معاون درمان وزارت بهداشت:

سازمان مستقل اعتباربخشی بار وزارت بهداشت را کم می‌کند

۱۳۹۵/۱۱/۱۷ در ۲۱:۳۵

معاون درمان وزارت بهداشت درباره تشکیل سازمان مستقل اعتباربخشی که سال گذشته وزیر بهداشت وعده تشکیل آن را داده بود، گفت: با تشکیل این سازمان موافقم که اگر چنین سازمانی تشکیل شود، بار بزرگی را از دوش درمان کشور بر می‌دارد، اما محدودیت‌های توسعه تشکیلات در دولت جدی است.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، محمد آقاجانی با اشاره به این‌که تعدادی از برنامه‌های معاونت درمان خارج از طرح تحول انجام شد که یکی از آن‌ها اعتباربخشی ملی بیمارستانی است، گفت: در این خصوص هزار بیمارستان دولتی و غیردولتی اعتباربخشی شدند. یعنی ایمنی بیماران، کاهش خطای پزشکی، افزایش رضایت مردم و ارتقای کیفیت مدنظر قرار گرفت.

وی افزود: در این اعتباربخشی به دانش بومی توجه شد و ۴۰۰ نفر از اساتید برجسته در زمینه مدیریت بیمارستان با تلاش دو ساله ۹۰۰ سنجه را طراحی و در ۷ فاز اجرایی شد؛ هم اکنون اعتبار بخشی ۱۵۰ بیمارستان تمام شده و تا اردیبهشت‌ ماه تمامی این هزار بیمارستان اعتباربخشی خواهند شد.

دکتر آقاجانی

آقاجانی با اشاره به این‌که برای بیمارستان‌ها کارنامه صادر می‌شود، اظهار کرد: با صدور کارنامه، هر مدیر بیمارستان می‌تواند وضعیت بیمارستان خود و نقاط ضعف و قوت آن را بررسی کند. بعد از اعتباربخشی بیمارستان‌ها به ۴ درجه از لحاظ کیفیت تقسیم‌بندی می‌شوند و تعرفه بیمارستانی بر این اساس متفاوت خواهد بود.

وی ادامه داد: دومین هدف در اعتباربخشی بیمارستان‌ها، بررسی وضعیت مراکز جراحی محدود است.

معاون درمان وزارت بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پزشک مبنی بر دلیل عدم تشکیل سازمان مستقل اعتباربخشی نیز توضیحاتی ارائه کرد.

آقاجانی گفت: یکی از مهم‌ترین وظایف وزارت بهداشت در زمینه اعتباربخشی، تدوین استانداردها، سنجه‌ها و راهنمای استقرار آن‌ها بود و این کار بسیار بزرگی بود که وزارت بهداشت در این زمینه انجام داد. در حال حاضر نقشه راه در اختیار همه بیمارستان‌ها است. برای آن‌ها با ۲۴۸ استاندارد و ۹۰۷ سنجه در ۸ محور و همین‌طور یک کتاب بسیار جامع حدود ۸۰۰ صفحه‌ای، مسیر مشخص شده است.

وی با اشاره به تربیت ارزیاب اعتباربخشی اظهار کرد: در این زمینه برای اولین بار آزمون ملی و دوره آکادمیک تربیت ارزیاب برای ۳۰۰ ارزیاب و ارزیاب ارشد برگزار شد. بعد از آن سامانه الکترونیکی طراحی شد و سپس خود ارزیابی را انجام دادیم.

 

آقاجانی درباره تشکیل سازمان مستقل اعتباربخشی نیز گفت: با تشکیل این سازمان موافقم که اگر چنین سازمانی تشکیل شود، بار بزرگی را از دوش درمان کشور بر می‌دارد، اما محدودیت‌های توسعه تشکیلات در دولت جدی است و با وجود همه محدودیت‌های ساختاری این کارها را با مشارکت ۴۰۰ استاد برجسته حوزه مدیریت کشور، بخش خصوصی و ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور انجام شد.

معاون درمان افزود: اگر این سازمان مستقل در آینده تشکیل شود، آماده هستیم زیرساخت بسیار ارزش‌مندی را به آن تحویل بدهیم. استانداردها، سنجه‌ها، نحوه استقرار، تیم ارزیابان تربیت شده توانمند و سامانه و بسیاری از اطلاعات را می‌توانیم در اختیار آن‌ها بگذاریم. امیدواریم امکان گسترش ساختار در این زمینه فراهم شود که اگر تشکیل شود می‌تواند از این زحمات دو ساله بهره‌برداری کند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/RXMD8

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک