در گفت‌وگوی ویژه خبری مطرح شد؛

خدمات دندان‌پزشکی تعرفه جدید و مدونی ندارد

۱۳۹۵/۰۶/۱۷ در ۲۳:۱۹

دندانپزشکی

برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری امشب به موضوع خدمات دندان‌پزشکی و سلامت دهان و دندان اختصاص داشت.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، علی یزدانی، عضو شورای عالی انجمن دندان‌پزشکی ایران در این برنامه درباره بالا بودن هزینه‌های دندان‌پزشکی گفت: فردی که می‌خواهد دندان‌های خود را پر کند یا خدمات روتین دندان‌پزشکی را انجام بدهد می‌تواند هزینه‌ها را پرداخت کند. اگر بیمه‌ها در کنار مردم باشند و برنامه حداقل درمان را در نظر بگیرند، مشکل چندانی نخواهیم داشت.

حمید صمدزاده، رییس اداره سلامت دهان وزارت بهداشت نیز در این برنامه ضمن اشاره به تعامل خوب با سازمان بیمه سلامت ایران، گفت: به خاطر تعامل خوبی که با سازمان بیمه سلامت ایران داشتیم، خدمات خوبی در روستاها ارائه کردیم، اما در شهرها این‌طور نیست. تنها خدمتی که تحت پوشش بیمه قرار گرفته کشیدن دندان است و این موضوع مردم را به این سمت هدایت می‌کند. رِنج قیمت‌های ما متفاوت است و یکی از ابزارهایی که می‌تواند کمک کند که خدمات در تعادل باشد، بیمه است.

محمد جواد کبیر، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران نیز در این برنامه گفت: طی ۱۵ تا ۲۵ سال گذشته مسیرهای زیادی را در بحث دهان و دندان دنبال کردیم، اما این مسیرها دچار فراز و نشیب‌هایی بودند. تربیت دندان‌پزشک در کشور ما ۲۰ برابر شده و این نشان می‌دهد که ما نقشه راه خوبی در ارتباط با سلامت دهان و دندان نداشتیم. ابتدا باید بدانیم چه مداخله‌ای را برای چه گروه سنی انجام بدهیم و این مداخلات چه هزینه‌هایی را در بر دارند و چه بخشی از آن را باید بیمه پوشش بدهد و چه بخشی را باید سیستم درآمد عمومی دولت انجام دهد.

وی ادامه داد: ما به شفاف بودن نقشه راه سلامت دهان و دندان نیاز داریم. در این نقشه راه در خدمات سلامت دهان و دندان باید سطح‌بندی را رعایت کنیم. در گروه‌های مختلف سنی جامعه، شاخص DNF ما متفاوت است، در نتیجه مداخلات مختلفی را هم می‌طلبد.

کبیر گفت: روستاییان از نظر مراقبت‌ها در دسترسی و بهره‌مندی و برخورداری وضعیت بهتری دارند.

حمید صمدزاده، رییس اداره سلامت دهان وزارت بهداشت در ادامه برنامه اظهار کرد: ما توافق‌نامه‌ای با آموزش و پرورش داشتیم و ۷ میلیون نفر جامعه دانش‌آموزی تحت پوشش فلوراید تراپی قرار گرفتند. همچنین آموزش مسواک و نخ دندان و وارنیش فلوراید انجام شده است. بخشی از کارهای ما به پیشگیری می‌پردازد و بخش دیگر به نیاز جدی مردم مربوط می‌شود.

محمد جواد کبیر، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران در ادامه با اشاره به این‌که تقریبا ۳۴ میلیون نفر از جمعیت ما به صورت رایگان بیمه هستند، گفت: واقعیت این است که باید ببینیم چه مداخلاتی را در سلامت دهان و دندان تعریف کرده‌ایم و منابع آن را چه کسی می‌خواهد تامین کند. به طور مثال تامین اجتماعی در واحدهای خود و برای بیمه‌شده‌های خود سرویس خوبی ارائه می‌کند. وقتی منابع ما با مصارف جور نیست، نباید فرافکنی کنیم و همه چیز را گردن بیمه بیندازیم. بیمه وقتی می‌تواند پاسخگو باشد که منابع و مصارف با هم جور باشد.

علی یزدانی، عضو شورای عالی انجمن دندان‌پزشکی ایران در ادامه با اشاره به گسترده بودن رشته دندان‌پزشکی گفت: دندان‌پزشکی یکی از گسترده‌ترین رشته‌های پزشکی است که پزشکان چندان به آن توجه نمی‌کنند. نکته جالب این‌جاست که همه به دندان‌پزشکی به صورت اداری نگاه می‌کنند. این در حالی است که مردم ما در عمق روستاها و شهرها دچار مشکلات دهان و دندان هستند.

وی ادامه داد: دندان‌پزشک را نباید با بیمارستان مقایسه کرد، زیرا هم خودش متخصص بی‌هوشی است و هم رادیولوژی را خودش انجام می‌دهد. یعنی همه کارهای تجهیزات و غیره بر عهده خود دندان‌پزشک است.

یزدانی درباره هزینه دندان‌پزشکی و تعرفه‌های آن گفت: نوع سرویسی که به بیمار داده می‌شود متفاوت است، اما اختلاف چندانی وجود ندارد. مواد مصرفی اثر چندانی روی قیمت خدمات دندان‌پزشکی ندارد، بلکه نوع سرویس مهم است. فقط یک تعرفه قدیمی وجود دارد و تعرفه جدید و مدونی وجود ندارد.

محمد جواد کبیر، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران در پایان اظهار کرد: چون میزان مرگ و میر خدمات سلامت دهان و دندان به خوبی حساب نشده، از نظر متولیان سلامت دور بوده است. هرچند در طرح تحول سلامت، به خاطر دستورات وزیر بهداشت، اقدامات خوبی انجام شده، اما باز با اهداف خود فاصله داریم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/q4qoB

برچسب‌ها, , , , , , , , , ,

ایران پزشک