مدیرعامل سازمان انتقال خون:

درآمدهای سازمان انتقال خون اختصاصی شود تا به خودکفایی برسیم

۱۳۹۶/۱۰/۰۷ در ۱۵:۳۵

پور فتح اله

مدیر عامل سازمان انتقال خون با بیان این‌که اگر درآمدهای سازمان انتقال خون اختصاصی می‌شد، نیازی به چانه زنی نداشتیم و از درآمدهای حاصل از فرآیندها و محصولات به خودکفایی می‌رسیدیم، گفت: با وضعیت فعلی نرخ تورم از نرخ افزایش بودجه سالانه بیشتر است و هر سال با بودجه کمتری مواجه می‌شویم.

به گزارش ایران پزشک، علی اکبر پورفتح اله در سی و پنجمین اجلاس مدیران کل انتقال خون سراسر کشور با اشاره به روند کاهشی جذب اهدا کننده در دنیا گفت: امروزه نیاز به خون کامل و گلبول قرمز به شدت رو به کاهش است و این کاهش دلایل متعددی دارد که از آن جمله می‌توان به مدیریت خون بیمار، انتقال خون محافظه کارانه، جایگزینی مصرف فرآورده‌ها و مشتقات خون به جای خون کامل اشاره کرد.

وی با بیان این‌که ایران طی چند سال نیاز به خون را در حد ۲۷ واحد در هزار نفر حفظ کرده و جلوی افزایش آن را گرفته، افزود: با این آمار و برقراری هموویژلانس و تلاش برای انتقال خون محافظه کارانه و مدیریت خون بیمار سعی داریم این میزان را نیز کاهش دهیم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به افزایش اهدای مستقیم پلاسما از طریق روش فرزیس در کشورهای پیشرفته، بیان کرد: با استفاده از محصولات پلاسمایی برای بیماری‌های نقص ایمنی مصرف این فرآورده‌ها و نیاز به تولید پلاسما افزایش یافته و اگر فایده IVIG (ایمونو گلوبولین تزریق وریدی) در درمان آلزایمر به اثبات برسد به زودی میزان تولید این محصول جوابگوی نیاز دنیا نخواهد بود. به همین دلیل برنامه افزایش تولید پلاسما و به دست آوردن محصولات پلاسمایی از برنامه‌های مهم این سازمان است. IVIG محصولی است که باید به طور منطقه‌ای و بومی تهیه شود تا در درمان بیماری اثربخش باشد.

پورفتح اله در خصوص میزان تولید پلاکت در کشور گفت: آمار تولید پلاکت در ایران از ۴۰۰ هزار واحد پلاکت رندوم به یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد رسیده است که قصد داریم این رقم را تا ۱۰۰ هزار واحد افزایش دهیم.

وی در مورد فواید اهدای مستقیم پلاکت از طریق فرزیس گفت: بیمار در این صورت به جای مواجهه با پلاسمای ۶ نفر مختلف فقط با پلاسمای یک نفر مواجه می‌شود. یک بار تزریق می‌تواند جایگزین شش بار تزریق پلاکت رندوم شود و با کمک بررسی سیستم سازگاری نسجی (HLA) می‌توان از پلاکت سازگار برای بیمار استفاده کرد که دستاورد بزرگی در بهبود بیماران است. همچنین ثروت آفرینی در بدنه درمان از دیگر فواید این روش است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون همچنین با اشاره به جایگاه و نقش ایران به عنوان کشوری دارای انتقال خون پیشرو گفت: با ۴۴ سال سابقه تاسیس انتقال خون ملی باید بتوانیم همگام با کشورهای توسعه یافته و تحولات مثبت و علمی انتقال خون دنیا حرکت رو به جلو داشته باشیم.

وی با اشاره به گزارش ۲۰۱۵ سازمان جهانی بهداشت اظهار کرد: بیش از ۹ میلیون لیتر پلاسما در دنیا از بین می‌رود که بین ۷۰ تا ۱۱۰ دلار ارزش هر لیتر آن است؛ حال آن‌که ما سال گذشته توانستیم ۲۱۰ هزار لیتر پلاسمای ریکاور (به دست آمده از طریق اهدای مستقیم از طریق پلاسما فرزیس) تهیه کنیم که در مجموع این پلاسما ۲ میلیون و صد هزار دلار ارزش داشت. با تغییر روند تولید به سمت ریکاور پلاسما و مدیریت بیشتر آن می‌توان به ۳۵۰ هزار لیتر پلاسما دست یافت.

 

پور فتح اله

 

مدیرعامل سازمان انتقال خون با تاکید بر اهمیت انتقال خون محافظه کارانه و مدیریت خون بیمار گفت: برای رسیدن به این مهم باید نگاه جامعه پزشکی را نسبت به تجویز خون، میزان آن و نحوه جراحی با توجه به مصرف خون، تغییر داد و به همین منظور موسسه طب انتقال خون مجموعه پروژه‌های تحقیقاتی را تعریف کرده که با گسترش مطالعات مبتنی بر شواهد و کاربردی در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها استفاده از شیوه جراحی بدون انتقال خون و استفاده از خون خود بیمار (اتو ترنسفیوژن)، درمان آنمی قبل از عمل و غیره در قالب پروژه‌های کاربردی بتوان این فرهنگ جدید و ادبیات محافظه کارانه انتقال خون را در جامعه پزشکی نهادینه کرد.

پورفتح اله همچنین با اشاره به اهمیت پذیره نویسی سلول‌های بنیادین از فراهم شدن زیرساخت‌ها برای توسعه مراکز پیوند به ۹ منطقه خبر داد و گفت: در ایران از هر ۱۰۰ هزار پیوند تنها ۱۲۰ مورد آن پیوند غیر خویشاوند است که این آمار در دنیا ۴۵ تا ۵۰ درصد است و برخی بیماران به خاطر در دسترس نبودن مراکز پیوند با مشکل مواجه هستند. برای این‌که نیاز جامعه پاسخ داده شود باید میزان پذیره نویسی از اهدا کنندگان سلول‌های بنیادین غیر خویشاوند در مراکز سپاس به یک میلیون نفر برسد. همچنین در صورت افزایش استانداردهای پیوند و جدا سازی سلول‌های بنیادین و نگهداری آن امکان مبادله با منابع بین المللی نیز فراهم خواهد بود؛ در غیر این صورت عضویت در بانک‌های جهانی پیوند برای ما حاصلی ندارد.

وی با اشاره به نیاز ۵۰ تا ۶۰ میلیارد تومانی سازمان برای رسیدن به این هدف گفت: اگر درآمدهای سازمان انتقال خون اختصاصی می‌شد، نیازی به چانه زنی برای این امور مهم نداشتیم و از درآمدهای حاصل از فرآیندها و محصولات به خودکفایی می‌رسیدیم، اما با وضعیت فعلی نرخ تورم از نرخ افزایش بودجه سالانه بیشتر است و هر سال با بودجه کمتری مواجه می‌شویم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون همچنین با اشاره به اهمیت تبدیل تهدیدها به فرصت بیان کرد: سازمان انتقال خون پس از زلزله کرمانشاه با خیل عظیمی از اهدا کنندگان مواجه شد که با مدیریت اهدا کنندگان موفق شد دارندگان گروه‌های خونی منفی خصوصا اهدا کنندگان O- را جذب کند و اگر برنامه ریزی مناسبی صورت گیرد این گروه می‌توانند به اهدا کنندگان مستمر سازمان بدل شوند که می‌تواند ضمن کمک به سازمان در مدیریت بحران‌ها، سلامت خون را نیز تضمین کند.

پورفتح اله در خاتمه رسیدن به ریسک صفر اهدای خون را نیز از دیگر برنامه‌های انتقال خون دانست که با ساماندهی اهدا کنندگان بار اولی رسیدن به این مهم تسهیل خواهد شد و گفت: برنامه ریزی برای تولید ملی رگام، سرم عقرب گزیدگی و مار گزیدگی و ایجاد مراکز جامع چند منظوره و هدف گذاری برای پذیره نویسی اهدای عضو و متمرکز سازی مراکز آزمایشگاهی جامع به ۸ تا ۹ مرکز در سطح کشور و استان‌ها از دیگر برنامه‌های سازمان انتقال خون است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/UUuHU

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک