رئیس انجمن جراحان عمومی ایران؛

دیه‌های وسوسه‌برانگیز دلیل افزایش شکایت کاذب علیه پزشکان است

۱۳۹۵/۰۱/۲۵ در ۱۰:۱۹

رئیس انجمن جراحان عمومی ایران در حاشیه یازدهمین کنگره سالیانه انجمن علمی جراحان عمومی ایران، دیه‌های وسوسه‌برانگیز را دلیل اصلی افزایش شکایات کاذب علیه پزشکان دانست.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، بهزاد رحمانی با اشاره به این‌که عوارض جراحی‌ها معمولاً از خود جراحی مشکلات بیشتری برای بیمار ایجاد می‌کند، گفت: جراحی‌ها قابل پیش‌بینی هستند، اما عوارض را نمی‌توان پیش‌بینی کرد در نتیجه و بیمار مجبور است در بخش‌های گرانقیمت هزینه‌های بیشتری بپردازد.

رئیس انجمن جراحان عمومی ایران با اشاره به یازدهمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی، اظهار کرد: در این کنگره سالیانه سعی خواهد شد در مورد عوارض جراحی‌ها به راه‌ حل مناسبی دست پیدا کنیم. بسیاری از بیماران به محض مطلع شدن از عوارض و به دلیل هزینه‌های بالایی که دارد، بخش خصوصی را رها کرده و به بیمارستان‌های دولتی می‌روند. بنابراین پوشاندن عوارض جراحی از بیمار کار اشتباهی است.

عضو هیئت مدیریه یازدهمین کنگره سراسری انجمن علمی جراحان عمومی ایران در ادامه با اشاره به این‌که در جراحی‌های تیروئید، ۴ درصد عوارض مربوط به آسیب صدا است، گفت: عوارض جراحی در همه جراحی‌ها وجود دارد که یکی از علت‌های آن خطای پزشکی است. این در حالی است که پزشکان مکلف به نتیجه عمل نیستند، اما اگر عارضه‌ای پیش آمد در مقابل کمیسیون‌های تخصصی مربوطه پاسخگو خواهند بود. در این کمیسیون‌ها مشخص می‌شود عارضه ناشی از خطای پزشکی بوده یا به دلیل ماهیت بیماری بوده است.

رحمانی افزود: رقم دیه‌های سنگین در مواقعی که قصور پزشکی رخ می‌دهد و گاهی حتی تا ۳۰۰ میلیون تومان نیز می‌رسد، شکایات کاذبی ایجاد می‌کند و این شکایات باعث شده شکایت‌های واقعی در این میان گم شوند.

رئیس انجمن جراحان عمومی ایران همچنین تامین امنیت حرفه‌ای را یکی دیگر از مطالبات جامعه جراحان دانست و گفت:‌ سلامت مردم در حال حاضر به مخاطره افتاده، ریسک‌ افزایش یافته و در نتیجه دیه‌های بالا باعث شکایات بیش از حد شده است و در این میان بیماران با ریسک بالا سرگردان شده‌اند. از طرفی رضایت‌نامه‌ها نیز هیچ کدام ارزش قانونی ندارند و خطای پزشکی در کشور ما به عنوان جرم محسوب می‌شود. در هر حالی که هیچ کجای دنیا این‌گونه نیست و جنبه حقوقی دارد.

وی افزود: در سال ۹۳ سازمان نظام پزشکی اعلام کرد ۲۸ درصد شکایات از جامعه پزشکی به نتیجه رسیده و ۶۲ درصد به نتیجه نرسیده است. درخواست جامعه جراحان این است که رسیدگی به وضعیت بیمار هزینه‌ای را برای شاکی در بر داشته باشد تا پزشکان بتوانند از حقوق خود اعاده حیثیت کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ODXKo

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک