آنتی‌بیوتیک‌ها را به جا و کامل مصرف کنید

زمین‌گیری آنتی‌بیوتیک‌ها با پاتک میکروبی

۱۳۹۵/۰۹/۰۶ در ۱۳:۳۷

عوارض ناشی از مصرف نابه‌جای دارو نه تنها گریبان‌گیر یک جامعه است، بلکه می‌تواند به مشکلی جهانی تبدیل شود؛ مشکلی که برای تمام افراد در دنیا در حوزه سلامت مطرح است و مقاومت میکروب‌ها به آنتی‌بیوتیک نیز یکی از این عوارض به شمار می‌آید.

به گزارش ایران پزشک، نوشین محمدحسینی، مسئول آموزش کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو در برنامه «ره‌آورد» شبکه رادیویی سلامت درباره پیشینه استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها و عوارض استفاده از آن گفت: مصرف آنتی بیوتیک‌ها برای درمان از سال ۱۹۵۰ آغاز شد. با توجه به این‌که میکروب‌ها مکانیسم خاصی برای بقا دارند، با افزایش تولید آنتی بیوتیک‌ها شاهد مقاومت میکروبی به داروهای جدید هستیم.

محمدحسینی ادامه داد: اگرچه در بدو امر شرکت‌های داروسازی اقلام متنوعی از آنتی‌بیوتیک‌ها را تولید و عرضه کردند، اما به دلیل زمان بر بودن سوددهی سرمایه در صنعت داروسازی، صاحبان سرمایه تمایل چنداین به حضور در این عرصه ندارند؛ زیرا آنتی‌بیوتیک برای درمان‌های خاص و در زمان‌های متفاوت تجویز می‌شود.

وی افزود: دوره مصرف آنتی‌بیوتیک کوتاه است و مصرف بی‌رویه آن، به سرعت مقاوت میکروبی را به دنبال دارد.

محمدحسینی گفت: با توجه به عدم عرضه آنتی‌بیوتیک‌های جدید طی چند دهه اخیر، هم اکنون منابع محدودی از این داروها را در اختیار داریم. از سوی دیگر، میکروب‌ها نیز به دلایل مختلف و با روش‌هایی که عامل انسانی اصلی‌ترین آن به شمار می‌آید، مقاومت بیشتری به آنتی‌بیوتیک دارند و بر همین اساس، صاحبان امر عقیده دارند از آنتی‌بیوتیک‌های موجود حفاظت کنیم تا از تکرار روزهایی که درمانی برای بیماری‌های ساده عفونی وجود نداشت، جلوگیری شود.

مسئول آموزش کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو اظهار کرد: آسیب برخی اشتباهات تنها متوجه فرد است، اما با توجه به مقاومت میکروبی که به دنبال مصرف غیراصولی آنتی‌بیوتیک ایجاد می‌شود، نسل‌های آینده نیز با مشکل مواجهند.

محمدحسینی با اشاره به این‌که میکروب‌ها به اشکال مختلف و به سرعت منتشر می‌شوند، یادآور شد: بیماری‌ای مانند HIV برای اولین بار در منطقه‌ای از آفریقا مشاهده شد، اما امروزه تمام کشورها درگیر آن هستند.

وی با اشاره به این که جابه‌جایی مردم موجب انتقال میکروب می‌شود، تصریح کرد: ذکر این نکته ضروری است که بدن انسان به آنتی‌بیوتیک مقاوم نمی‌شود، بلکه مقاومت میکروبی اتفاق می‌افتد.

محمدحسینی با بیان این‌که بسیاری از افراد برای رفع سردرد و سرماخوردگی خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند، گفت: ویروس عامل ابتلا به این بیماری‌ها است و آنتی‌بیوتیک هیچ اثری بر ویروس ندارد.

مسئول آموزش کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو با تاکید بر این‌که با افزایش مقاومت سیستم ایمنی بدن می‌توان دوره بیماری مانند سرماخوردگی را کاهش داد، گفت: کامل نکردن دوره درمان، مشکل دیگر در مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها است. در هر دوره درمانی، علائم بیماری بعد از چند روز فروکش می‌کند. اگر در این مرحله مصرف دارو قطع شود، میکروب‌های باقی مانده که قوی‌تر هستند و فقط تعداد آن‌ها کمتر است، فرصت تکثیر پیدا می‌کنند. این میکروب‌ها، آنتی‌بیوتیک را شناخته‌اند و می‌توانند نسبت به آن مقاوم شوند، بنابراین دوره درمان باید کامل و از مصرف خودسرانه دارو اجتناب شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/7KkEa

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک