مدیرعامل سازمان بیمه سلامت خبر داد:

حذف دفترچه در بخش بستری تا پایان شهریور سال آینده

۱۳۹۶/۱۲/۲۶ در ۱۲:۱۶

موهبتی

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: پیش‌بینی می‌کنیم که اگر با مشکلی مواجه نشویم تا پایان شش ماهه اول سال ۹۷ در کلیه بیمارستان‌های دولتی با همکاری وزارت بهداشت، حذف دفترچه را در قسمت بستری خواهیم داشت. در سال‌های بعد بحث سرپایی را محقق می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، طاهر موهبتی در نشست خبری با حضور خبرنگاران گفت: در بودجه سال ۹۷ که در مجلس مبنی بر استحقاق سنجی و حذف دفترچه مصوب شد، در ۴ استان کشور که شامل ۱۰۵ بیمارستان می‌شود بحث استحقاق سنجی محقق شد. در حال حاضر مازندران، فارس، البرز و کرمان بحث الکترونیکی شدن خدمات در بخش بستری بیمارستان‌ها در حال عملیاتی شدن است. به جز این استان‌ها به استان‌های دیگر نیز اعلام شده که آمادگی برای انجام این کار وجود دارد و آموزش‌های لازم نیز به مدیران حوزه‌های ذیربط داده شده است.

وی افزود: هدف نهایی ما این است که کلیه مراکز درمانی و تشخیصی و دارویی اعم از دولتی و خصوصی دریافت و ارائه خدمت را از طریق پایگاه بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت انجام بدهند که این موضوع حکم صریح قانون‌گذار در تبصره ۱۷ بودجه سال ۹۷ است. پیش‌بینی می‌کنیم که اگر با مشکلی مواجه نشویم تا پایان شش ماهه اول سال ۹۷ در کلیه بیمارستان‌های دولتی با همکاری وزارت بهداشت، حذف دفترچه را در قسمت بستری خواهیم داشت. در سال‌های بعد بحث سرپایی را محقق می‌کنیم. البته بخش سرپایی نیاز به همکاری پزشکان دارد. زیرا اشخاص حقیقی اگر همکاری نکنند، کار به تاخیر می‌افتد. با توجه به برکاتی که این کار برای حوزه سلامت دارد، امیدواریم این کار در فازبندی صورت گرفته به نتیجه برسد.

موهبتی درباره هم‌پوشانی دفترچه بیمه سلامت با سایر سازمان‌های بیمه‌گر نیز اظهار کرد: در مورد بحث هم‌پوشانی نیز کار آغاز شده و آخرین اطلاعات ما مبنی بر هم‌پوشانی با سازمان نیروهای مسلح بود که نزدیک به ۲۶۰ هزار هم‌پوشانی داشتیم و ۱۶۰ هزار نفر مربوط به سربازان وظیفه است. هماهنگی‌های لازم صورت گرفته و به موجب قانون بودجه ۹۷ دسترسی باید در سال ۹۷ فراهم شود.

وی ادامه داد: دو نکته نیز باید در تامین اجتماعی دنبال شود. اول این‌که از هم‌پوشانی جدید خودداری کنیم و با تدابیری که انجام شد علاوه بر صدور اولیه، این هم‌پوشانی در تمدید دفترچه‌ها نیز چک می‌شود. در زمان تمدید دفترچه از صدور دفترچه‌ای که هم‌پوشانی داشته باشد برابر دستورالعمل خودداری خواهد شد.

موهبتی در ادامه این نشست خبری درباره مدیریت هزینه‌های بیمه سلامت گفت: در ۶ ماهه سال ۹۶ با بخش‌نامه‌‌هایی که انجام شد، هزینه‌های سازمان بیمه سلامت نسبت به ۶ ماهه اول کاهش یافت و ۱۰۰۰ میلیارد تومان مدیریت هزینه انجام شد. البته این موضوع کافی نیست و فقط می‌تواند شیب کسری‌ها را کاهش بدهد. علاوه بر این مدیریت هزینه، باید درصد بیمه به صورت واقعی در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: با وجود محدودیت‌ها، تخصیصی به سازمان داده نشد. قول داده شد که یک‌شنبه کمکی انجام شود و با همین قول تلاش کردیم ۳ ماه بدهی بخش خصوصی را از منابع داخلی پرداخت کنیم. بخش دولتی تا تیر ماه پرداخت شده و داروخانه‌ها تا شهریور ماه پرداخت شدند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اظهار کرد: اگر قول سازمان برنامه و بودجه محقق شود، امیدواریم قبل از سال نو بتوانیم به داروخانه‌ها نیز پرداختی‌هایی داشته باشیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/hapBg

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک