زنجیره تامین دارو به جهت مشکلات نقدینگی دچار مشکلات جدی شده است

۱۳۹۶/۰۴/۲۵ در ۰۹:۴۵

دیناروند

رییس سازمان غذا و دارو با بیان این‌که در حال حاضر مشکل نقدینگی زنجیره تامین دارو و تجهیزات پزشکی جدی است، اما بحرانی وجود ندارد، گفت: کمبودهای دارویی در حال حاضر حدود ۳۰ یا ۴۰ قلم است و بحرانی برای درمان بیماران وجود ندارد، ولی نگرانی وچود دارد که خدای ناکرده دوباره به عقب برگردیم.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، رسول دیناروند در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با موضوع بدهی میلیاردی بیمه‌ها به شرکت‌های دارویی، گفت: نگرانی در مورد مشکل نقدینگی زنجیره تامین دارو و تجهیزات پزشکی جدی است، البته در حال حاضر بحران وجود ندارد.

وی افزود: نگرانی ما این است که زحماتی که طی سال‌های اخیر کشیده شده و بحران شدید و کمبود صدها قلم دارو برطرف شد، هدر برود. کمبودهای دارویی در حال حاضر حدود ۳۰ یا ۴۰ قلم است و بحرانی برای درمان بیماران وجود ندارد، ولی نگرانی وچود دارد که خدای ناکرده دوباره به عقب برگردیم.

دیناروند اظهار کرد: زنجیره تامین دارو به جهت مشکلات نقدینگی دچار مشکلات جدی شده و متاسفانه عقب ماندگی سازمان‌های بیمه‌گر و تاخیر بیش از یک ساله آن‌ها در پرداخت به بیمارستان‌ها و شش ماهه به داروخانه‌ها را شاهد هستیم و شبکه عرضه دارو دچار خلل در دریافت مطالبات خود شده است.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: برآورد می‌کنیم حدود ۵ هزار میلیارد تومان بدهی به شرکت‌های دارو و تجهیزات پزشکی وجود دارد که بخش عمده آن معوقه است. امیدواریم بیمه‌ها بتوانند زودتر بدهی خود را پرداخت کنند و به دنبال آن بیمارستان‌ها نیز بدهی خود به شرکت‌های دارو و تجهیزات پزشکی را پرداخت کنند.

دیناروند افزود: اواخر سال گذشته، دولت حدودا ۸ هزار میلیارد تومان به بیمه تزریق کرد و بیمه سلامت هم توانست بخش عمده‌ای از بدهی‌های خود را به بیمارستان‌ها پرداخت کند، ولی متاسفانه بیمارستان‌ها با وجود این‌که وزیر بهداشت بخشنامه کرد که حداقل ۲۵ درصد دریافتی‌های خود را بابت هزینه دارو و تجهیزات پزشکی به شرکت‌ها پرداخت کنند، بدهی خود را پرداخت نکردند.

رییس سازمان غذا و دارو در پایان گفت: بیمه سلامت امسال را هم با کسری ۵ هزار میلیارد تومانی آغاز کرده است که قاعدتا خیلی بیشتر از آن بدهی دارد. اضافه کنید بدهی تامین اجتماعی را به مراکز دارویی و درمانی، در نتیجه مشکل همین می‌شود که الان با آن روبه‌رو هستیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/3kM8B

برچسب‌ها, , , , , , , , , , ,

ایران پزشک