پیام سید محمد هادی ایازی به مناسبت روز جهانی مددکاری اجتماعی:

حرفه مددکاری اجتماعی ناشناخته مانده است

۱۳۹۶/۱۲/۲۸ در ۱۶:۴۲

ایازی

معاون اجتماعی وزارت بهداشت به مناسبت روز جهانی مددکاری اجتماعی پیامی صادر کرد.

به گزارش ایران پزشک، متن پیام سید محمد هادی ایازی بدین شرح است:

در تقویم حرفه‌ای مددکاران اجتماعی ایران دو روز نمادین وجود دارد. یک روز ملی به مناسبت زادروز باشکوه امام علی (ع)، الگوی جوان‌مردی و مددکاری، و دیگری روز جهانی مددکاری، آخرین سه‌شنبه ماه مارس میلادی که امسال برابر شده است با ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ خورشیدی.

مددکاران اجتماعی در سراسر جهان هر ساله با محوریت مساله‌های مختلف اجتماعی که مددکاران اجتماعی با آن‌ها مواجه‌اند؛ هم‌چون خشونت، معلولیت، حقوق بشر، حقوق کودک، مهاجران و امثالهم، سیاست‌گذران را به توجهی دوباره به مسوولیت‌های‌شان در قبال گروه‌های آسیب‌پذیر دعوت می‌کنند.

فدراسیون بین‌المللی مددکاران اجتماعی هر چند سال یک‌بار متناسب با تغییرات اجتماعی و با هم‌اندیشی با اعضای خود در سراسر جهان، تعریف جدیدی از مددکاری اجتماعی ارائه می‌دهد که این نشانگر پویایی و روزآمدی این حرفه در مواجهه با مشکلات اجتماعی است.

به نظر می‌رسد که در شرایط کنونی جامعه ایران، برای تحقق ماموریت اصلی حرفه مددکاری اجتماعی که همانا توانمندسازی و سلامت اجتماعی است، می‌بایست تغییراتی در حوزه آموزش، سیاست‌گذاری و عمل روی دهد. نگاهی گذرا به وضعیت آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی ایران، ضرورت و اهمیت توجه و توسعه این حرفه در کشور را دو چندان می‌کند؛ حرفه‌ای که علی‌رغم گذشت ۶۰ سال از تاسیس آن در ایران، هنوز برای بسیاری از مردم حتی سیاست‌گذاران ناشناخته مانده است! بی‌شک یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در تحقق سلامت بیماران را باید موضوع حمایت‌های اجتماعی دانست که این امر در فرآیند درمان از طریق مددکاران اجتماعی تحقق پیدا می‌کند و در بهبود، تقویت روحیه و نشاط آنان تاثیر به‌سزایی دارد.

مددکاران اجتماعی شاغل در نظام سلامت ایران به صورت محسوس، مشکلات خدمت‌گیرندگان و خانواده‌های ایشان را لمس می‌کنند و تمامی تلاش و همت خود را برای کاهش درد و رنج ایشان به خدمت می‌گیرند. از همین رو است که حرفه مددکاری اجتماعی را باید یکی از مشاغل پرفشار و سخت در حوزه سلامت برشمرد.

امید است در روزهای نه چندان دور، به همت شما مددکاران اجتماعی شاغل در بیمارستان‌ها و کلیت نظام سلامت، به استانداردهای جهانی نزدیک شویم و بتوانیم با هم‌دلی و دل‌سوزی، جایگاه این حرفه را در نظام سلامت ارتقا دهیم.

در آستانه بهار طبیعت، ضمن شادباش فرارسیدن روزجهانی مددکاری اجتماعی به همکاران گرامی، سلامت و سربلندی همه را از خداوند مهربان خواستارم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/DX1i8

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک