رییس انجمن آترواسکلروز ایران مطرح کرد:

روغن با ایزومر ترانس پایین راه کاهش سکته قلبی جوانان

۱۳۹۶/۰۵/۲۱ در ۱۱:۴۷

انجمن آترواسکلروز

رییس انجمن آترواسکلروز ایران با بیان این‌که ایزومر ترانس در روغن‌ها یکى از مشکلات محسوب می‌شود که این ایزومر بسیار کشنده است، گفت: متاسفانه هنوز در قنادى‌ها از روغن دارای ایزومر ترانس استفاده مى‌شود که البته این میزان در حال حاضر به ١٠ درصد رسیده و برنامه داریم که به ۵ درصد برسانیم.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، مسعود قاسمی در نشست خبری نوزدهمین کنگره بین المللی تازه‌های قلب و عروق با بیان این‌که در کنگره امسال از افراد برجسته در آمریکای شمالی و اروپا برای سخنرانی دعوت شده، گفت: در نوزدهمین کنگره بین المللی تازه‌های قلب و عروق نزدیک به ۶۰ شرکت دارویی و تجهیزاتی در نمایشگاه جانبی حضور خواهند داشت.

وی با بیان این‌که حدود ۵۷ درصد شیوع بیماری‌های قلبی و عروقی را در کشور در مردان بالای ۴۰ سال داریم، بیان کرد: بر اساس آمار در آبان مال سال گذشته، ۴۷۶۶ نفر دچار ایست قلبی شدند و در سال ۹۱ نیز در ایران، ۶۳ درصد مرگ‌ها را بیماری قلبی و ۲۸ درصد را بیماری‌های مغزی شامل می‌شد؛ یعنی ۹۱ درصد از مرگ و میرها به خاطر بیماری‌های قلبی و عروقی اتفاق افتاد.

قاسمی با بیان این‌که آمار سالانه مرگ در ایران ۳۷۵ هزار نفر است و ۳۵ هزار نفر به خاطر سکته‌های قلبی و مغزی فوت می‌کنند، ادامه داد: فشار خون عامل اصلی سکته مغزی و بزرگ‌ترین ریسک فاکتور در حوادث قلبی و عروقی است.

رییس نوزدهمین کنگره بین المللی تازه‌های قلبی و عروق افزود: تهران در زمینه بروز سکته‌های قلبی و مغزی در کشور رکورددار است. البته وزارت بهداشت برنامه‌اى دارد که اهداف ١٣ گانه مهمى است و یکى از این اهداف کاهش سکته‌هاى قلبى تا ١۴٠۴ در کشور است.

وی در ادامه با بیان این‌که شیوع بیمارى‌هاى قلبى و عروقى به زیر ٣٠ سال رسیده و دلیل این موضوع به خاطر مسائل تغذیه‌ای، استفاده از سیگار، چاقى و موارد دیگرى است، گفت: ایزومر ترانس در روغن‌ها یکى از مشکلات محسوب می‌شود که این ایزومر بسیار کشنده است و در حال حاضر یکی از مشکلات تغذیه‌ای محسوب می‌شود.

قاسمی ادامه داد: تا ٢٠ سال پیش در جلسات وزارت بهداشت به دلیل آماده نبودن صنعت‌گران روغن نمی‌توانستیم بگوییم از روغن اشباع استفاده نکنند. الان مواجهیم با شرایطى که مى‌گوییم ایزومر ترانس هم باید کم شود. متاسفانه هنوز در قنادى‌ها از روغن دارای ایزومر ترانس استفاده مى‌شود که البته این میزان در حال حاضر به ١٠ درصد رسیده و برنامه داریم که به ۵ درصد برسانیم.

رییس انجمن آترواسکلروز ایران اظهار کرد: افراد باید روغنى بخرند که ایزومر ترانس نزدیک به صفر داشته باشد که در بازار هم موجود است.
البته حتی در شیر طبیعى هم ممکن است ایزومر ترانس تا مرز ٣ درصد وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: در دوره بحرانى و پرخطر ناشى از صنعت‌گرایى در گذشته به ایزومر ترانس ۶۵ درصد در روغن رسیده بودیم و امروزه داریم این میزان را کاهش مى‌دهیم.

قاسمی با اشاره به این‌که ریسک فاکتورهاى قلب و عروق از جمله سیگار و فشار خون، خواب و استرس‌هاى مزمن است، بیان کرد: خواب نامتناسب و بی‌کیفیت نیز مى‌تواند باعث افزایش بیمارى‌هاى قلبى و عروقى شود. هفت ساعت خواب ممتد بر اساس استانداردها مورد نیاز است.

وی ادامه داد: استرس‌هاى مزمن در کارهایی مثل رانندگان یا کارکنان برج‌هاى مراقبت، یکى دیگر از ریسک فاکتورهاى بیمارى‌هاى قلبى و عروقى است.

گفتنی‌ست نوزدهمین کنگره بین المللی تازه‌های قلب و عروق از ۲۱ تا ۲۴ شهریور ماه در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار خواهد شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ByUCv

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک