دبیر اجرایی دومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی:

زنانی که دیرتر ازدواج می‌کنند بیشتر مبتلا به آندومتریوز می‌شوند

۱۳۹۶/۰۹/۱۲ در ۱۶:۲۱

دبیر اجرایی دومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی با اشاره به علائم ابتلا به آندومتریوز گفت: اصلاح سبک زندگی، ورزش کردن و استفاده از میوه‌ها و سبزیجات تازه و مواد غذایی حاوی فیبر و کاهش مصرف گوشت‌های قرمز و فست فود در پیشگیری از این بیماری حائز اهمیت است.

به گزارش ایران پزشک، ساغر صالح‌پور در آستانه برگزاری دومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی در ارتباط با بیماری آندومتریوزیس در زنان اظهار کرد: آندومتریوز یک بیماری خوش خیم است که بیشتر در سنین باروری برای زنان ایجاد می‌شود.

وی افزود: آندومتریوز بر اثر کاشته شدن سلول‌های آندومتر در فضایی غیر از رحم است که فیزیولوژی‌های مختلفی همچون برگشت خون قاعدگی به حفره لگن، تغییرات ایمونولوژی و غیره دارد؛ همچنین دو علامت اصلی آن درد و ناباروری است که برای کاهش و رفع درد می‌توان از روش‌های جراحی و دارویی استفاده کرد.

دبیر اجرایی دومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی گفت: برای درمان ناباروری نیز می‌توان از روش‌های دارویی و تکنولوژی‌های کمک باوری همچون IVF استفاده کرد.

صالح‌پور با بیان این‌که این بیماری درمان تخصصی قطعی ندارد، ادامه داد: تاخیر نداشتن در ازدواج و فرزنددار شدن در پیشگیری از این بیماری بسیار موثر است؛ همچنین اصلاح سبک زندگی، ورزش کردن و استفاده از میوه‌ها و سبزیجات تازه و مواد غذایی حاوی فیبر و کاهش مصرف گوشت‌های قرمز و فست فود در پیشگیری از این بیماری حائز اهمیت است.

وی بیان کرد: البته ژنتیک نیز در بروز این بیماری نقش بسیار مهمی دارد و زنانی که یکی از بستگان درجه‌ اولشان مبتلا به این بیماری باشد، بیشتر احتمال دارد دچار این مشکل شوند.

گفتنی‌ست دومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی از ۲۵ تا ۲۷ بهمن‌ ماه امسال در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی (سالن ابوریحان) با محورهایی همچون مامایی، ژنیکولوژی، پریناتولوژی، اندومتریوزیس، یائسگی، بیماری‌های مقاربتی، سندرم تخمدان پلی کیستیک و غیره با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته داخل و خارج از کشور برگزار خواهد شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/rQwtZ

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک