رییس انستیتو پاستور کشور:

در زیارت اربعین با ماسک از سل پیشگیری کنید

۱۳۹۵/۰۸/۲۲ در ۱۹:۱۷

رییس انستیتو پاستور کشور با اشاره به هم‌جواری ایران با کشورهای که هنوز بیماری سل در آن‌ها زیاد است، گفت: زائران اربعین توجه بیشتری برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های ریوی داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از باشگاه خبرنگاران، مصطفی قانعی، فوق تخصص بیماری‌های ریوی و رییس انستیتو پاستور کشور با تاکید بر چند نکته اساسی در خصوص پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های ریوی در راهپیمایی اربعین، گفت: ایران در مجاورت مرزهای افغانستان، ترکمنستان و حتی عراق که دارای بیشترین میزان مبتلایان به سل ریوی است، قرار دارد؛ بنابراین احتمال انتقال بیماری‌های ریوی از جمله سل به زائران دور از انتظار نیست.

وی افزود: بیماری سل در صورت تماس طولانی یا ارتباط طولانی مدت یا قرارگیری طولانی در کنار فرد مبتلا انتقال می‌یابد؛ بنابراین در صورت امکان استفاده از ماسک‌های مخصوص و همچنین دوری از افرادی که سرفه می‌کنند مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از ابتلا به سل و سایر بیماری‌های ریوی است.

قانعی همچنین با تاکید بر ضرورت تزریق واکسن آنفولانزا برای جلوگیری از ابتلا به بیماری آنفولانزا که شیوع بالایی بین زائران خواهد داشت، تصریح کرد: افرادی که تاکنون واکسن آنفولانزا را تزریق نکرده‌اند شاید بتوانند امروز نسبت به این موضوع اقدام کنند، اما با توجه به دوران نقاهت پس از تزریق واکسن در حال حاضر راهکار اساسی برای جلوگیری از انتقال این بیماری شست‌وشوی مدام دست‌ها و به همراه داشتن محلول‌های ضدعفونی کننده مخصوص است که در همه داروخانه‌ها وجود دارد.

ریس انستیتو پاستور همچنین با بیان این‌که بیماری‌های ریوی در کمین زائران پیاده است، اظهار داشت: بیماری‌هایی همچون سرماخوردگی و آنفولانزا که شایع‌ترین نوع آن‌هاست به علت پخش شدن ویروس در هوا به خصوص در پیاده‌روی‌های طولانی مدت، می‌تواند به سایر افراد سالم منتقل شود؛ بنابراین توجه به توصیه‌های کارشناسان بهداشت مقیم در کمپ‌های بین راهی و چکاپ مداوم توسط این کارشناسان بسیار حائز اهمیت است. از سوی دیگر بر خلاف تصور عموم زائران مبنی بر تاثیر مثبت پیاده‌روی در بهبودی آنفولانزا، این امر منجر به طولانی شدن این بیماری از سه روز به ۱۰ روز می‌شود.

قانعی گفت: برای بهبود هر چه سریع‌تر فرد مبتلا به آنفولانزا در صورت امکان استراحت روز اول بسیار حیاتی است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/bCu0Y

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک