رییس انجمن طب سالمندان و سالمندشناسی:

سالمندان در برخی از مسایل روانی وضعیت بهتری نسبت به جوانان دارند

۱۳۹۶/۰۳/۰۶ در ۱۹:۴۰

سالمند

رییس مرکز تحقیقات سالمندی بهزیستی و توانبخشی با بیان این‌که امروزه ۹ درصد از جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می‌دهند، گفت: سازمان‌های مربوط به خدمات سالمندان باید تمام ۹ درصد جمعیت سالمندی در کشور را مورد توجه قرار دهند؛ در حالی‌که امروزه بیشترین توجه‌ها روی ۷ میلیون سالمندی است که از بیماری‌های روحی و روانی رنج می‌برند.

به گزارش ایران پزشک، احمد دلبری با بیان این‌که سالمندی یکی از موفقیت‌های جامعه بشری است، گفت: با نگاهی به ۴۰ سال گذشته متوجه می‌شویم که امید به زندگی در کشور ایران تقریبا دو برابر افزایش یافته است.

وی افزود: افزایش امید به زندگی در کشور همواره نشان از موفقیت در عملکرد سازمان‌ها و دستگاه‌هایی است که متولی بهداشت و درمان و مسایل اجتماعی و رفاهی کشور هستند.

رییس انجمن طب سالمندان و سالمندشناسی ایران در خصوص دلیل افزایش تعداد سالمند در کشور، عنوان کرد: کنترل مرگ و میر، افزایش پیشگیری‌ها در بحث سلامت و کنترل بیماری‌ها باعث شده تا جمعیت سالمند در کشور همواره رو به افزایش باشد.

دلبری با اشاره به این‌که امروزه ۹ درصد از جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می‌دهند، اظهار کرد: سازمان‌های مربوط به خدمات سالمندان باید تمام ۹ درصد جمعیت سالمندی در کشور را مورد توجه قرار دهند؛ در حالی‌که امروزه بیشترین توجه‌ها روی ۷ میلیون سالمندی است که از بیماری‌های روحی و روانی رنج می‌برند.

وی با بیان این‌که دوران سالمندی دوران پختگی و کمال است، خاطر نشان کرد: سالمندان ایرانی امروزه در برخی از مسایل روحی و روانی به مراتب از وضعیت بهتری نسبت به جوانان کشور برخوردار هستند.

رییس مرکز تحقیقات سالمندی بهزیستی و توانبخشی با تاکید بر این‌که سالمندان ایرانی در دهه‌های اخیر شرایط سختی را پشت سر گذاشته‌اند، گفت: سالمندان ایرانی در دوران کودکی و نوجوانی خود در بسیاری از مسایل رفاهی و درمانی با مشکلات بسیاری در گیر بوده‌اند؛ به طوری‌که این افراد در ایام قدیم با بیماری‌های واگیر بسیاری مواجهه بوده‌اند.

رییس انجمن طب سالمندان و سالمندشناسی ایران در پایان در برنامه «گفت‌وگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: سالمندان ایرانی در ایام قدیم، جوانی درست و صحیحی از نظر درمانی و رفاهی نداشته‌اند؛ بر همین اساس امروزه باید مورد توجهات ویژه‌ای قرار بگیرند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/7gMiu

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک