کارشناسان تغذیه شما را راهنمایی می‌کنند

در دام شیادان آجیل‌فروش نیفتید

۱۳۹۴/۱۲/۲۰ در ۱۶:۱۵

آجیل پای ثابت دورهمی‌های ایرانی است. مخلوطی از مواد غذایی که در صورت تازه و سالم بودن، مصرف کم آن بسیار مفید و مصرف زیاد آن مضر است. مصرف آجیل هنگام امتحانات یا کنکور، در میان وعده‌های غذایی  و در کنار مصرف میوه توصیه می‌شود. زیرا بخش عمده‌ای از املاح مورد نیاز جهت فعالیت فشرده مغز و بدن را تامین می‌کند، اما مصرف بیش از اندازه آن به دلیل داشتن مقدار زیاد چربی و نمک، نه تنها مضر است، بلکه برای مبتلایان به بیماری‌های قلبی و عروقی و افراد با فشار خون بالا تهدید کننده سلامتی نیز محسوب می‌شود.

مسعود فیروزکوهی، کارشناس تغذیه درباره آجیل خوب و مطلوب در آستانه نوروز به خبرنگار «ایران پزشک» گفت: روش‌های فرآوری، حمل و نقل و حتی وضعیت انبارها و فروشگاه‌های محل نگه‌داری و عرضه، در کیفیت و سلامت آجیل تاثیر‌گزار است.

این کارشناس تغذیه افزود: فضای خشک و نسبتا خنک و بدون گرد و خاک و ذرات معلق در هوا و عاری از حشرات و جوندگان، بهترین شرایط برای انبار کردن این محصولات است، اما وجود رطوبت بالا، گرمای فروشگاه یا انبار و فضای آلوده به حشرات و جوندگان، پرخطرترین مکان برای این محصول پرفایده است.

فیروزکوهی رطوبت را باعث خراب شدن آجیل دانست و اظهار کرد: رطوبت موجب رشد و تکثیر قارچ‌ها و ترشح مواد سمی ناشی از آن‌ها می‌شود .این قارچ‌ها نه تنها در برخی مصرف‌کنندگان علائم حساسیت را نشان می‌دهد، بلکه مصرف مداوم آن باعث ایجاد بیماری‌های مزمن می‌شود. گرما نیز موجب اکسیداسیون چربی آجیل شده، حشرات با مصرف و سوراخ کردن آجیل و تخم‌گذاری در منافذ ایجاد شده و جوندگان با خوردن و انتقال انواع میکروب‌ها موجب آلودگی و در نتیجه بیماری مصرف‌کنندگان می‌شوند.

 

چه آجیلی بخریم؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد اغلب مردم به آجیل‌های فله که در ظروف مختلف در مغازه‌ها عرضه می‌شوند، روی می‌آورند. این کارشناس تغذیه علت خرید فله‌ای را عوامل اقتصادی دانست و به خبرنگار «ایران پزشک» گفت: شاید علت این کار عواملی مثل قیمت، امکان چشیدن و امکان خرید با حداقل وزن مورد نظر باشد، اما به واقع خرید آجیل بسته‌بندی کارخانه‌ای بیشتر توصیه می‌شود. زیرا اگر چه قیمت آن کمی بالاتر از آجیل‌های فله‌ای است، اما کارخانجات فرآوری و بسته‌بندی، ملزم به آزمون مستمر مواد اولیه  و محصولات هستند و لذا در محصول آن‌ها احتمال وجود قارچ‌ها، آفت و آفت‌زدگی کمتر است و در شرایط نگهداری در انبارها و فروشگاه‌ها نیز نوع بسته‌بندی مانع از نفوذ رطوبت و حشرات می‌شود.

فیروزکوهی با اشاره به نظارت بر این نوع آجیل‌ها افزود: از سویی بازرسان ادارات نظارت بر موادغذایی و بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی بر واحد های تولیدی و بسته‌بندی نظارت داشته و امکان رهگیری محصولات آلوده و اعلام شکایت در صورت بروز مشکل، راحت‌تر و سریع‌تر است.

فیروزکوهی برای خرید آجیل مرغوب، فروشگاه‌های معتبر را بهترین گزینه دانست و گفت: سعی شود تا حد امکان آجیل عید از فروشگاه‌های معتبر که اجناسی با کیفیت مرغوب و تازه عرضه می‌‌کنند، خریداری شود. خرید آجیل فله‌ای از دست‌فروشان اقدام درستی نیست. همچنین هنگام خرید آجیل به تازگی آن باید توجه کرد. آجیل تازه نباید هیچ‌گونه بوی نامطبوعی مانند بوی نا، بوی ماندگی، تند شدگی و ترشیدگی داشته باشد.

این کارشناس ادامه داد: به ظاهر آجیل خوب دقت کنید. وجود حفره‌ یا کپک‌زدگی از علائم کهنگی و فساد آن است. در صورتی که بر روی مواد تشکیل دهنده آجیل مانند پسته، فندق و غیره، سوراخ‌هایی مشاهده شد، باید از خرید و مصرف آن خودداری کرد؛ چرا که نشانه آفت‌زدگی بوده و در داخل سوراخ‌ها،  لارو حشرات، به صورت کرم‌هایی کوچک، وجود دارد.

وی همچنین برای تشخیص وجود رنگ در آجیل نیز به خبرنگار «ایران پزشک» گفت: برای این کار باید مقداری آجیل را برای چند دقیقه در مشت ریخت و پس از خالی کردن مشت، بررسی کرد که آیا پوست کف دست رنگی شده یا خیر. همچین می‌توان هنگام مصرف دقت کرد که آیا زبان یا دور لب‌ها را رنگی می‌کند یا خیر. باید توجه کرد که استفاده از رنگ در آجیل به دلیل مضرات آن اکیدا ممنوع است.

وی با اشاره به این که بهتر است آجیلی انتخاب ‌شود که شور نبوده و کمتر بو داده شده باشد، افزود: بدیهی است که واحدهای تولیدی توسط بازرسان موادغذایی به طور مستمر بازدید شده و لذا آجیل‌های بسته‌بندی کارخانه‌ای اغلب عاری از هر گونه رنگ غیرطبیعی است و در صورت نیاز از زعفران و زردچوبه در ایجاد رنگ استفاده می‌گردد.

 

آجیل را چطور نگه‌داری کنیم؟

مسعود فیروزکوهی همچنین درباره بهترین روش‌های نگه‌داری آجیل گفت: انواع آجیل بایستی در جای خشک و خنک (دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد)، نگه‌داری شود. نگه‌داری طولانی مدت آجیل، تغییرات شیمیایی را در پی داشته و باعث ایجاد بوی کهنگی با طعم نامطلوب و تند و تیز می‌شود. بنابراین از مصرف آجیل کهنه جداً خودداری شود. ممکن است در مراکز عرضه آجیل، محصولاتی را که کهنه یا آفت‌زده هستند، دوباره بو داده یا مخلوط کنند. لذا در هنگام خرید باید به این موضوع توجه کرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/S0Slo

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک