معاون اجتماعی وزارت بهداشت:

خیرین به جای توسعه زیرساخت از بیماران محروم حمایت کنند

۱۳۹۶/۰۵/۱۵ در ۲۱:۲۰

معاون اجتماعی وزارت بهداشت با بیان این‌که پول خیرین صرف توسعه زیرساخت‌های نظام سلامت می‌شود، گفت:‌ شبکه شورای ملی سرطان باید پیشنهادهای خود را مبنی بر این‌که با چه ساز و کاری می‌توان اهدایی خیرین را به جای توسعه زیرساخت‌های نظام سلامت، به سمت حمایت از بیمار سوق داد به وزارت بهداشت ارائه دهد.

به گزارش ایران پزشک، سید محمد هادی ایازی با بیان این‌که با ابلاغیه موجود تعرفه بیمارستان‌های خیریه مشکلاتی برای بیمارستان‌ها ایجاد می‌‎شود، گفت: تعرفه بیمارستان‌های خیریه در مقطعی تعرفه دولتی بود و پس از آن تعرفه خصوصی شد. بر اساس مصوبه امسال، تعرفه بیمارستان‌های خیریه بر مبنای تعرفه نهادهای عمومی و بیمارستان‌های دولتی غیر وزارت بهداشت چون بیمارستان نفت و نیروهای مسلح است.

وی افزود: از آن‌جا که بیمارستان محک از هیچ بیماری وجهی دریافت نمی‌کند و به مفهوم واقعی خیریه است، مشکلی در این زمینه ندارد، اما در این زمینه با برخی بیمارستان‌ها با مشکل مواجه هستیم.

ایازی با توضیح این‌که برای پیگیری مبحث بیمارستان خیریه باید حضور خیرین را در نظر گرفت، ادامه داد: پول خیرین صرف توسعه زیرساخت‌های نظام سلامت می‌شود. یعنی با پول خیرین بیمارستانی ساخته می‌شود که با تعرفه خصوصی از بیمار وجه دریافت می‌کند. آن‌جایی که از بیمه تکمیلی استفاده می‌شود مشکلی برای بیمار ایجاد نمی‌شود، اما جایی که باید از بیمار وجهی دریافت شود قطعا مشکل‌ساز خواهد بود.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت با تاکید بر این‌که باید نحوه اداره بیمارستان‌های خیریه‌ای چون محک در تهران، امید در ارومیه و رضا در مشهد بررسی شود، گفت: شبکه شورای ملی سرطان باید پیشنهادهای خود را مبنی بر این‌که با چه ساز و کاری می‌توان اهدایی خیرین را به جای توسعه زیرساخت‌های نظام سلامت، به سمت حمایت از بیمار سوق داد به وزارت بهداشت ارائه دهد.

ایازی محدودیت‌های منابع مالی را دلیلی بر ادامه همراهی خیرین جهت توسعه زیرساخت‌ها دانست و اظهار کرد: اولویت آن است که اگر بیمار به بیمارستان مراجعه کرده و پولی برای درمان ندارد از درمان محروم نشود. باید بدانیم که بیمارستان‌هایی چون محک در تهران، امید در ارومیه و رضا در مشهد با چه سازکاری این کار را انجام می‌دهند؛ این سازو کار تعریف و به عنوان یک الگو و مبنا معرفی شود تا حداقل هزینه را در توسعه زیرساخت‌ها و حداکثر هزینه را در حمایت بیماران داشته باشیم.

ایازی در پایان بیان کرد: مجلس در برنامه سال ۱۳۹۶ واگذاری ۱۰ درصد از مراکز وزارت بهداشت را به بخش خصوصی و خیریه‌ها مصوب کرده است. از این طریق هم می‌توان همراهی خیرین در حمایت از بیماران را افزایش داد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/lFykN

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک