عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مطرح کرد:

درمان سرطان با تقویت و تحریک سیستم ایمنی / داروهای ایمونوانکولوژی در ایران تحت پوشش بیمه نیستند

۱۳۹۶/۱۱/۳۰ در ۰۸:۴۴

سرطان

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به ارائه جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه ایمونوانکولوژی، گفت: درمان سرطان در این روش با تقویت و تحریک سیستم ایمنی صورت می‌گیرد.

به گزارش ایران پزشک، علی یعقوبی جویباری در آستانه برگزاری همایش تازه‌های ایمونوانکولوژی اظهار کرد: این کنگره سوم اسفند در هتل استقلال تهران به همت انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران و در حوزه ایمونولوژی سرطان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به تاریخچه درمان‌سرطان گفت: این این تاریخچه شامل درمان‌های غیر اختصاصی، شیمی درمانی رادیوتراپی و تارگت‌تراپی بوده و امروزه به داروهای ایمونوانکولوژی رسیده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این‌که روش درمانی ایمونوانکولوژی به ویژه در سرطان‌های مختلف که وابسته به سیستم ایمنی است بسیار حائز اهمیت بوده، گفت: برخی از سرطان‌های دستگاه گوارش، بدخیمی‌های پوست، سرطان خون و ریه وابسته به سیستم ایمنی است و این روش درمانی می‌تواند برای آن‌ها بسیار مفید باشد.

وی با بیان این‌که در بدن همه ما روزانه سلول‌های سرطانی ایجاد می‌شود، ولی سلول‌های ایمنی آن را از بین برده و با آن مقابله می‌کنند، گفت: برخی از سلول‌های سرطانی به دلیل این‌که خود را ماسکه کرده از سیستم ایمنی فرار می‌کنند باید از داروهای ایمونولوژی جهت مقابله با آن‌ها استفاده کرد که در واقع این داروها سیستم ایمنی را تقویت و تحریک کرده که تشخیص دقیق سلول‌های سرطانی را انجام دهند.

یعقوبی ادامه داد: در حال حاضر داروهای ایمونوانکولوژی در ایران تولید نمی‌شود و در زمینه مصرف نیز محدودیت وجود دارد؛ زیرا این داروها بسیار گران بوده و در ایران تحت پوشش بیمه نیست. همچنین از آن‌جا که این دارو وارد سیستم فارماکوپه نشده شرکت‌های بیمه آن را نمی‌شناسند و پرداخت از جیب مردم صورت می‌گیرد، البته برخی از بیمه‌های تکمیلی نسبت به پوشش این دارو اقدام کرده‌اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: این دارو تک نسخه‌ای بوده و قیمت آن برای هر ۳ هفته یک بار ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان است. همچنین حدود یک سال بوده که این دارو وارد ایران شده و بسیاری پزشکان آشنایی لازم با این دارو را ندارند.

وی عنوان کرد: انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران بر همین اساس از طریق برگزاری سمینار و کنگره تلاش کرده که اطلاعات پزشکان را نسبت به این موضوع ارتقا دهد و در واقع جدیدترین مباحث علمی در حوزه ایمونولوژی سرطان در جلساتی همچون همایش ایمونوانکولوژی توسط اساتید برجسته و صاحبنظر مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرند.

یعقوبی جویباری گفت: داروهای ایمونوانکولوژی ۸ سال است که در دنیا تولید شده و البته طی چهار سال اخیر مصرف و تجویز آن شدت یافته است. بنابراین ارتقای دانش پزشکان در این زمینه بسیار ضرورت دارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/3zL3a

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک