رییس سازمان غذا و دارو:

رییس کوفپریس به ایران می‌آید

۱۳۹۵/۱۱/۳۰ در ۱۴:۴۳

رییس سازمان غذا و دارو در سفرش به مکزیک با همتای خود دیدار کرد و درباره این دیدار و توافقات انجام شده گفت: مقرر شد تفاهم‌نامه همکاری در حوزه‌هایی که مورد توجه طرفین است امضا شود.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، رسول دیناروند درباره این دیدار و توافقات صورت گرفته گفت: مقرر شد تفاهم‌نامه همکاری در حوزه‌هایی که مورد توجه طرفین است امضا شود. کوفپریس (cofepris)، دستگاه نظارتی غذا و داروی مکزیک است. کشور مکزیک در منطقه آمریکا و در سطح جهانی در حوزه غذا و دارو معتبر و شناخته شده است و قرار شد تفاهم‌نامه‌ای با این کشور امضا شود. به خصوص در بحث مقررات‌زدایی در جاهایی که میسر است، کارهای خوبی در مکزیک انجام شده است.

وی افزود: در سفر به مکزیک بازدیدی از کوفپریس که معادل سازمان غذا و داروی ایران است انجام شد. البته وظایف کوفپریس نسبت به وظایف سازمان غذا و دارو در ایران مبسوط‌‌‌‌‌‌تر است. از جمله این‌که وظایف مبارزه با دخانیات و همچنین بهداشت محیط هم به این سازمان واگذار شده است. این سازمان بسیار بزرگ است و ۲۰۰۰ نفر پرسنل در سازمان مرکزی و ۸۰۰۰ نفر پرسنل در ایالت‌های مختلف مکزیک دارد.

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اقدامات مثبت مکزیک در حوزه غذا و دارو گفت: در مکزیک اقداماتی انجام شده که مورد توجه ایران قرار گرفت. ایران نیز اقداماتی در بحث کنترل اصالت و رهگیری و ردیابی کالاهای سلامت، علامت راهنمای تغذیه‌ای روی کالاهای خوراکی و آشامیدنی برای کنترل شکر، نمک و روغن انجام داده که نظر مسئولان مکزیکی را جلب کرد.

وی از سفر رییس و هیئتی از کوفپریس طی ۳ یا ۴ ماه آینده برای بازدید به ایران خبر داد و گفت: تفاهمی که صورت می‌گیرد راه را برای تسهیل تبادلات کالاهای سلامت بین دو کشور ایران و مکزیک فراهم می‌کند. این مسئله با توجه به این‌که قرار است واکسن تولید پاستور ایران به آن‌جا صادر شود حائز اهمیت است. این توافق تسهیل کننده کسب و کار دو کشور و کمک کننده به هر دو دستگاه نظارتی است.

معاون وزیر بهداشت در ارتباط با تفاهمی که در کوبا صورت گرفت نیز اظهار کرد: تفاهمی که بین ایران و دستگاه نظارتی دارو و تجهیزات پزشکی کوبا انجام شد در راستای همگون‌سازی مقرارتی است که دو کشور دارند و همچنین در زمینه پذیرش مطالعات بالینی داروها و فرآورده‌های بیولوژیک و هماهنگ سازی مقرارت در حوزه سلامت است.

کوبا در حوزه بیوتکنولوزی پیشرفت خوبی داشته و با توجه به جایگاه موفق ایران در این حوزه، توانمندی‌های دو کشور می‌تواند مکمل همدیگر باشد. به خصوص در حوزه واکسن که انتقال تکنولوژی از باکو به ایران انجام گرفته و همین طور در بحث فرآورده‌ای بیوتکنولوژی طرفین انتظاراتی دارند و مقرر شد در این راستا همکاری‌هایی انجام شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/mRVOv

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک