هشدار رییس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

رژ لب مواد مضر زیادی در خود دارد

۱۳۹۵/۰۶/۲۹ در ۱۲:۱۴

رییس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با برشمردن آسیب‌های موجود ناشی از افراط در استفاده از فراورده‌های آرایشی از خانم‌ها خواست نسبت به مصرف این محصولات احتیاط کنند.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، مصطفی اسماعیلی در این باره گفت: درست است که ما به عنوان نهاد حاکمیتی بر تولید و واردات فراورده‌های آرایشی و بهداشتی نظارت داریم، اما باید اذعان کنیم که برخی از خانم‌ها در آرایش صورت خود افراط می‌کنند.

وی با بیان این‌که استفاده از رژ لب در خانم‌ها، افزایش یافته، ادامه داد: واقعیت این است که این فراورده آرایشی مواد مضر زیادی همچون فلزات سمی سنگین سرب، کادمیوم، جیوه و آنتیموان در خود دارد. وقتی رژ لب برای ساعت‌های طولانی روی لب باقی می‌ماند ممکن است به طور ناخواسته و در اثر خوردن یا آشامیدن مواد غذایی، بلعیده شود که نتیجه آن تماس بدن با مواد سمی است.

اسماعیلی گفت: عناصر مذکور به عنوان مواد اولیه رژ لب‌ها، موم، روغن، الکل و رنگ است که از آلاینده‌های معمول زیست محیطی هستند.

وی افزود: این مواد مضر در محصولات آرایشی وجود دارد و به مرور زمان در بدن تجمع و باعث بروز مسمومیت می‌شوند.

 

%d8%b1%da%98-%d9%84%d8%a8

 

رییس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: گرچه سرب جزو مواد سازنده رژ لب نیست، اما از آن با هدف تثبیت‌کننده رنگ و تولید رنگ قرمز در ترکیبات رژ لب استفاده می‌شود.

اسماعیلی ادامه داد: متاسفانه قوانین مربوط به محصولات آرایشی حد مجاز معینی از غلظت فلزات سمی را به عنوان ناخالصی در محصولات آرایشی ارائه نداده است. همواره توجه بر این است که میزان سرب بیشتر از ۱۰ ppm نباشد؛ مصرف کادمیوم هم به هر مقدار در مواد آرایشی ممنوع شده است. استفاده بیش از حد این مواد می‌تواند موجب انواع سرطان‌ها در اثر تجمع زیاد این فلزات در بدن شود.

وی افزود: سرب می‌تواند از طریق مادر و از راه جفت وارد بدن جنین شود و اثراتی مانند مرگ جنین و زایمان نارس را به همراه بیاورد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/sFlWJ

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک