در آستانه شروع سال تحصیلی، حواس‌تان به کودکان بیمار باشد

۱۳۹۶/۰۶/۱۲ در ۱۶:۰۸

هادی پور

یک داروساز با بیان این‌که اگر دانش آموزی اعلام کرد که دیابت دارد ممکن است لازم باشد هر زمان که نیاز داشته باشد از کلاس خارج شود و به دستشویی برود، گفت: بنابراین آموزگاران باید آگاهی لازم را در این زمینه داشته باشند.

به گزارش ایران پزشک، محمود هادی پور دهشال با بیان این‌که معلمان و مسئولان بهداشت مدارس می‌توانند برای دانش آموزان هموفیلی، تالاسمی و دیابتی، کمک رسان باشند، گفت: معلمان و مسئولان بهداشت مدارس باید مراقب باشند که بیماران هموفیلی از پرداختن به ورزش‌هایی که منجر به خون‌ریزی می‌شود خودداری کنند.

وی با بیان این‌که بعضی اوقات، بیماران هموفیلی نیاز دارند به سرعت و سر وقت داروی خود را مصرف کنند، افزود: در این مواقع، باید فضایی برای امدادرسانی به ایشان و تزریق مهیا شود.

این داروساز با اشاره به فعالیت ورزشی بیماران تالاسمی ادامه داد: برای فعالیت ورزشی بیماران تالاسمی نیز باید با پزشک معالج هر دانش آموز مشورت کرد تا چهارچوب‌ها و میزان فعالیت‌های بدنی فرد مشخص شود.

وی بیان کرد: بیمار تالاسمی، تغذیه ویژه‌ای ندارد و می‌تواند هرچه دوست دارد بخورد؛ فقط هنگام صبح که تزریق انجام می‌دهد ممکن است با چند دقیقه تاخیر به مدرسه برود و نتواند در مراسم صبحگاه شرکت کند که انتظار می‌رود از ایشان خرده نگیرند.

هادی پور دهشال در مورد بیماران دیابتی گفت: باید این نکته را در نظر گرفت که بیمار مبتلا به دیابت، با تغییرات قند خون مواجه است.

وی در ادامه تاکید کرد: اگر دانش آموزی اعلام کرد که دیابت دارد ممکن است لازم باشد هر زمان که نیاز داشته باشد از کلاس خارج شود و به دستشویی برود. بنابراین آموزگاران باید آگاهی لازم را در این زمینه داشته باشند.

این داروساز تصریح کرد: همچنین یک فرد مبتلا به دیابت ممکن است زمان مصرف دارویش در زمانی باشد که ساعت کلاس درس است یا حتی ممکن است احتیاج داشته باشد قند مصرف کند، بنابراین معلم باید به ایشان اجازه بدهد که بتواند به کار درمانش برسد.

وی در پایان گفت: با این توضیحات، از معلمان بهداشت مدارس خواهش می‌شود که با معلمان دیگر در خصوص این گونه بیماران صحبت و از این بیماران حمایت کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/lyNvx

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

ایران پزشک