خواب معمولی بین ۶ تا ۹ ساعت طول می‌کشد

۱۳۹۶/۰۲/۱۸ در ۱۲:۴۳

یک روان‌پزشک گفت: خواب شبانه، خواب با کیفیت برای رفع خستگی است و خواب روز، خواب لذت بخش و با کیفیت نخواهد بود.

به گزارش ایران پزشک، رضا دانشمند با بیان این‌که هرگونه تغییری در خلق و خوی فرد که منجر به اختلال در روابط یا کارکردهای او شود، اختلال روان‌پزشکی محسوب می‌شود، گفت: بسیاری از عوارض روان‌پزشکی در کنار مصرف مواد و الکل بروز بیشتری پیدا می‌کند و در واقع همراهی بین یک عارضه روان‌پزشکی و یک ماده یا الکل را همبودی روان‌پزشکی یا همبودی اعتیاد روان‌پزشکی می‌شناسیم که تقریبا در ۸ درصد از کسانی که مصرف کننده مواد هستند این همبودی‌ها وجود دارد.

وی ادامه داد: این همراهی‌ها می‌تواند اولیه یا ثانویه باشد؛ یعنی می‌تواند یک اختلال روان‌پزشکی باشد که فرد را به سمت مصرف مواد سوق و گرایش داده یا این‌که اختلال و عارضه روان‌پزشکی عارضه ثانویه ی مصرف مواد باشد. یعنی به دنبال اعتیاد شکل گرفته باشد و در نهایت چنانچه به این همبودی‌ها توجه نکنیم طبیعتا سیر اختلال بسیار پیچیده‌تر خواهد شد و مشکلات جدی در امر درمان به وجود می‌آورد و درمان اعتیاد و مداخله درمان اعتیاد بدون توجه به عوارض روان‌پزشکی که در کنار آن دیده می‌شود تقریبا کاری دشوار و ناممکن خواهد بود و نتیجه مناسب و مفیدی را به دنبال نخواهد داشت.

دانشمند با بیان این‌که در هنگام اضطراب یا افسردگی مصرف الکل ممکن است افزایش پیدا کند، تاکید کرد: یک خواب معمولی بین ۶ تا ۹ ساعت طول می‌کشد؛ البته این به معنای این نیست که کسانی که کمتر یا بیشتر از این زمان می‌خوابند الزاما اختلالات خوابی دارند، اما به هر حال ممکن است که تغییراتی در الگوی خواب ایجاد شده باشد. یک معماری و الگوی خواب سالم و نرمال از زمان وقت خواب تا زمان خوابیدن و بعد تا زمان بیدار شدن تعریف می‌شود.

وی ادامه داد: در مرحله اول وقتی که فرد وارد تخت می‌شود تا بخوابد و زمانی که می‌خوابد را به عنوان دوره نهفته خواب تعریف می‌کنیم و افراد در دوره خواب به مراحل مختلفی از خواب سطحی و عمیق را تجربه می‌کنند؛ چیزی حدود ۲۵ درصد از خواب شبانه را خواب سطحی تشکیل می‌دهد و ۷۵ درصد را خواب عمیق تشکیل می‌دهد و این معماری به سمت روز و ساعات روز و روشنایی که می‌رود تغییر خواهد کرد و این نسبت خواب سطحی و عمیق تغییر خواهد یافت. به نحوی که خواب سطحی حجم بیشتری از خواب را اشغال خواهد کرد.

این روان‌پزشک با بیان این‌که خواب شبانه، خواب با کیفیتی برای رفع خستگی محسوب می‌شود و خواب روز، خواب لذت بخش و با کیفیتی نخواهد بود، در برنامه «مجله پزشکی» رادیو سلامت اظهار کرد: الکل می‌تواند این معماری خواب را برهم بزند و خواب را سبک‌تر کند. فرد ممکن است که بیدار شدن‌های مکرری را تجربه کند و زودتر بیدار شود یا در طول شب کابوس ببیند و حتی برخی از اختلالات فیزیکی مانند اختلالات تنفسی را می‌تواند تشدید کند که تمام این‌ها مترادف خواهد بود با خواب آلودگی روزانه، خستگی و اختلال تمرکز و احساس کسالتی که در طول روز خواهد داشت و طبیعتا افت کیفیت زندگی و سلامت روان را به دنبال خواهد داشت.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/8Ddck

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک