درخواست یک روان‌شناس:

دولت‌ خدمات مشاوره را تحت پوشش بیمه قرار دهد

۱۳۹۵/۱۲/۰۳ در ۲۱:۴۰

یک روان‌شناس با اشاره به این‌که مراکز مشاوره از سوی بخش خصوصی اداره می‌شود، گفت: از دولت‌مردان تقاضا داریم که به مشاوره بیمه تعلق بگیرد تا زوج‌های جوان قبل و حین ازدواج از مشاوره استفاده کنند.

به گزارش ایران پزشک، اعظم موحدی گفت: از آن‌جا که مراکز مشاوره از سوی بخش خصوصی اداره می‌شود، این باعث شده که زوج‌های مساله‌دار به سمت این مراکز کشیده نشوند. از دولت‌مردان تقاضا داریم که به مشاوره بیمه تعلق بگیرد و این بسیار مهم است و کمک می‌کند که به زوج‌های جوان که چه قبل از ازدواج از مشاوره استفاده کنند و چه در هنگام ازدواج نیز به مشاوره بروند. اگرچه یادگیری و به کارگیری مولفه‌های مهارت باعث دوام زندگی زناشویی خواهد شد.

او افزود: خطاهای شناختی و عدم شناخت درست از آن‌ها در زندگی به طلاق عاطفی منجر می‌شود و در نهایت به طلاق خواهد رسید. با این حال اگر زوج‌های جوان بر روی خودشان کار کنند و حتی اگر نتوانند از مشاوره استفاده کنند، می‌توانند از کتاب‌های آموزشی بهره بگیرند تا بتوانند زندگی موفقی داشته باشند.

این روانشناس با اشاره به خطاهای شناختی ادامه داد: قضاوت عجولانه، برداشت ذهنی غلط، بزرگنمایی و از کاه، کوه ساختن باعث می‌شود که زوج در برقراری ارتباط دچار مشکل شده و به عبارتی تخیل‌هایی که در آن‌ها شکل بگیرد و ارتباط درست را رقم نزند. این عدم هماهنگی در بحث ارتباط سبب می‌شود که وقتی طرف مقابل صحبتی می‌کند به علت این‌که گوش شنوایی ندارد، باعث شکل‌گیری یک قضاوت عجولانه ‌شده و رابطه به سمت طلاق کشیده شود.

 موحدی اظهار کرد: مهارت‌های زندگی مانند مهارت حل مساله، تصمیم‌گیری، ارتباط موثر و تفکر خلاق و نقاد است وقتی به زوج سخن منفی گفته می‌شود باید بتواند با مهارت تفکر خلاق بلافاصله در خودش یک آرامشی را ایجاد و فکر کند. تفکری که بلوغ فکری را در پی دارد و بلافاصله در برابر همسر خود با حالت پرخاش یا حاضرجوابی ظاهر نشود.

او در برنامه «پرونده» رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: افرادی که به سمت طلاق کشیده می‌شوند به این دلیل است که مهارت‌های زندگی را ندارند و همچنین خطاهای شناختی که می‌تواند در نافرجامی زندگی زناشویی تاثیرگذار باشد، اگر روی این مهارت‌ها کار شود و خطاهای شناختی شناسایی شود و در رابطه با سخنی که به آن‌ها گفته می‌شود، سریعا عکس‌العمل نشان ندهند، می‌تواند در دوام زندگی موثر واقع شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/vPFBi

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک