رییس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو:

رییس صنف آرایشگران درباره دخالت در کار پزشکان پاسخ‌گو باشد

۱۳۹۶/۰۸/۱۹ در ۱۳:۰۰

رییس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: رییس اتحادیه صنف آرایشگران باید در این رابطه که چرا فعالیت‌های غیرمجاز در آرایشگاه‌های زنانه انجام می‌شود، پاسخ‌گو باشد.

به گزارش ایران پزشک، مصطفی اسماعیلی با بیان این‌که اتحادیه آرایشگران زیر نظر مرکز امور اصناف و بازرگانان قرار دارد، گفت: آرایشگران با توجه به شرایط شغلی که دارند، مجاز به انجام خیلی از کارهایی که در حال حاضر انجام می‌شود، نیستند. انجام اقداماتی مانند خالکوبی و برنزه کردن در حوزه فعالیت آرایشگاه‌ها نیست؛ زیرا این فعالیت‌ها یک‌سری تغییرات در ناحیه صورت و بدن ایجاد می‌کند که ممکن است عواقبی مانند هپاتیت داشته باشد.

وی افزود: اگر اقداماتی در این حوزه انجام می‌شود باید زیر نظر متخصصین پوست و مو که تخصص‌های لازم را دارند، باشد.

اسماعیلی ادامه داد: رییس اتحادیه صنف آرایشگران باید در این خصوص که چرا فعالیت‌های غیر مجاز در آرایشگاه‌های زنانه انجام می‌شود، پاسخ‌گو باشد. کارهایی که باید در مراکز علمی انجام شود، نباید در آرایشگاه‌ها انجام شود و به همین دلیل مسئولین بخش که صنف آرایشگران هستند، باید پاسخ بدهند.

وی با بیان این‌که با توجه به گسترش این نوع فعالیت‌های غیر مجاز باید نهادهای نظارتی بالاتری ورود کنند، اظهار کرد: باید این نظارت‌ها به صورت سلبی توسط مرجع وزارت بهداشت انجام شود. البته آرایشگاه‌ها از صنف خود مجوز می‌گیرند و باید طبق قانون صنف خود عمل کنند و به هیچ عنوان اعمالی که انجام می‌دهند در شرح وظایفی که در قانون صنفی آمده، وجود ندارد و این فعالیت‌ها در واقع دخالت در امور پزشکی است.

اسماعیلی با اشاره به این‌که نظارت‌هایی خارج از صنف و اتحادیه انجام می‌گیرد در رادیو گفت‌وگو بیان کرد: در حال حاضر اگر گزارش‌هایی به معاونت‌های درمان دانشگاه‌ها برسد، وارد عمل می‌شوند و نسبت به این موضوع بی‌تفاوت نیستند و در این زمینه اقداماتی نیز انجام شده، اما به هر حال چون در حیطه کاری‌شان نیست به صورت مستمر نظارتی وجود ندارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Dosyy

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک