وزیر بهداشت در حاشیه بازدید از باغ موزه طب سنتی:

در حق طب سنتی کم‌ لطفی شده است

۱۳۹۵/۰۸/۲۴ در ۱۲:۲۱

وزیر بهداشت معرفی طب مدرن به‌ عنوان تنها طب رسمی در سال ۱۹۱۵ را آخرین چوب بر پیکره طب سنتی دانست و گفت: طب سنتی و داروهای آن ثروتی هستند که منابع آن در کشور وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، سید حسن هاشمی در حاشیه بازدید از باغ موزه طب سنتی گفت: معتقدم طب سنتی اصیل ایران با نفس و نیتی که حکما داشتند، طبی اثربخش، ارزان، شفابخش و با کمترین ضرر است.

وزیر بهداشت اظهار کرد: ما دویست سال است که طب سنتی را به فراموشی سپردیم. من تمام دوران طفولیت را در عطاری گذراندم و بسیاری از این گیاهان را می‌شناسم و مفرح‌ترین بخش بازدید از این موزه همان بخشی بود که من را یاد گذشته‌های دور انداخت.

هاشمی گفت: ما سال‌هاست که طب سنتی آکادمیک، دانشکده و دفتر طب سنتی داریم و در این سال‌ها اگر به‌ جای پرداختن به حاشیه‌ها، در هر شهرستان شبیه به این موزه تاسیس می‌شد تا جوانان و دانش‌آموزان بیایند و میراث ملی ما را ببینند، گام بزرگی در معرفی طب سنتی برداشته بودیم.

وزیر بهداشت افزود: در دوره‌های مختلف در حق طب سنتی کم‌ لطفی شده و حدود ۲۰۰ سال است که طب سنتی را به فراموشی سپردیم.

هاشمی با اشاره به معرفی طب مدرن به‌ عنوان تنها طب رسمی در سال ۱۹۱۵ آن را به‌ عنوان آخرین چوب بر پیکره طب سنتی دانست و افزود: به نظر می‌رسد که پیرامون طب سنتی کار زیادی می‌توان انجام داد؛ من به‌ رغم تمام مشکلاتی که در این مسیر بود و فضاهایی که به‌ ناحق ایجاد شد، تلاش زیادی انجام دادم، چون به اثربخش بودن این طب باور داشته و دارم.

وی ادامه داد: البته نفس حق حکما نیز در این راه موهبتی است که اجازه نمی‌دهد این حرفه را منبعی برای تقلب و شیادی کنند، اگرچه متاسفانه در حال حاضر این مشکلات در طب سنتی وارد شده و از دلایل اصلی آن کم‌توجهی مسئولین و تعصب برخی افراد نسبت به طب مدرن بوده است.

هاشمی گفت: فضایی که همکاران در طب مدرن در مورد طب سنتی ایجاد کردند و همچنین موضع‌گیری فعالان طب سنتی در مورد طب مدرن از دیگر آفت‌های این حوزه هستند.

وزیر بهداشت با اشاره به این‌که طب سنتی یک طب ارزان و در دسترس است و مردم آن را باور دارند و از آن سود برده‌اند، گفت: در روایات از سیره معصومین (ع) هم مشخص است که این طب از پشتوانه دینی برخوردار است، اما در عین حال باید پیرایه‌های بسته‌شده به آن و تقلب‌هایی را که در آن صورت گرفته از آن زدود.

هاشمی با اشاره به عوارض ناشی از تقلب‌های واردشده در طب سنتی عنوان کرد: اگر سری به پزشکی قانونی بزنید از فجایعی که به اسم طب سنتی انجام می‌شود مطلع خواهید شد که نظارتی هم بر آن نیست.

وی تاکید کرد: طلایه‌داران طب سنتی باید واقع‌بینانه‌تر برخورد کنند، این که ما انتظار داشته باشیم همه اول پزشکی بخوانند و بعد دوره سه‌ ساله طب سنتی را طی کنند، ۱۰ سال خواهد گذشت و ۳۰۰ نفر هم تربیت نخواهند شد؛ در حالی‌که جمعیت عظیمی از این خدمات استفاده می‌کنند و جمعیت زیادی نیز آن را تولید و توزیع می‌کنند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: باید یک مدل حد واسط را با دوره‌های کوتاه‌مدت تشکیل دهیم و کسانی را که در این حرفه فعال هستند با ارتقای دانش وارد بازار ارائه خدمات کنیم. در عین حال به افراد معدودی نیز که سال‌های سال در این حرفه بوده‌اند و صاحب سبک و مورد اعتماد مردم هستند مجوز بدهیم تا از این وضعیت بی‌شناسنامه‌دار درآیند.

وی با اشاره به این‌که باید تلاش کنیم عطاری‌های قدیمی شناسنامه‌دار شوند، گفت: باید از ورود افراد سودجو و متقلب به این حرفه جلوگیری کرد و اگر این وضعیت اصلاح نشود متاسفانه دود این لجاجت و تقابل به چشم مردم خواهد رفت.

هاشمی افزود: طب سنتی و داروهای آن ثروتی هستند که منابع آن در کشور وجود دارد، ولی از کشور خارج شده و بعد از فرآوری به چند ۱۰ برابر قیمت دوباره وارد کشور می‌شود. در حالی‌که اگر این فناوری در داخل کشور ایجاد شود ما را از واردات برخی مواد اولیه بی‌نیاز می‌کند.

وزیر بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: می‌توانیم سلامتکده‌ها و موزه‌های طب سنتی را در هر ۱۰ قطب پزشکی کشور ایجاد کنیم تا همه و به‌ خصوص گردشگران خارجی به ارزش‌های این منطقه و میراث نیاکان ما بیشتر پی ببرند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Wd6CA

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک