مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت

دو سوم عطاری‌ها مجوز صنف خود را ندارند

۱۳۹۵/۰۶/۲۹ در ۱۶:۲۶

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت از مجوز نداشتن دو سوم عطاری‌ها خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، محمود خدادوست در برنامه مناظره رادیو گفت‌وگو با اشاره به این‌که عطاری زیر نظر صنف عطاری‌ها و آن هم زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت است، گفت: این وزارت‌خانه تنها آمار کسانی که مجوز دارند را دارد، ولی حدود دو سوم این عطاری‌ها اساسا مجوز صنف خود را نیز ندارند و تنها بر اساس برآوردی که صورت گرفته، حدود ۱۵ هزار عطاری در حال فعالیت هستند.

خدادوست با بیان این‌که در رویکرد جهانی به استفاده از طب سنتی و گیاهان دارویی در دهه اخیر توجه ویژه‌ای شده، گفت: استفاده از طب سنتی در ایران با توجه به قدمت چند هزار ساله آن و ریشه‌دار بودن این آموزه‌ها در باور و فرهنگ مردم، بسیار گسترده است.

وی افزود: در دورانی طب سنتی در کشورمان تکفیر می‌شد که حدود ۱۵۰ سال طول کشید، ولی به دلیل این‌که استفاده از این ظرفیت در باور و فرهنگ مردم وجود داشت، این فرهنگ را حفظ کردند و این ظرفیت بومی در اختیار مردم باقی ماند.

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت اضافه کرد: در یک دهه اخیر مسئولین توجه بیشتری به حفظ و استفاده از ظرفیت طب سنتی و اسلامی داشته‌اند و رویکرد استفاده از آن نیز در مردم روز افزون شده و همین امر باعث شده تعداد زیادی از کسانی که مجوز و تجربه و دانش کافی در امر عطاری ندارند، وارد این حوزه شوند.

وی این افراد را عطارنما عنوان و اظهار کرد: واقعیت این است که عطاری در کشور ما جزوی از تاریخ تمدن کشورمان است و عطارهای با سابقه و خوش‌نام یک حرفه و پیشه مقدسی دارند که پشتوانه حکمت دارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/LflRp

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک