دیناروند ادعای فعالیت‌های اقتصادی مشکوک خود و همسرش را تکذیب کرد

۱۳۹۶/۰۴/۲۴ در ۱۴:۱۹

رییس سازمان غذا و دارو با بیان این‌که اگر افرادی فکر می‌کنند فعالیت‌های اقتصادی رییس سازمان غذا و دارو منجر به رانت شده، این ادعا را به مراکزی ببرند که در آن محکمه و قاضی وجود دارد تا مورد بررسی قرار گیرد، گفت: دیناروند فردی نیست که  چون معاون وزیر است به این جایگاه علمی رسیده است؛ من یک شخصیت علمی هستم و صدها مقاله علمی و ده‌ها اختراع ملی و بین‌المللی دارم. من و همسرم جزو معدود افرادی هستیم که دانشمند یک درصد بین‌المللی در حوزه داروسازی هستیم و صدها دانشجوی نخبه زیر دست ما تربیت شده‌اند.

به گزارش ایران پزشک به نقل از ایسنا، رسول دیناروند با رد برخی ادعاها درباره فعالیت‌های اقتصادی خود و همسرش در عرصه دارو، گفت: از سال ۸۴ تا ۸۸ به عنوان معاون وزیر بهداشت فعالیت کردم. در آن زمان هم عده‌ای این مباحث را مطرح می‌کردند و می‌گفتند چون دیناروند در صنعت فعالیت داشته این موضوع منجر به تضاد منافع می‌شود! باید بگویم هیچ گاه این‌گونه نبوده است که چون اینجانب در شرکتی قبلا فعالیت داشتم، در زمان مسئولیتم در وزارت بهداشت، برای آن شرکت تمهیداتی قائل شوم.

وی با بیان این‌که در سال ۹۰ و ۹۱ با توجه به سیاست‌های جدید کشور و به دنبال توصیه‌های مقام معظم رهبری مبنی بر این‌که تولید علم فقط مقاله نباشد و دانشمندان باید وارد عرصه تولید محصولات دانش بنیان شوند، به همراه دانشجویان و سایر اعضای هیئت علمی همکار خود در دانشکده داروسازی و مرکز تحقیقات نانوفناوری سه شرکت دانش‌بنیان تاسیس کردیم، اظهار کرد: البته این‌طور نبوده که شرکت دانش‌بنیان متعلق به شخص خاصی باشد بلکه به مجموعه‌ای از افراد مربوط بود. این شرکت‌ها برای تولید محصولاتی با فناوری بالا تاسیس شدند و من به عنوان کسی که از این شرکت‌ها حمایت معنوی می‌کرد، حضور داشتم و کمک می‌کردم.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: همسرم به عنوان فردی که استاد برجسته داروسازی هستند، دانشمند یک درصد جهانی محسوب می‌شوند، فردی هستند که صدها مقاله و ده‌ها اختراع در سطح ملی بین‌المللی و جهانی دارند و ده‌ها دانشجوی   PHDو نخبگان علمی تربیت کرده‌اند، در این سه شرکت‌ فعالیت داشتند.

رییس سازمان غذا و دارو با بیان این‌که همسرش در این سه شرکت دانش‌بنیان حضور داشت، اما سهامدار جزء محسوب می‌شود و هیچگاه مالکیت کامل آن‌جا را بر عهده نداشت و حتی عضو هیئت مدیره نبوده یا مدیریت آن‌جا را بر عهده نداشته، گفت: در سال ۹۲ و زمانی که می‌خواستم مسئولیت سازمان غذا و دارو را بپذیرم به آقای دکتر هاشمی گفتم که این مسائل وجود دارد و من سابقه فعالیت در صنعت داروسازی داشتم و عضو هیئت مدیره شرکت‌های متعدد بوده‌ام. همه این فعالیت‌ها را به طور شفاف به وزیر بهداشت گفته بودم؛ کما این‌که خود وزیر بهداشت هم سهامدار بیمارستان بودند و وزیر شده‌اند؛ مهم این است که این تضاد منافع تاثیری بر روی تصمیم‌گیری‌ها نداشته باشد.

دیناروند با اشاره به سرنوشت این سه شرکت، ادامه داد: یکی از آن شرکت‌ها به طور کلی تعطیل شد؛ زیرا موفقیتی در پی نداشت. یکی دیگر از این شرکت‌ها توانسته است فرمولاسیون یک نانوداروی ضد سرطان را بعد از هشت سال تمام کند و سال گذشته مجوز تولید آن را از وزارت بهداشت اخذ کرد.

وی افزود: باید توجه کرد که این دارو قبلا وارداتی بوده و هیچ شرکت ایرانی آن را تولید نمی‌کند. حال این شرکت دانش‌بنیان توانسته آن را تولید کند که البته این شرکت، صاحب کارخانه نیست؛ بلکه تکنولوژی تولید این دارو را دارد و در جاهایی که دارای خط تولید هستند آن را تولید می‌کند. البته تولید آن هنوز در سطح گسترده وارد بازار نشده و فقط در حد یک بچ (۲۰۰ عدد) وارد بازار شده است.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: همه مراحل کنترل و کیفیت این دارو طی شده و رییس سازمان غذا و دارو در هیچ مرحله‌ای از بررسی، ارزیابی و صدور مجوز آن حضور و دخالت نداشته است. صراحتا می‌گویم که اگر یک نفر سندی پیدا کرد مبنی بر این‌که رییس سازمان غذا و دارو چه به صورت شفاهی و چه به صورت کتبی در رسیدگی به پرونده این دارو دخالت داشته، من تمام ادعاها و تهمت‌هایی که در تریبون‌ها و گروه‌های مختلف می‌گویند را می‌پذیرم.

معاون وزیر بهداشت درباره ادعای انحصار تولید یک دارو از سوی همسرش بیان کرد: ضابطه‌ای از گذشته وجود دارد که مصوبه شورای سیاستگذاری دارو و شورای توسعه فناوری است؛ سازمان غذا و دارو صاحب آن شورا نیست بلکه عضو آن شوراست و رییس آن هم وزیر است. این انحصار شبیه به قانون انحصار و پتنتی است که در همه دنیا برای حمایت از فناوری و نوآوری وجود دارد؛ به طوری که در همه جای دنیا برای حمایت از فناوری و نوآوری یک دوره انحصار معین می‌شود و این روند در ایران هم وجود دارد که البته چندان رعایت نمی‌شود. البته در وزارت بهداشت برای حمایت از کسانی که صاحب دانش فنی و اختراع هستند یک دوره انحصار حداکثر سه ساله تعریف شده است.

وی افزود: در سال ۹۵ هفت قلم دارو انحصار دریافت کردند، اما به دنبال جلسه صنعت داروسازی و سندیکا و اعلام نظرشان مبنی بر مخالفت با انحصار، آن هفت نفر اعضا لغو شدند. به این ترتیب انحصار برای این داروی خاص هم در همان سال لغو شد و نه این دارو و نه شش داروی دیگر هیچ بهره‌ای از انحصار نبردند.

دیناروند گفت: طرح این موضوعات، جنجالی است که برای سوء استفاده و تخریب شخصیتی مطرح می‌شود؛ زیرا نه کسی از این انحصار استفاده کرده و نه کاری خلاف ضوابط انجام شده است و همه شرکت‌ها طبق ضوابط می‌توانند درخواست انحصار کنند و این موضوع در یک کمیسیون مطرح و بررسی می‌شود.

وی درباره سرنوشت شرکت دانش بنیان سوم توضیح داد: یک شرکت دانش‌بنیان دیگر هم وجود دارد که همسر من نیز در تاسیس آن دخالت داشتند. از آن‌جایی که این شرکت توانسته سرمایه‌گذاری زودتری را دریافت کند و با توجه به توانایی گروهی که در آن‌جا حضور داشتند (فعالیت حدود هشت تن از نخبگان داروسازی و دانشجویان PHD نخبه)، توانستند در مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی تهران یک خط تولید های‌تک کوچک راه‌اندازی کرده و محصولات با تکنولوژی بالا را البته با تیراژ پایین در آن‌جا تولید کنند. باز هم تاکید می‌کنم که رییس سازمان غذا و دارو هیچ اتصال و سهمی از آن‌جا ندارد و همسرم نیز یکی از سهامداران جزء و یکی از ۱۰ – ۱۵ نفر فعال در آن‌جا هستند، اما در اداره آن‌جا دخالتی ندارند و عضو هیئت مدیره هم نیستند.

دیناروند در ادامه گفت: اگر این افراد فکر می‌کنند که فعالیت‌های اقتصادی رییس سازمان غذا و دارو منجر به رانت شده است و واقعا نگرانی‌شان همین است، این ادعا را به مراکزی ببرند که در آن محکمه و قاضی وجود دارد تا مورد بررسی قرار گیرد و اگر واقعا سوء استفاده‌ای اتفاق افتاده با آن برخورد شود. مشخص است که اساسا چنین چیزی نیست و این افراد به دنبال این هستند که توانمندی دانش بنیان این کشور را نابود کنند. دیناروند فردی نیست که  چون معاون وزیر است به این جایگاه علمی رسیده است؛ من یک شخصیت علمی هستم و صدها مقاله علمی و ده‌ها اختراع ملی و بین‌المللی دارم. من و همسرم جزو معدود افرادی هستیم که دانشمند یک درصد بین‌المللی در حوزه داروسازی هستیم و صدها دانشجوی نخبه زیر دست ما تربیت شده‌اند. چرا افرادی شبیه ما نباید بتوانند علم و فناوری را به محصول تبدیل کرده و وابستگی کشور را کم کنند؟ کسانی که به این موضوع ضربه بزنند بی‌تردید کارشان نوعی جنایت و خیانت به کشور محسوب می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/VdTwN

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک