در جلسه هم‌اندیشی انجمن اتیسم با اصحاب رسانه مطرح شد:

خلا امکانات برای مبتلایان به اتیسم حتی در پایتخت

۱۳۹۶/۰۴/۱۳ در ۱۹:۲۲

اتیسم

مدیرعامل انجمن اتیسم ایران در جلسه هم‌اندیشی با اصحاب رسانه به تشریح برخی از مشکلات خانواده‌ها و مبتلایان به این اختلال پرداخت و گفت: در حال حاضر بزرگسالانی را می‌بینیم که مبتلا به اتیسم بوده و نیازمند تخت‌های بستری هستند. این موضوع هشداری برای سیستم بهداشت و درمان کشور است که در بحث تشخیص این اختلال ورود کرده و اقدامات مربوط به غربالگری را انجام دهد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، سعیده صالح غفاری با بیان این‌که در دنیا میزان ابتلا به اختلال اتیسم یک در ۶۵ نفر است، گفت: در ایران میزان ابتلا به این اختلال یک در ۱۰۰ نفر است و پیش بینی می‌شود که به طور کلی یک میلیون نفر فرد مبتلا به این اختلال در ایران وجود داشته باشد.

 

مشکلات مبتلایان به اتیسم در جامعه

وی با اشاره به برچسب‌هایی که به خانواده‌ها و افراد مبتلا به اختلال اتیسم در جامعه زده می‌شود، گفت: این برخوردهای اجتماعی باعث می‌شود که خانواده‌های اتیسم خود را در جامعه پنهان کنند. بنابراین بزرگ‌ترین کمک به این خانواده‌ها معرفی اتیسم و رفتارهای این اختلال و تشریح آن است.

وی با بیان این‌که انجمن اتیسم از سال ۹۳ رسما فعالیتش را آغاز کرده، اظهار کرد: این انجمن با دارا بودن ۶ شعبه و ۷ دفتر نمایندگی در کشور ۳۰۰۰ خانواده اتیسم را تحت پوشش دارد و خدمات آموزشی، حمایتی و درمانی را به مبتلایان به اختلال اتیسم ارائه می‌کند.

وی با اشاره به حضور هنرمندانی چون شقایق دهقان، محراب قاسم‌خانی، اشکان خطیبی و … در این انجمن گفت: حضور هنرمندان فرصتی بود که به انجمن اتیسم کمک‌های زیادی کرد.

صالح غفاری با اشاره به مشکلات مبتلایان به اختلال اتیسم، ادامه داد: در حال حاضر بزرگسالانی را می‌بینیم که مبتلا به اتیسم بوده و نیازمند تخت‌های بستری هستند. این موضوع هشداری برای سیستم بهداشت و درمان کشور است که در بحث تشخیص این اختلال ورود کرده و اقدامات مربوط به غربالگری را انجام دهد.

 

بیمه‌ها زیر بار پوشش هزینه‌های اتیسم نمی‌روند

مدیرعامل انجمن اتیسم ایران با بیان این‌که حداقل هزینه برای درمان مبتلایان به این اختلال، دو میلیون تومان در ماه است، گفت: متاسفانه بیمه‌هایی داریم که اصلا زیر بار پوشش این اختلال نمی‌روند. در عین حال مقررات خاصی برای این اختلال وجود ندارد. به عنوان مثال اکنون فرد مبتلا به اتیسمی را داریم که ۲۰ سالش است و باید سرباز شود در حالی‌که نمی‌تواند از خودش مراقبت کند، اما هیچ قانونی هم برای این افراد وجود ندارد.

وی از برگزاری اولین سیمنار منطقه‌ای اتیسم در آذربایجان غربی در سطح ملی طی دو روز آینده خبر داد و اظهار کرد: بزرگ‌ترین نیاز انجمن اتیسم حمایت از سوی سازمان‌های ذی‌ربط است. البته ما خدمات‌مان را به طور رایگان به بیماران ارائه می‌دهیم و انتظار داریم که با کمک دولت و سازمان‌های مربوطه بار اقتصادی خانواده‌های اتیسم را کم کنیم.

غفاری درباره اقدامات این انجمن در سایر استان‌های کشور نیز گفت: خلأ خدمات اتیسم در پایتخت بسیار زیاد است، وای به حال شهرستان‌هایی که همین مقدار از خدمات را هم ندارند و تیم‌های درمانی و توانبخشی اتیسم در آن‌جا وجود ندارند. البته شعب ما در شهرستان‌ها ابتدا کار اطلاع رسانی درباره اتیسم، شناسایی افراد مبتلا و بیان نیازهای آن‌هاست. همچنین سیستم ثبت آماری برای اختلال اتیسم نداریم، اما اعلام می‌کنم که انجمن این قابلیت را دارد تا با کمک سازمان‌های ذی‌ربط این سیستم را ایجاد و خانواده‌های اتیسم را ثبت کند.

 

امضای سند ملی اتیسم توسط وزیر بهداشت تا هفته آتی

صالح غفاری در ادامه صحبت‌هایش در پاسخ به سوال دیگری درباره چگونگی ارتباط این انجمن با معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، با بیان این‌که تدوین سند ملی اتیسم برنامه‌ای بود که از ابتدای تاسیس انجمن در دستور کار قرار داشت، گفت: خوشبختانه از طریق معاونت اجتماعی وزارت بهداشت توانستیم این موضوع را مطرح کنیم و قرار است تا شنبه هفته دیگر برنامه ملی اتیسم که بخش اول آن مربوط به غربالگری افراد مرتبط به این اختلال است با حضور وزیر بهداشت امضا شود. بر اساس این سند در سیستم بهداشتی و درمانی، غربالگری اتیسم برای افراد زیر دو سال انجام می‌شود. البته مراحل دیگر این سند در زمینه تشخیص و درمان است که باید به تدریج مورد پیگیری قرار گیرد.

وی با بیان این‌که در تهران ۱۲۰۰  کودک اتیسم تحت پوشش انجمن قرار دارند، افزود: از این تعداد ۲۸۵ نفر از خانواده‌های‌شان زیر خط فقر هستند.

مدیرعامل انجمن اتیسم تاکید کرد: از طرفی باید قوانین مناسبی را برای خانواده‌های اتیسم تدوین کنیم؛ به عنوان مثال این خانواده‌ها باید بتوانند بازنشستگی‌های زودرس داشته باشند؛ زیرا پدر و مادر فرد مبتلا به اتیسم باید دائم از کودک‌شان مراقبت کنند و درگیر اختلال او هستند و در نتیجه کارآیی کافی برای انجام کار ندارند.

پایان پیام/

 

پیوندک: http://iranMD.com/URUYK

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک