روغن‌های گیاهی آن‌قدرها هم بی‌ضرر نیستند

۱۳۹۶/۱۲/۲۸ در ۱۴:۱۹

روغن گیاهی

تحقیقات جدید موسسه ملی علوم بهداشت محیط زیست (NIEHS) ایالت متحده آمریکا نشان می‌دهد روغن اسطوخودوس و روغن درخت چای می‌توانند حاوی مواد شیمیایی باشند که دستگاه درون ریز ما را مختل کنند.

به گزارش ایران پزشک به نقل از ایسنا، تحقیقات نشان می‌دهد که روغن‌های گیاه اسطوخودوس و چای دارای مواد شیمیایی مخرب هورمون هستند و می‌توانند سبب ایجاد بیماری به نام ژنیکوماستی یا بزرگ‌شدن پستان مردانه که با نام بزرگ‌شدن خوش‌خیم پستان مردان پیش از بلوغ prepubertal gynecomastia نیز شناخته می‌شود، شود. در این بیماری در بدن پسران جوان بافت سینه غیرطبیعی ایجاد می‌شود.

در این تحقیق جدید، هشت عنصر شیمیایی خاص موجود در روغن‌های گیاه اسطوخودوس و چای را جدا کردند. سپس این مواد شیمیایی را به سلول‌های سرطانی انسان در محیط کشت تزریق کردند و در همان زمان هرگونه تغییر در فعالیت ژن گیرنده استروژن و گیرنده‌های آندروژن را مورد بررسی قرار دادند.

بر اساس گزارش گیزمگ، محققان گفتند که خواص مختلف هورمون‌های استروژنیک و یا ضد آندروژنی که پس از اعمال این مواد شیمیایی به سلول‌های انسانی دیده شد، مطابق با وضعیت‌های اندوژن مشاهده شده در موارد ژنیکوماستی در پسران پیش از بلوغ است.

جی تیلر رامسی (J. Tyler Ramsey) محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: جامعه ما روغن‌های گیاهی را امن و بی‌ضرر می‌دانند در حالی‌که این روغن‌های گیاهی دارای مقدار زیادی از مواد شیمیایی هستند و باید با احتیاط استفاده شوند، زیرا برخی از این مواد شیمیایی، باعث آسیب رساندن به غدد درون که هورمون‌ها را تولید می‌کنند، می‌شوند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/nLN6z

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک