سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد:

دستگیری عامل انتشار شایعه استامینوفن‌های کشنده

۱۳۹۴/۱۱/۲۲ در ۱۲:۱۵

سخنگوی وزارت بهداشت از دستگیری عامل انتشار شایعه استامینوفن‌های کشنده در یکی از شهرستان‌ها خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از باشگاه خبرنگاران، ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت از دستگیری عامل پخش شایعه استامینوفن‌های کشنده با نام دگلوفین یا باکلوفن در یکی از شهرستان‌ها خبر داد و گفت: این شایعه از یک سال پیش به‌طور گاه‌گاه منتشر می‌شد تا اینکه سرانجام عامل آن در یکی از شهرستان‌ها دستگیر شد، اما هنوز انگیزه وی از انتشار این شایعه مشخص نشده است.

حریرچی افزود: به طور کلی دارویی به این نام وجود ندارد، علاوه بر این نظارت‌های دقیق و سختگیرانه ما بر داروخانه‌ها همچنان ادامه دارد. لذا امکان ندارد که تعدادی افراد سودجو دارویی را توزیع کرده و پس از آن پزشکان نسبت به تجویز آن اقدام کنند و در داروخانه‌ها به‌ راحتی فروخته شود.

حریرچی تصریح کرد: متاسفانه برخی پیام‌های بی‌اساس در فضای مجازی و شبکه‌های غیررسمی شکل می‌گیرند که پایه علمی نداشته و حتی در برخی موارد آسیب‌های جبران ناپذیری را به بار می‌آورد.

گفتنی است مدتی است که شایعه‌ای درخصوص استامینوفن‌های کشنده در فضای مجازی و شبکه‌های غیررسمی منتشر شده که متن این شایعه بدین شرح است: طبق اطلاعیه بیمارستان الزهرا، قرص استامینوفن جدیدی وارد بازار شده که در زیر آن به صورت ریز نوشته شده دگلوفین یا باکلوفن. به هیچ وجه استفاده نکنید که ظرف مدت ۷۲ ساعت سبب مرگ می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/2Rz43

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک