قائم مقام سازمان نظام پرستاری مطرح کرد:

دولت به دنبال اجرایی شدن تعرفه‌های پرستاری

۱۳۹۵/۰۸/۲۵ در ۱۱:۳۶

قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور از همراهی وزارت بهداشت در ارسال تعرفه‌های پرستاری به شورای عالی بیمه خبر داد و گفت: انتظار می‌رود این شورا به آرزوی ۱۰ ساله پرستاران پاسخ مثبت بدهد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از مهر، محمد شریفی مقدم روز سه شنبه در نشست خبری که در محل سازمان نظام پرستاری برگزار شد، گفت: قانون تعرفه‌ گذاری خدمات پرستاری در تیر ماه ۱۳۸۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و جامعه پرستاری در حدود ۱۰ سال است که انتظار اجرایی شدن این قانون را دارد.

وی با اشاره به پیگیری‌های سازمان نظام پرستاری دوره چهارم برای اجرایی شدن تعرفه‌های پرستاری، افزود: اخیرا با دستور معاون اول رییس جمهوری بر روند پیگیری و رفع موانع اجرای قانون تعرفه‌های خدمات پرستاری، دوباره این قانون روی ریل حرکت قرار گرفت. به طوری‌که توانستیم جلسات مشترکی با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس داشته باشیم.

شریفی مقدم به جلسه‌ای که ۱۱ آبان ۹۵ با حضور نمایندگان وزارت بهداشت و رفاه، معاونت حقوقی ریاست جمهوری، سازمان امور استخدامی، دبیرخانه شورای عالی بیمه و دبیر کمیسیون اجتماعی دولت به منظور بررسی اجرایی شدن تعرفه‌های خدمات پرستاری برگزار شد، اشاره کرد و گفت: در این جلسه سازمان نظام پرستاری به تشریح موضوع و اهمیت اجرایی شدن تعرفه‌ها پرداخت و در عین حال تبعات زیان‌بار عدم اجرای آن را مورد تاکید قرار داد.

وی ادامه داد: در این جلسه مقرر شد تعرفه‌های پرستاری در قالب بسته‌های خدماتی در اسرع وقت از وزارت بهداشت به کمیسیون اجتماعی دولت ارسال و از این کمیسیون به شورای عالی بیمه ارجاع شود.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور با اشاره به نامه دبیر کمیسیون اجتماعی دولت به وزیر رفاه که رونوشت آن روز گذشته به سازمان نظام پرستاری رسیده است، افزود: در این نامه تاکید شده که دولت به دنبال اجرایی شدن تعرفه‌های پرستاری است.

به گفته شریفی مقدم، ارسال تعرفه‌های پرستاری از وزارت بهداشت به شورای عالی بیمه پس از گذشت نزدیک به ۱۰ سال، گام مثبتی است که اتفاق افتاده و حالا پرستاران باید منتظر تصمیم وزارت رفاه و شورای عالی بیمه باشند که این تعرفه‌ها را تایید کند و برای تصویب، به هیئت دولت بفرستد.

وی با تقدیر و تشکر از معاون اول رییس جمهوری و مجموعه‌هایی که در این مسیر گام برداشتند تا تعرفه‌های خدمات پرستاری به شورای عالی بیمه برسد، افزود: جامعه پرستاری انتظار دارد، شورای عالی بیمه این تعرفه‌ها را در اولویت کاری جلسات خود قرار دهد.

شریفی مقدم با عنوان این مطلب که تعرفه‌های خدمات پرستاری هیچ مشکلی برای تایید در شورای عالی بیمه ندارند، گفت: اجرایی شدن این تعرفه‌ها تنها نیاز به مصوبه دارد.

وی با اعلام این‌که بودجه مورد نیاز برای اجرایی شدن تعرفه‌های خدمات پرستاری در هر سال ۱۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شده، ادامه داد: به نظر می‌رسد این میزان اعتبار برای ۱۰۰ هزار پرستار چشم انتظار اجرای این قانون، رقم زیادی نباشد.

شریفی مقدم افزود: امیدواریم وزارت بهداشت نیز که با ارسال تعرفه‌های پرستاری به شورای عالی بیمه با پرستاران همراهی کرده، حالا با لحاظ کردن این مقدار اعتبار در بودجه سال ۹۶ وزارت‌خانه، پرستاران را تا قبل از روز پرستار (بهمن ۹۵) خوشحال کند.

وی با تاکید بر این‌که سازمان نظام پرستاری به عنوان نمایندگان صنف پرستاری به طور مستمر مشغول پایش موضوع است، گفت: ۴۰ دلیل برای اجرایی شدن این قانون وجود دارد که مهم‌ترین آن، افزایش انگیزه کار پرستاری و ارتقای سلامت مردم و بیماران است.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری با اعلام این‌که اجرایی شدن تعرفه‌های پرستاری به نفع بیمه‌هاست، افزود: با اجرای این قانون، پرداختی‌ها در نظام سلامت به عدالت نزدیک‌تر می‌شود.

وی با اشاره به همراهی وزارت بهداشت در ارسال تعرفه‌های پرستاری به شورای عالی بیمه، گفت: وزیر بهداشت با رای مثبت خود در شورای عالی بیمه، پرستاران را خوشحال می‌کند و آن‌طور که جلساتی با رییس کل سازمان نظام پزشکی داشته‌ایم، دکتر زالی گفته است که رای نظام پزشکی در شورای عالی بیمه در سبد پرستاران خواهد بود. بنابراین احساس ما این است که وزارت رفاه هم مشکلی با تایید این تعرفه‌ها نداشته باشد.

شریفی مقدم افزود: بیمه‌ها هم بدانند که با تعرفه‌های پرستاری، قیمت خدمات تعرفه‌هایی که در حال حاضر پرستاران انجام می‌دهند ولی به نام پزشکان است، به یک سوم کاهش می‌یابد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/rtXxY

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک