معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با ایران پزشک مطرح کرد:

خلا اقدامات مشترک اقتصاد و شریعت در حوزه فرآورده‌های حلال

۱۳۹۶/۰۹/۲۶ در ۱۸:۵۷

صابری

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این‌که در سال حداقل ۲ هزار میلیارد دلار در جهان گردش مالی حوزه حلال است، گفت: این بازار به صورت عمده در اختیار غیر مسلمانان است و ما در این زمینه کم کاری کردیم.

محمد رضا صابری در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک درباره برگزاری اولین همایش بین المللی فرآورده‌های حلال که پنج‌شنبه گذشته در مشهد برگزار شد، گفت: بعد از گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، امسال برای اولین بار همایش فرآورده‌های حلال در مشهد برگزار شد و این تاخیر یک ضعف محسوب می‌شود. روزی که این اسم را انتخاب کردیم، خوشحال نبودیم؛ زیرا این نشان می‌دهد کسی تاکنون به صورت علمی روی این موضوع کار نکرده است. در نتیجه یکی از اهداف ما آگاه سازی افراد و ایجاد جو خبری در این زمینه بود تا افرادی که در حوزه‌های مرتبط با فرآورده حلال فعالیت می‌کنند، آگاه‌تر شوند.

وی افزود: در دانشگاه‌های کشور به ندرت کار مرتبط و مستقیم با حلال را پیدا کردیم. حتی در موضع شریعت و اقتصاد نیز کارهای بسیار کمی انجام شده است. امیدواریم برگزاری این همایش که در مشهد برگزار شد بتواند در این مسیر کمک کننده باشد.

 

تاثیر اقتصاد در حلیت و فرآورده‌های حلال

دبیر اجرایی اولین همایش بین المللی فرآورده‌های حلال در پاسخ به این سوال که اقتصاد چطور می‌تواند به فرآورده‌های حلال کمک کند، اظهار کرد: در خصوص اقتصاد حلال، رقم‌های متفاوتی ارائه می‌شود. در سال حداقل ۲ هزار میلیارد دلار در جهان گردش مالی حوزه حلال است. این رقم شامل غذا و دارو و آرایشی و بهداشتی و غیره است و به صورت عمده در اختیار غیر مسلمانان قرار دارد.

صابری ادامه داد: مسلمانان می‌توانند با اتحاد و دانش این موضوع را تغییر بدهند. در زمینه اقتصاد اگر دانشکده‌های اقتصاد به این سمت گرایش پیدا کنند، ثمره و نتیجه کاربردی خواهد داشت. ایران در قلب کشورهای اسلامی قرار دارد و از صنعت‌های مرتبط برخوردار است، اما کم کاری کردیم. علت این‌که در این بازار بزرگ سهمی نداریم، انجام ندادن کارهای علمی است. در خصوص همین همایش به زحمت توانستیم از دانشکده‌های اقتصاد نفراتی را به همایش دعوت کنیم تا فقط حضور پیدا کنند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره علت این عدم استقبال از طرف دانشکده‌های اقتصاد گفت: عدم آگاهی در این موضوع یکی از اصلی‌ترین علت‌ها است. مورد دیگر این است که افراد سراغ چاپ کردن مقالات در مجله‌های علمی می‌روند و شاید موضوع حلال برای آن‌ها اهمیتی نداشته باشد. از طرفی ما نیز انتظار نداریم یک استاد همه مطالعاتش را کنار بگذارد و فقط به مسئله حلال بپردازد، اما این‌که کمی از وقت خود و دانشجویانش را به موضوع حلال اختصاص بدهد، جای کار دارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/kvyrl

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک