اعتقاد طب سنتی بر این است

دیابت دستاورد تغذیه مدرن

۱۳۹۴/۱۲/۰۱ در ۱۰:۴۹

تغذیه نامناسب مهم‌ترین دلیل ابتلا به انواع بیماری از جمله دیابت است.

به گزارش ایران پزشک به نقل از فارس، حمادالدین مسموعی، متخصص طب سنتی با اشاره به این موضوع گفت: طب اسلامی، در مورد بدن انسان، طب‌های مختلف، مزاج‌های گوناگون و اثر داروهای گیاهی با مزاج‌های مختلف بحث می‌کند؛ در این علم علل بیماری‌ها و سپس درمان توسط داروهای مختلف گیاهی انجام می‌گیرد. بسیاری از افراد فکر می‌کنند می‌توانند در هر ماه و فصلی هر ماده خوراکی را استفاده کنند، در صورتی که کاملا اشتباه است.

وی افزود: وقتی به اغلب پزشکان مراجعه می‌کنید، برای درمان بیماری به شما دارو تجویز می‌کنند، در صورتی که باید ابتدا بیماری‌تان ریشه‌یابی شود و علت اصلی آن را پیدا کنند و بعد درمان را شروع کنند، یعنی فقط بیماری را دفع نکنیم، بلکه رفع کنیم.

این متخصص طب سنتی خاطرنشان کرد: در طب اسلامی نسبت به تغذیه و غذا خوردن اصولی و درست تاکید می‌شود که در هیچ یک از مکاتب طبی دنیا مورد توجه قرار نمی‌گیرد، هنگام تغذیه بدن علاوه بر ارزش تغذیه‌ای باید به کیفیت آن نیز توجه شود و تغذیه مناسب انتخاب شود.

وی گفت: هر فردی باید با توجه به مزاج و شرایط بدنی‌اش مورد معالجه قرار گیرد و اگر غیر از این باشد صحیح نیست و ممکن است نتیجه عکس دهد.

این پزشک با اشاره به همه‌گیر شدن بیماری‌های جدید گفت: تغذیه نامناسب یکی از مهم‌ترین دلایل ابتلا به این بیماری‌ها است. چرا که ما در گذشته در خانه‌هایمان آشپزخانه‌هایی کاملاً بهداشتی داشتیم که از تمام سبزیجات، حبوبات و مواد خوراکی سالم برخوردار بود، در صورتی که امروزه تمام غذاهای ما سرخ‌کردنی و نامناسب و کاملاً غیر استاندارد هستند.

وی افزود: اینکه مثلاً دیابت از کی شروع شد و از کجا نشأت گرفت، همه این‌ها بر می‌گردد به رژیم غذایی نامناسب افراد، خوردن چربی‌جات، حذف سبزی‌جات تازه و وقت نگذاشتن کافی برای پخت یک غذای سالم را می‌توان از جمله موارد تاثیرگذار در ابتلای بیماری‌های جدید نام برد.

مسموعی، تصریح کرد: خیلی از بیماری‌ها با نخوردن برخی مواد غذایی درمان می‌شوند؛ من بیمارانی داشته‌ام که به شدت بیمار بوده‌اند و فکر می‌کردند با خوردن دارو درمان می‌شوند، اما با رعایت کردن اصول خوردن و داشتن یک رژیم غذایی مناسب کامل درمان شده‌اند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/n3pae

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک