در دنیا از هر صد هزار نفر یک نفر به سرطان حنجره مبتلا می‌شود

۱۳۹۶/۰۶/۱۵ در ۲۲:۳۳

گلو

یک متخصص گوش و حلق و بینی با بیان این‌که اختلال تکلم و گرفتگی صدا از جمله علائم ابتلا به سرطان حنجره است، گفت: در صورت پیشرفت این بیماری، فرد دچار تنگی نفس و مشکل بلع در غذا می‌شود.

به گزارش ایران پزشک، نوید احمدی روزبهانی با بیان این‌که تومور حنجره از جمله شایع‌ترین تومورهای ناحیه سر و گردن است، گفت: در دنیا از هر صد هزار نفر یکی مبتلا به این بیماری می‌شود.

وی با اشاره به این‌که اصولا این نوع تومور بدخیم است، افزود: آمار شیوع این نوع سرطان در کشور ما همچون سایر دنیا بوده و عمده‌ترین عامل بروز آن، قرار گرفتن در معرض دود دخانیات است.

احمدی روزبهانی ادامه داد: این نوع سرطان در آقایان به دلیل استعمال بیشتر دخانیات شایع‌تر است؛ البته طی سال‌های اخیر به دلیل افزایش مصرف دخانیات در بین زنان آمار این نوع سرطان نیز در بین آن‌ها بیشتر شده است. اختلال در تکلم، گرفتگی صدا از جمله علائم سرطان حنجره بوده که در صورت پیشرفت این بیماری مشکل در بلع غذا و تنگی نفس نیز بروز می‌یابد.

این متخصص گوش و حلق و بینی با اشاره به این‌که تشخیص زود هنگام سرطان، سبب درمان راحت‌تر و با کیفیت‌تر خواهد شد، گفت: عوامل ژنتیک نیز می‌توانند در بروز این نوع سرطان دخیل باشد. البته در معرض قرار گرفتن افراد در برابر دود ناشی از دخانیات می‌تواند آن‌ها را مستعد این بیماری کند.

وی در پایان بیان کرد: سوخت ناکامل هیدروکربن‌ها و به مدت طولانی قرار گرفتن در معرض هوای آلوده نیز ممکن است در دراز مدت سبب این بیماری شود. البته مطالعات جامعی در این زمینه صورت نگرفته و آمار دقیقی از آن منتشر نشده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/9klBJ

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک