سخنگوی وزارت بهداشت:

دعای بیماران را با ریاست ناشی از دروغ و تهمت عوض نمی‌کنیم

۱۳۹۶/۰۲/۲۵ در ۱۴:۰۸

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این‌که دولت یازدهم، سلامت محورترین دولت تاریخ ایران است، گفت: دولت یازدهم دولت سلامت بود. البته از انتقادهایی که مبانی درست داشته باشند استقبال می‌کنیم. هر چند که همواره افرادی هستند که همیشه منتقد و مخالفند و در همین راستا هم اعداد و ارقامی را اعلام می‌کنند. تاکید می‌کنم که دعای بیماران را با ریاستی که ناشی از دروغ و تهمت باشد عوض نمی‌کنیم.

به گزارش ایران پزشک، ایرج حریرچی در نشست خبری با حضور خبرنگاران ضمن تشریح دستاوردهای طرح تحول سلامت گفت: به صورت شفاف می‌گویم که در سال‌های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ و طی ۳۶ ماه اجرای طرح تحول نظام سلامت، به طور متوسط هزینه‌های بهداشت و درمان هر ایرانی ماهانه ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان کاهش یافته که این یکی از دستاوردهای مهم طرح تحول نظام سلامت است و با افتخار می‌گویم این رقم معادل یک سوم یارانه نقدی هر ماه است.

وی افزود: این در حالی‌ست که رقم خالص پرداختی مردم بابت هزینه‌های سلامت طی پنج سال منتهی به طرح تحول حدود ۵۰ تا ۵۸ درصد بود و این میزان پرداختی مردم در سال ۹۴ به ۳۹٫۶ درصد کاهش یافت. این در شرایطی است که در آن زمان وزیر وقت بهداشت نیز عنوان کرده بود که با ادامه آن روند وضعیت پرداختی مردم به ۷۰ درصد می‌رسید.

 

تقویت زیرساخت‌های حوزه سلامت

حریرچی در ادامه به اقدامات انجام شده در جهت تقویت زیرساخت‌های حوزه سلامت اشاره و اظهار کرد: طی ۹۰ سال قبل از شروع طرح تحول، ۸۰ هزار تخت بیمارستانی دولتی ساخته شده بود. این رقم را با ساخت ۲۷ هزار تخت بیمارستانی طی سه سال دولت تدبیر و امید مقایسه کنید. مشاهده می‌کنید که طی سه سال بیش از یک چهارم ظرفیت تخت دولتی را افزایش داده‌ایم که تا انتهای کار دولت یازدهم این رقم به بیش از یک سوم می‌رسد.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: در حال حاضر ۲۱ هزار تخت از مجموعه این تخت‌ها به بهره برداری رسیده و جالب است بدانید در زمان زلزله بجنورد، بیمارستان این منطقه را صبح آن روز وزیر بهداشت افتتاح کرد و به فاصله چند ساعت بیش از ۵۰ مجروح زلزله را در این بیمارستان بستری کردند.

قائم مقام وزیر بهداشت ادامه داد: از طرفی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تخت از ۸۰ هزار تختی که پیش از این وجود داشت را به طور کامل بازسازی کردیم. همچنین دو میلیون و ۵۵۰ هزار مترمربع فضای بیمارستانی بازسازی و ۶۹ هزار قلم تجهیزات پزشکی و همچنین ۱۳۱ هزار قلم تجهیزات هتلینگ در بیمارستان‌ها توزیع شد.

وی با اشاره به رضایت مردم از طرح تحول نظام سلامت گفت: به عنوان یک کارشناس و با اطمینان می‌گویم که طرح تحول نظام سلامت به عقب باز نخواهد گشت و درخواستم آن است که برخی‌ها با اظهارات‌شان سعی نکنند سرعت تحول را کم کنند؛ زیرا اکنون سلامت به مطالبه مردم تبدیل شده و تحول نیز دستاوردهای زیادی به دنبال داشته است. از طرفی اقداماتی در جهت پایدار کردن منابع نظام سلامت صورت گرفته است. به عنوان مثال یک درصد ارزش افزوده در حوزه سلامت پایدار شد. اعتباری از محل هدف‌مندی برای نظام سلامت در نظر گرفته می‌شود و دولت همت کرده و بودجه بیمه را بیش از ۷۵ درصد افزایش داد.

 

تحول سلامت دستاورد بزرگ دولت یازدهم

حریرچی با بیان این‌که دولت مستقر یکی از دستاوردهای بزرگش را طرح تحول می‌داند، ادامه داد: طرح تحول نظام سلامت باعث سربلندی ایران و نظام در محافل بین‌المللی شده است. این در حالی‌ست که به طور شفاف اعلام می‌کنم منابع این طرح چیزی جز ۴۸۰۰ میلیارد تومان ناشی از هدف‌مندی یارانه‌ها و همچنین یک درصد ارزش افزوده نبوده و منابع ناشی از هدف‌مندی یارانه‌ها به طور کامل به سلامت اختصاص نیافته است. آن‌چه برخی‌ها آن را می‌شمارند مربوط به درآمد اختصاصی است که البته آن هم بحث خودش را دارد.

وی درباره درخواست برخی از اعضای ستاد یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری برای مناظره درباره اقدامات انجام شده در طرح تحول نظام سلامت گفت: این افراد اگر خواهان مناظره با نمایندگان ستاد دولت هستند که قطعا نمایندگان سلامت ستاد آقای روحانی اقدامات لازم را در این باره انجام خواهند داد، اما اگر خواستار مناظره با وزارت بهداشت هستند، سطح و سابقه مدیریت‌شان را مشخص کنند تا ما نیز در همان سطح با آن‌ها به مناظره بنشینیم.

 

دولت یازدهم دولت سلامت است

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان این‌که دولت یازدهم، سلامت محورترین دولت تاریخ ایران است، افزود: دولت یازدهم دولت سلامت بود. البته از انتقادهایی که مبانی درست داشته باشند استقبال می‌کنیم. هر چند که همواره افرادی هستند که همیشه منتقد و مخالفند و در همین راستا هم اعداد و ارقامی را اعلام می‌کنند. تاکید می‌کنم که دعای بیماران را با ریاستی که ناشی از دروغ و تهمت باشد عوض نمی‌کنیم.

 

کاندیداها سلامت روان مردم را در نظر بگیرند

حریرچی در ادامه با بیان این‌که تهمت و دروغ به سلامت روان جامعه آسیب می‌رساند، گفت: بی تردید مواضع و اظهاراتی که برخی کاندیداها در این دوره داشتند به سلامت روان مردم آسیب می‌زند. به عنوان متولی سلامت جامعه درخواست‌مان آن است که کاندیداها سلامت روان مردم را در نظر بگیرند. سرمایه اجتماعی عامل پیشرفت کشورهاست و در عین حال مهم‌ترین عنصر سرمایه اجتماعی، اعتماد میان دولت و ملت است. وقتی از تریبون‌های عمومی طوری صحبت می‌شود که گویا افراد دزد یا دروغگو هستند،‌ مردم چه احساسی خواهند داشت؟ آیا این اظهارات احساس همبستگی ملی، امید، ارشاد یا حرکت به جلو ایجاد می‌کند. چنین اقداماتی واقعا سلامت روان مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی افزود: یکی از کاندیداها عنوان کرده که «فاصله یک جوان تحصیل کرده با اعتیاد فاصله‌ای به اندازه یک شغل است» آیا واقعا چنین است. خانواده‌ها به دنبال چنین اظهاراتی چگونه می‌توانند به فرزندشان اعتماد کنند. ۵۲ عامل اجتماعی موثر بر سلامت داریم. تنها معتادان متجاهر را در نظر نگیرید، زیرا اکثر معتادان شغل دارند. اعتیاد یک بیماری است که باید درمان شود. از انگ زدن و برچسب زدن باید پرهیز شود.

حریرچی با بیان این‌که فقرا و پابرهنه‌ها ولی نعمتان ما هستند، گفت: برخی از مستندهای کاندیداهای ریاست جمهوری واقعا جای تاسف دارد. به طوری‌که هنگام پخش یکی از آن‌ها به پسرم گفتم که آن را نگاه نکند. اگر مردم به آینده دید مثبت داشته باشند بسیاری از بیماری‌های جسمی و روان تنی خود به خود درمان می‌شوند. باز هم می‌گویم که کاندیداها با اقدامات‌شان سلامت روان جامعه را تحت تاثیر قرار ندهند.

 

سلامت، حرف روز مردم است

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این‌که این وزارت‌خانه تقریبا اولین وزارت بهداشت در دنیاست که معاونت اجتماعی تشکیل داده، افزود: با تشکیل معاونت اجتماعی در اصلاح ۵۲ عامل اجتماعی موثر بر سلامت اقدام کردیم. همچنین ۶۲۰ تشکل مردم نهاد در حوزه سلامت و همچنین ۸۷۲ مرکز خیریه ساماندهی شدند. ۲۱۲ گروه پزشکی جهادی نیز برای کمک به محرومین به شهرستان‌ها اعزام شده‌اند. به دنبال مجموعه اقدامات انجام شده طی سه سال گذشته به میزان رضایتمندی مردم از حوزه سلامت توجه کنیم. چرا که وزارت بهداشت و وزارت خارجه در تمام این سه سال در رتبه اول و دوم رضایتمندی مردم قرار داشته‌اند. امروز سلامت حرف روز مردم شده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/hkcB7

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک