درخواست وزیر بهداشت در برنامه نبض؛

در آستانه برنامه ششم، حوزه سلامت را حمایت کنید

۱۳۹۵/۰۶/۱۹ در ۲۳:۳۰

وزیر بهداشت در برنامه نبض به حمایت از حوزه سلامت در دولت‌های آتی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، سید حسن هاشمی در برنامه نبض گفت: حمایت از حوزه سلامت باید در دولت‌های آینده هم ادامه پیدا کند.

وی افزود: در برخی بیمارستان‌ها اتاق مناسبی برای پزشکان وجود ندارد. وقتی می‌گوییم نزدیک به ۲۰۰ هزار پرستار کم داریم، طبیعی است که باعث نارضایتی می‌شود.

هاشمی با اشاره به این‌که همراهان بیمار نباید در کار پزشکی دخالت کنند، گفت: در کار پزشکی نباید دخالت کرد، البته این حق همراه بیمار است که توضیحی به او داده شود، اما این‌که بخواهد در سی سی یو و آی سی یو حضور پیدا کند و برای همه توضیح داده شود، توقع به جایی نیست. اگر کسی از همراهان بیمار یا پزشک و پرستار و خدمه و کارکنان توهین کند، حتما با آن‌ها برخورد می‌شود. اگر تخلفی باشد، هم در بیمارستان‌ها و هم در دانشگاه‌ها با آن‌ها برخورد می‌شود. مراجعین هم باید حرمت کسانی که ارائه خدمت می‌کنند را نگه دارند.

وزیر بهداشت با اشاره به وجود کمبودها گفت: کمبود وجود دارد، اما باید انصاف هم داشت، زیرا در این دولت نسبت به قبل که سالانه ۱۷۰۰ تخت بیمارستانی تحویل می‌شد،‌ قول دادیم که تا پایان دولت ۲۱ هزار تخت بیمارستانی تحویل بدهیم. یک ماه و نیم پیش که به استان البرز رفتم در مقایسه با قبل فقط ۵۰۰ تخت برای زنان ساخته شده بود و هزار تخت بیمارستانی در کمتر از ۲ سال ساخته شد. در برخی شهرستان‌ها در طول ۵۰ سال گذشته حتی یک بیمارستان جدید نداشتیم و این نشان می‌دهد که سلامت جزو اولویت‌ها نبوده است.

وی با اشاره به حمایت از بخش خصوصی ادامه داد: حمایت از بخش خصوصی به منزله آسیب به جیب مردم و بی‌توجهی به هزینه‌های مردم نیست، بلکه وقتی از بخش خصوصی در صنعت مخابرات و گاز و نفت و راه‌سازی حمایت می‌کنیم، باید در حوزه سلامت هم از آن‌ها حمایت کنیم و سود منطقی به آن‌ها بدهیم.

هاشمی ضمن تاکید بر حمایت بیشتر از حوزه سلامت، گفت: به ازای حدود ۲۰ و خورده‌ای بیمار، چهار پرستار وجود دارد و این واقعیت‌هایی است که در آستانه تصویب برنامه ششم باید حمایت بیشتری از حوزه سلامت شود.

وزیر بهداشت درباره حمایت از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در حوزه سلامت گفت: ما حاضریم از بخش انرژی، آب و فاضلاب و مخابرات و راه‌سازی حمایت کنیم، اما وقتی به حوزه بیمارستان‌سازی می‌رسد، دولت حاضر نیست بازگشت سرمایه اولیه را تضمین کند. سرمایه‌گذاران زیادی از کشورهای مختلف وجود دارند، اما این سرمایه‌گذاران گارانتی بازگشت سرمایه را نیاز دارند. تاکنون در حوزه سلامت هر کسی که بوده، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را منع می‌کرده و فکر می‌کردیم دولت باید تصدی‌گری کند، اما در این دولت گفتیم که دولت نباید تصدی‌گری کند.

وی افزود: وقتی بازگشت سرمایه تضمین شود، حتما سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت مقرون به صرفه خواهد بود. وقتی تعرفه‌ها در بخش دولتی هنوز واقعی نیست، نمی‌توان از بخش خصوصی و خارجی برای سرمایه‌گذاری انتظاری داشت.

سید حسن هاشمی با اشاره به کمبودهای نیروی انسانی گفت: وقتی قرار است خدمتی ارائه کنم که با جان انسان‌ها سر و کار دارد، باید حداقل به جای بازنشسته‌ها، نفرات جدیدی را استخدام کنیم.

وی ادامه داد: تاکنون بالغ بر ۱۰ هزار تخت بیمارستانی در طرح تحول سلامت اضافه شده است و امیدواریم با تشکیل سازمان امور استخدامی، راه‌کار جدی در زمینه استخدام نیرو صورت بگیرد، زیرا کار متوقف نمی‌شود و با کمبود نیرو فقط کیفیت کار ما صدمه می‌بیند.

وزیر بهداشت درباره طرح تحول سلامت گفت: معتقدم کمکی که این دولت درباره حوزه سلامت کرد، اگر ادامه داشته باشد به منزل مقصود خواهیم رسید. به اندازه همه عمر این کشور، طی این دو سال، تخت آی سی یو اضافه شده است. همین امشب اگر به بیمارستان امام خمینی بروید می‌بینید که در بخش‌ها تخت خالی وجود ندارد.

هاشمی با اشاره به کمبود بیمارستان در تهران گفت: بیمارستان امام خمینی، شریعتی، شهدای تجریش مربوط به قبل از انقلاب هستند و بعد از انقلاب چند بیمارستان با توجه به افزایش جمعیت اضافه شده است؟

وزیر بهداشت درباره مشکلات اورژانس‌های بیمارستانی اظهار کرد: در اورژانس‌های کشور پرستارانی داریم که نزدیک به ۳۰۰ ساعت کار می‌کند و وقتی نیرو کم است مجبورند که اضافه کار انجام بدهند.

وی در خصوص تاخیر در پرداخت گفت: درباره آن ۱۰۰ هزار نفری که ما باید حقوق‌شان را بدهیم، مجبوریم از بیمه‌ها پرداخت کنیم و بیمه‌ها هم که تاخیر در پرداخت دارند. از طرفی پرستاران، آزمایشگاهی‌ها، پیراپزشکان و پزشکانی هستند که چندین ماه طلب دارند. ما حدود ۸ هزار میلیارد طلب کاریم و ۲ هزار میلیارد هم از تامین اجتماعی طلب کاریم. حتی در برخی استان‌ها هنوز از آذر ماه پول خود را دریافت نکرده‌اند. البته فقط بخشی از این بدهی ما مربوط به پرسنل می‌شود و بخش دیگری شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی هستند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، سید حسن هاشمی درباره تفاوت دریافتی پرستاران و پزشکان نیز گفت: بین پرستار و پزشک همیشه تفاوت دریافتی وجود داشته است. البته برخی مواضع در مورد پزشکان منصفانه نیست. وقتی بحث پیراپزشک مطرح می‌شود، ابتدا به سراغ پرستاران می‌رویم. در مورد ماما و پرستار باید به قبل از این دولت مراجعه کرد و معتقدم کاری که در مورد این قشر در این دولت انجام شد، در دولت‌های قبل انجام نشده است، زیرا کارانه پرستاران در این دولت حداقل دو تا سه برابر افزایش یافته است.

وی ادامه داد: دریافتی پزشک در این کشور برای متخصص از ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ تومان است.

هاشمی با اشاره به این‌که پرداخت کارانه به روال قبل ادامه خواهد داشت، گفت: از بحث کارانه همه بهره‌مند می‌شوند. حقوق شامل دو بخش است که یکی حقوقی است که دولت می‌دهد و دوم حق‌العلاج است که هرچقدر کار کنند از آن درآمد کسب می‌کنند. اداره کردن این بخش کار بسیار سختی است و نباید شعار داد و هیجانی رفتار کرد، زیرا تغییر نظام پرداخت به این راحتی نیست و تعداد متخصص و فوق تخصص هم به اندازه کافی نیست. در حال حاضر یک نفر به جای پنج نفر کار می‌کند.

وزیر بهداشت در مورد دارو نیز اظهار کرد: در مورد دارو کارهای بسیار خوبی شد و حدود ۲ هزار میلیارد تومان در این زمینه دارد هزینه می‌شود. بیمه نمی‌تواند همه چیز را پوشش بدهد و اگر انتظار حمایت بیشتری داریم باید پول بیشتری به بیمه بدهیم. بیمه ارزان‌ترین قیمت دارو را برای داروخانه تضمین می‌کند. وقتی قیمت دارویی ارزان‌تر باشد، بیمه قیمت داروی ارزان‌تر در مقایسه با مشابه خارجی را تضمین می‌کند.

وی با اشاره به این‌که باید منابعی برای بیمه‌ها تضمین کنیم تا بتوانند هزینه خود را تامین کنند، گفت: در هیچ جای دنیا قیمت دارو کاملا رایگان نیست و کار دولت و مجلس حمایت از فقرا و افراد ضعیف است. دولت در جهت حمایت از تولید داخل باید از محصولات داخلی حمایت کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، هاشمی درباره کارهایی که به واسطه طرح تحول نظام سلامت در کشور انجام شد، اظهار کرد: کارهای خیلی خوبی مثل بهورز و مراقبین سلامت و خانه‌های بهداشت و مراکز جامع خدمات سلامت در حوزه بهداشت انجام شده است. در گروه درمان، آموزش و پژوهش هم کارهای خوبی انجام شده است. ایرانیانی که در سراسر دنیا زندگی می‌کنند اگر فرصت کنند برای درمان به داخل کشور می‌آیند و این فقط به خاطر پول نیست، بلکه به خدمات درمانی اعتقاد دارند.

وی افزود: اولین کاری که دولت کرد کاهش هزینه‌ها بود و مردم خیلی آرامش پیدا کرده‌اند. در ابتدای این طرح همه می‌گفتند که طرح تحول سلامت زمین می‌خورد و هنوز‌ آیه یاس می‌خوانند، در حالی‌که همه باید کمک کنند تا این مشکل مردم حل شود، زیرا بحث سلامت قابل مقایسه با هیچ حوزه دیگری نیست.

سید حسن هاشمی درباره حاشیه‌های به وجود آمده بعد از سفر وی به استان البرز گفت: در مورد زایمان من آن حرف را نزده بودم و اخلاق من این نیست که با قبل مقایسه کنم، هرچند در صحبت‌های امشب هم در مورد پرستاران مقایسه‌ای نسبت به قبل کردم و بهتر است خودشان نسبت به قبل مقایسه کنند. من در استان البرز گفتم که آن دفعه که من آمدم مردم روی زمین زایمان می‌کردند و امروز که آمدیم چیزی حدود ۷۰۰ تخت بیمارستانی داریم و این حرف جور دیگری تعبیر شد. هرچند الان هم مردم در شرایط سختی زایمان را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: ظرف یکی دو هفته آینده بیش از ۵۰۰ اتاق ویژه زایمان را در سراسر کشور به بهره‌برداری می‌رسانیم که می‌توانند به همراه همسر خود در اتاق زایمان حضور داشته باشند. در مورد ناباروری هم با وجود این‌که هنوز بودجه جدیدی در اختیار ما قرار نگرفت، ۸۵ درصد هزینه‌های این حوزه را پرداخت خواهیم کرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/15qJL

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک