادى، روانی و معنوى به درمان قطعى دست خواهد یافت. این مسئله در راستاى سیاست اقتصاد مقاومتى و سیاست‌هاى نظام سلامت ابلاغى ارائه شده از سوى مقام معظم رهبرى است.

وی افزود: سرطان سینه، سرطان پروستات، سرطان روده بزرگ و سرطان دهانه رحم از سرطان‌های شایع کشور هستند که با بیماریابی و غربالگری در نظام سلامت می‌توان شاهد کاهش آمار تشخیص مراحل پیشرفته این بیماری‌ها و کاهش عوارض فوق العاده زیاد ناشی از تاخیر در تشخیص آن‌ها بود.

رییس بخش آنکولوژی بیمارستان فیاض بخش اظهار کرد: در بحث درمان سرطان خیلی وقت‌ها شیمی درمانی را مقدم بر سایر روش‌های درمانی می‌دانند، اما باید بدانیم درمان‌های سرطان ترکیبی هستند و نباید تنها به شیمی درمانی اکتفا کنیم بلکه جراحى مناسب توده‌هاى بدخیم، روش‌های نوین و پیشرفته رادیوتراپی در کنار شیمی درمانى که خوشبختانه در ایران قابل دسترس هستند، نقش کلیدى در کنترل کامل و کاهش عوارض این بیماری‌ها دارند.

دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی گفت: ظرفیت‌های علمی و دانش رادیوتراپی آنکولوژی در کشور وضعیت خوبی دارد، اما خیر‌ین همان‌طور که در مدرسه‌سازی و بیمارستان‌سازی ورود پیدا کرده‌اند باید در ایجاد و توسعه مراکز رادیوتراپی سرطان که نیازمند صرف هزینه‌های بالایی است نیز گام بردارند.

فودازی عنوان کرد: خیرین سلامت با توجه به شرایط مالی کشور و منابع، مى‌توانند با تعامل با NGO‌های اندک سلامت در این مسیر قدم‌هاى شایسته‌اى بردارند تا بتوانیم شاهد توسعه مراکز درمان کامل سرطان با در نظر داشتن کم‌ترین عارضه در اقصی نقاط کشور باشیم.

وی افزود: در بحث بدخیمى‌ها، پیشگیری از سرطان بحث مغفولی‌ است و باید مد نظر متولیان نظام سلامت کشور باشد.

دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی اظهار کرد: درمان سرطان تنها با تجویز داروهای شیمیایی نیست و برخی از داروهای شیمی درمانی عوارض سیستماتیک متعددی با اثر بخشى حداقلى به همراه دارند. در روش‌هاى نوین رادیوتراپى با بهره‌گیرى از طراحى رایانه‌اى درمان و انجام پرتودرمانى سه بعدى یا حتى هدفمند موارد آسیب به بافت‌های سالم را به حداقل می‌رسانیم. متخصصان آنکولوژیست که تسلط کامل بر استفاده درست و به موقع از داروهاى شیمى درمانى به همراه دانش پرتودرمانى نوین را در اختیار دارند، نقش پیشرو در درمان سرطان با حداکثر نتیجه درمانى و حداقل عارضه را بر عهده خواهند داشت.

دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی گفت: کلینیک‌های بیماریابی در غربالگری بیماری‌ سرطان حائز اهمیت است که باید بیمارستان‌های دانشگاهی به این سمت پیش بروند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/SJdtq

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک