زنگ خطر مصرف مواد مخدر جدید توسط جوانان

۱۳۹۶/۰۸/۱۷ در ۲۱:۳۲

معاون درمان و پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی گفت: برای مبارزه با مصرف مواد جدید شامل گل و مشتقات حشیش به همکاری دستگاه‌های دیگر به ویژه نیروی انتظامی و آموزش و پرورش نیاز است.

به گزارش ایران پزشک به نقل از ایرنا، فرید براتی سده گفت: طبق نتایج یک نمونه‌گیری از تمام مناطق تهران به صورت تصادفی، عمده ماده مصرفی بین افراد دارای اعتیاد به ویژه در جمعیت جوان، گل و مشتقات حشیش است. این نمونه‌گیری روی نمونه جمعیت هزار نفری انجام شده و متوجه شدیم مصرف گل و مشتقات حشیش زیادتر از بقیه مواد است؛ بنابراین روی این مواد متمرکز خواهیم شد تا بتوانیم با اصول علمی مشخص و با توجه به همه جوانب کار، اطلاع رسانی‌های لازم را در این زمینه انجام دهیم.

وی افزود: برای مواد جدید برنامه‌ریزی و فکر شده با دستگاه‌های دیگر در این زمینه وارد تعاملاتی شدیم. چون واقعا برای مبارزه با مصرف مواد جدید به همکاری دستگاه‌های دیگر به ویژه نیروی انتظامی و آموزش و پرورش نیاز است. مباحث مربوط به مواد جدید در آخرین جلسه کمیته فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر طی هفته‌های اخیر برگزار و مقرر شد برای این مواد، برنامه‌هایی داشته باشیم که یکی از این برنامه‌ها انجام اطلاع رسانی‌های گسترده و برگزاری کمپین‌های مرتبط است.

 

نقش رسانه در پیشگیری از شیوع مصرف مواد جدید

معاون درمان و پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی یادآور شد: طی چند سال گذشته کمپین‌های خوبی برای شیشه داشتیم که خوشبختانه موثر واقع شد و حال به نظر می‌رسد که باید کمپین‌ها را در مورد مواد جدید ادامه دهیم؛ به آن معنا که باید کارزارهای رسانه‌ای مربوط به اطلاعات مواد جدید را بین مردم ببریم.

براتی سده ادامه داد: این اطلاع رسانی‌ها به ویژه در استان‌های پرخطری که بیشتر در معرض ورود یا مصرف این مواد هستند، حائز اهمیت است.

 

 

توانمندسازی اجتماعی دانش آموزان برای پیشگیری از اعتیاد

معاون درمان و پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی اظهار کرد: آن گروه از طرح‌های قدیمی که مبتنی بر موسسات و اجتماعات محلی(CBO) مردم نهاد در محله‌های شهری و روستایی بودند در حال تقویت هستند تا از این طریق با شیوع مصرف مواد جدید نیز مقابله شود.

براتی سده ادامه داد: همچنین بهزیستی با وزارت آموزش و پرورش ارتباط خیلی خوبی برقرار کرده و چند برنامه مشترک برای پیشگیری از اعتیاد با هم برگزار می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به مشارکت اجتماعی دانش آموزان اشاره کرد.

وی افزود: این برنامه سال گذشته در هزار کلاس برگزار شد؛ طبق گزارش‌های دریافتی از همکاران خود در استان‌ها و همچنین از کارشناسان آموزش و پرورش، دانش آموزان از این کلاس‌ها خیلی استقبال کردند.

براتی سده درباره هدف اجرای این طرح بیان کرد: هدف تربیت جنبه‌های اجتماعی و توانمندسازی اجتماعی دانش آموزان است و هدف آن فقط پیشگیری از اعتیاد نیست، اما در پیشگیری از اعتیاد، این طرح خیلی خوب می‌تواند مثمر ثمر باشد. همچنین در راستای اجرای برنامه‌های پیشگیرانه با آموزش و پرورش برنامه ای به نام خانه و مدرسه داریم که در حال اجرا است.

سازمان بهزیستی کشور پیش از این اعلام کرده بود که در مصرف کنندگان مستمر، پس از تریاک، مصرف خانواده حشیش و گل با فراوانی ۴٫۴ درصد رتبه دوم را دارد و اغلب مصرف کنندگان گل را مردان، افراد دارای تحصیلات دیپلم و زیردیپلم و مجردها تشکیل می‌دهند.

گفتنی‌ست بر اساس پیمایش ملی اعتیاد، ۵۱٫۹ درصد مصرف کنندگان گل در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال قرار دارند. همچنین بر اساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر در زمان حاضر حدود یک میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد در کشور زندگی می‌کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/tx6nP

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک