حوادث زایمانی و نرسیدن اکسیژن به مغز نوزادان بیشترین دلیل ابتلا به صرع

۱۳۹۶/۱۰/۱۰ در ۲۰:۴۳

یک متخصص مغز و اعصاب با بیان این‌که فراوانی صرع در ایران با کشورهای دیگر متفاوت است، گفت: به صورت کلی و تخمینی پیش بینی می‌شود که حدود ۸۰۰ هزار نفر بیمار مبتلا به صرع در کشور ما وجود داشته باشد.

به گزارش ایران پزشک، محمود معتمدی در مورد علت بیماری صرع گفت: این موضوع در کشورهای مختلف متفاوت بوده، ولی به طور کلی شایع‌ترین علت در کشورهای دیگر نامعلوم است. در ایران زمینه ژنتیکی و بعد از آن حوادث زایمانی و نرسیدن اکسیژن به مغز نوزادان بیشترین دلیل ابتلا به صرع است.

رییس هیئت موسس بخش ایرانی ILAE با بیان این‌که فراوانی صرع در ایران با کشورهای دیگر متفاوت است، اظهار کرد: در هر کشور بسته به شرایط اجتماعی و غیره فراوانی و شایع‌ترین علت صرع معنی متفاوتی پیدا می‌کند. همچنین به طور کلی در کشور ما آمار رسمی در مورد تعداد مبتلایان به صرع وجود ندارد و در این زمینه تخمین‌هایی صورت گرفته است.

وی بیان کرد: بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، متوسط ۱ درصد از افراد جوامع مختلف مبتلا به بیماری صرع هستند و اگر جمعیت ایران ۸۰ میلیون نفر باشد حدود ۸۰۰ هزار بیمار مبتلا به صرع وجود دارد. البته آمارها به صورت رسمی و جامع ثبت نمی‌شود.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: به طور مثال در روستاها برخی از افراد ممکن است صرع داشته باشند، ولی به دلیل ناتوانی مالی و مراجعه نکردن به پزشک تشخیص بیماری آن‌ها صورت نمی‌گیرد و شناسایی نمی‌شوند و در برخی شهرها مراجعه بیماران به پزشک انجام می‌شود، ولی در امارها ثبت نمی‌شود. بنابراین به صورت کلی و تخمینی پیش بینی می‌شود که حدود ۸۰۰ هزار نفر بیمار مبتلا به صرع در کشور ما وجود داشته باشد.

گفتنی‌ست چهاردهمین کنگره بین المللی صرع از ۴ تا ۶ بهمن در سالن همایش‌های بیمارستان میلاد اصفهان برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/r9AyB

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک