حساسیت زدایی مکرر، ابزار بازی‌های آنلاین برای تشویق به خودکشی

۱۳۹۶/۰۶/۲۱ در ۱۰:۴۵

بازی

یک روانشناس بالینی در مورد بازی‌هایی همانند نهنگ آبی گفت: در این بازی‌ها به صورت آنلاین از نوجوان خواسته می‌شود که ترس از انجام برخی رفتارهای پرخطر را به تدریج و با انجام یک‌سری فعالیت‌ها کاهش دهد. در صورتی‌که نوجوان آن فعالیت را انجام داد و تصویری از آن را برای پشتیبان برنامه ارسال کرد می‌تواند وارد مرحله بعدی بازی شود. هدف این بازی‌ها تشویق نوجوان برای آسیب رساندن به خودش است، اما به صورت تدریجی و با حساسیت زدایی مکرر.

به گزارش ایران پزشک، لیلا محمدی با بیان این‌که والدین نگرانند که پس از آغاز سال تحصیلی چگونه وابستگی فرزندشان به ابزارهایی همانند تبلت و گوشی همراه را کاهش دهند، گفت: به این دلیل که اوقات فراغت برنامه ریزی نشده، دسترسی به گوشی و لب تاپ و راحتی ورود به فضای مجازی منجر به وابستگی شدید فرزندان و به خصوص نوجوانان به این ابزارها شده است.

وی با اشاره به این‌که یکی از جذابیت‌های استفاده از این ابزارها وجود بازی‌های رایانه‌ای آنلاین است، افزود: بازی‌های آنلاین بازی‌هایی هستند که به صورت مراحل تدریجی و گام به گام طراحی شده‌اند. این بازی‌ها در مراحل ابتدایی ساده هستند و هر مرحله سخت‌تر از مرحله قبلی می‌شوند.

این روان شناس بالینی ادامه داد: به علاوه بازی به صورت هوشمند طراحی شده است. یعنی امکان ذخیره سازی اطلاعات، تصویربرداری و عکس برداری از بازی کننده و تشخیص مکان زندگی وی از طریق نرم افزارهای مکان یابی وجود دارد. همچنین در این نوع بازی‌ها افراد بازی کننده می‌توانند به صورت آنلاین با سایر بازی کننده‌ها و پشتیبان نرم افزار بازی در ارتباط باشند. همه عوامل بالا منجر می‌شوند که بازی‌ها جذابیت زیادی داشته باشند.

وی با تاکید بر این‌که نوجوانان علاقمند به ارتباط با همسالان و تشکیل روابط تیمی و گروهی هستند، گفت: مشکل زمانی آغاز می‌شود که نوجوان با دلایل متفاوتی به حضور در فضای مجازی و بازی‌های رایانه‌ای وابسته می‌شود. برخی از بازی‌ها که اخیرا رواج یافته تهدید کننده سلامت روان و حتی زندگی نوجوانان است.

محمدی در ادامه بیان کرد: در این بازی‌ها به صورت آنلاین از نوجوان خواسته می‌شود که ترس از انجام برخی رفتارهای پرخطر را به تدریج و با انجام یک‌سری فعالیت‌ها کاهش دهد. در صورتی‌که نوجوان آن فعالیت را انجام داد و تصویری از آن را برای پشتیبان برنامه ارسال کرد می‌تواند وارد مرحله بعدی بازی شود. هدف این بازی‌ها تشویق نوجوان برای آسیب رساندن به خودش است، اما به صورت تدریجی و با حساسیت زدایی مکرر.

وی در ادامه تاکید کرد: مثلا برای تشویق نوجوان برای اقدام به خودکشی جدی و واقعی پرت کردن خودش از طبقه ۱۰ یک ساختمان، ابتدا به صورت تدریجی ترس نوجوان از مرگ و ایستادن روی لبه بلندی در طبقه سوم، سپس طبقه ششم و به تدریج طبقه دهم را کاهش می‌دهد.

این روانشناس بالینی در پایان گفت: تشویق نوجوان به انجام برخی فعالیت‌های آسیب زا از طریق همراهی با همسالان و گاهی تهدید شدن از سوی پشتیبان بازی به صورت کاملا تدریجی اتفاق می‌افتد و نوجوان را آماده انجام رفتارهای آسیب به خود از جمله بازی با تیغ، بریدن دست با آن، شکستن شیشه‌ها با دست و سایر موارد می‌کند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ozTVH

برچسب‌ها, , , , , , , , , , ,

ایران پزشک