با توجه به محدودیت سنی جنین برای سقط قانونی انجام شد:

حضور ۲۴ ساعته متخصص زنان در مراکز پزشکی قانونی تهران

۱۳۹۵/۰۸/۱۹ در ۱۲:۳۷

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران از ثبت ۹۵۰ مورد تقاضای سقط جنین قانونی در شش ماه امسال در استان تهران خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، مسعود قادی پاشا گفت: در شش ماه امسال ۹۵۰ مورد تقاضای سقط جنین در استان تهران ثبت شده که به طور طبیعی حدود یک سوم این موارد با تایید سه پرشک متخصص مجوز سقط دریافت کرده‌اند و حدود دو سوم دیگر مشمول قانون سقط درمانی نبودند و مجوز قانونی دریافت نکردند.

قادی پاشا افزود: بر اساس قانون تمام مواردی که بارداری برای مادر خطر جانی داشته باشد مثل این‌که مادر دچار بیماری شدید قلبی، کلیوی یا سرطان باشد یا نقص ژنتیک شدید در جنین یا ناقص الخلقه بودن جنین که تولد آن موجب عسر و حرج برای مادر باشد از جمله نارسایی مغزی، قلبی یا کلیوی جنین یا سندروم داون جنین با تشخیص سه پزشک متخصص و تایید سازمان پزشکی قانونی مجوز سقط جنین دریافت می‌کند.

وی ادامه داد: مسئله مهم در مورد سقط جنین قانونی این است که تشخیص نارسایی باید حتما تا قبل از چهار ماهگی و به طور دقیق ۱۹ هفته و دو روز که زمان ولوج روح است انجام شود و حتی اگر یک روز از این تاریخ بگذرد دیگر امکان صدور مجوز سقط قانونی جنین وجود ندارد.

قادی پاشا افزود: به همین علت در مراکز پزشکی قانونی استان تهران، کشیک ۲۴ ساعته با حضور متخصص زن ایجاد شده که حتی در صورت تشخیص در ساعت نیمه شب نیز امکان صدور مجوز سقط قانونی وجود داشته باشد و زمان قانونی از دست نرود.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران اضافه کرد: در مورد سقط جنین در هر کشوری قوانینی وجود دارد؛ به عنوان مثال در کشور کانادا با تمام درخواست‌های سقط جنین موافقت می‌شود، اما در کشور ما بر اساس کارشناسی‌های انجام شده توسط حقوقدانان و استفتائات انجام شده از فقها، قانون سقط جنین در مجلس تصویب شده و مطابق آن عمل می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/5AkHT

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک