خطراتی که پوست شما را تهدید می‌کند

۱۳۹۶/۱۰/۰۶ در ۱۶:۵۷

پوست

یک متخصص پوست و مو گفت: سازمان بهداشت جهانی چهار سال قبل، سولاریوم را یکی از عوامل خطر سرطان پوست اعلام کرده است.

به گزارش ایران پزشک، علیرضا فیروز با بیان این‌که بیش از ۸۰ نوع ویروس مختلف برای زگیل داریم که هر کدام در جای خاصی از پوست مستقر می‌شود، کفت: زگیل تناسلی فقط از طریق تماس مستقیم منتقل می‌شود و احتمال انتقال از تماس غیرمستقیم بسیار ناچیز است.

وی با بیان این‌که برای پیشگیری از انتقال زگیل کف پا، هرکس بهتر است دمپایی مخصوص خود را بپوشد، ادامه داد: بیماری عفونی دیگری که بیشتر در افرادی که طولانی مدت از آب گرم و جکوزی استفاده می‌کنند، مشاهده می‌شود میکروبی است به نام پسودومونا که زیر لباس شنا ایجاد می‌شود. در این محل، جوش‌های با سر چرکی قرمز‌رنگ بسیار خارش‌دار دیده می‌شود. به این افراد توصیه می‌شود طولانی‌مدت از آب گرم استفاده نکنند و لباس شنای خیلی تنگ و چسبان نپوشند.

این متخصص پوست و مو با بیان این‌که دوش گرفتن با آب ساده قبل و بعد از استخر، مهم است، تاکید کرد: فقط برای کسانی که خشکی پوست دارند، استفاده از شوینده ملایم بعد از استخر توصیه می‌شود. بنابراین مهم این است که قبل از استفاده از سونا و استخر دوش بگیریم. دوش گرفتن کمک می‌کند آلودگی در سطح پوست به حداقل برسد.

فیروز با تاکید بر این‌که کلر، پوست و مو را خشک می‌کند، افزود: استفاده از سولفات مس (کات کبود) در ضد عفونی کردن آب استخر به جز تغییر رنگ در برخی رنگ موها، تاثیر دیگری ندارد. گاه از سولفات مس، علاوه بر کلر استفاده می‌کنند. مس در موهای رنگ روشن که خاکستری هستند رسوب و رنگ مو حالت سبزآبی پیدا می‌کند.

وی درباره پیامدهای استخر روباز و شنا همراه با نور آفتاب اظهار کرد: اول این‌که آفتاب سوختگی ایجاد می‌کند که با قرمزی، تورم، تاول و پوسته پوسته شدن ممکن است آشکار شود. دوم این‌که در دراز مدت، آفتاب باعث لک پوستی، پیری، چین و چروک و از بین رفتن شفافیت پوست می‌شود.

این متخصص پوست و مو در ادامه تاکید کرد: مشکل بزرگ دیگر، ایجاد سرطان پوست است. آفتاب در ایجاد سرطان سلول‌های قاعده‌ای پوست نقش دارد. نوع دیگری از سرطان پوست که بسیار بدخیم است، ملانوم نام دارد. نور خورشید در بروز این سرطان هم نقش دارد.

وی ادامه داد: کسی که در حالت عادی با آفتاب تماس ندارد، اما گاهی اوقات آفتاب می‌گیرد. این تماس‌های کوتاه‌مدت مقطعی ولی شدید، عامل خطر ملانوم است. بین نور طبیعی خورشید و نور سولاریوم فرقی نیست. سازمان بهداشت جهانی چهار سال قبل، سولاریوم را یکی از عوامل خطر سرطان پوست اعلام کرده است.

این متخصص پوست و مو در پایان در رادیو سلامت اظهار کرد: ضدعفونی با ازن بهتر از کلر است و آسیب کمتری به پوست می‌زند. استفاده از ازن باعث خشکی پوست نمی‌شود. تماس طولانی‌مدت با آب استخر می‌تواند منجر به خشکی پوست شود. استفاده از ازن روش بهتری برای ضدعفونی کردن آب است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/gdahg

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک