سرانجام تصمیم شورای نگهبان در طرح ممنوعیت اشتغال بیش از یک شغل پزشکان

۱۳۹۵/۱۲/۰۴ در ۱۱:۴۰

ممنوعیت بیش از اشتغال یک شغل پزشکان با یکسان سازی تعرفه بخش دولتی و بخش خصوصی برداشته شد.

به گزارش ایران پزشک به نقل از باشگاه خبرنگاران، با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و هیاهوی نمایندگان خانه ملت برای رتق و فتق امور کشور جهت ورود به سال جدید اخبار داغی درباره نظام سلامت و پزشکان شنیده شد که مخالفت جامعه پزشکی و واکنش آنان را برانگیخت.

نمایندگان ملت در بررسی جزییات طرح ممنوعیت اشتغال به بیش از یک شغل، ماده یک این طرح را تصویب و مقرر کردند مدیران، روسا و کارکنان دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸ مهرماه ۸۶، دستگاه‌هایی که تمام یا قسمتی از سرمایه آن ها متعلق به دولت است، نهادها و موسسات عمومی غیردولتی، شوراهای اسلامی شهر و نهادها و سازمان‌هایی که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می‌کنند و موسسات و شرکت‌های وابسته به آن‌ها نمی‌توانند در دستگاه‌ها و نهادها بیش از یک شغل داشته باشند.

موضوع بحث برانگیز این جا بود که نمایندگان در ادامه بررسی جزییات طرح ممنوعیت اشتغال بیش از یک شغل، وارد بررسی ماده ۵ این طرح شدند که اشتغال همزمان پزشکان پیمانی یا رسمی مراکز آموزشی درمانی عمومی، دولتی و غیردولتی در سایر مراکز تشخیصی، آموزشی درمانی و بیمارستان‌های خصوصی و خیریه را ممنوع کرده بود.

برخی از نمایندگان خواستار حذف این ماده و برخی نیز حذف آن را مغایر با قانون دانستند و در نهایت مجلس با حذف این ماده مخالفت و آن را به تصویب رساند.

زمانی که خبر به گوش جامعه پزشکی و مسئولان نظام سلامت رسید، موجی از نگرانی و اعتراض به اشکال مختلف روانه نمایندگان خانه ملت شد و مناقشاتی بین بهارستانی‌ها و پزشکان در گرفت به طوری که علیرضا زالی، رییس کل سازمان نظام پزشکی ضمن اشاره به بند ب ماده ۸۹ قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر ممنوعیت فعالیت همزمان پزشکان در دو بخش دولتی و خصوصی، از مخالف بودن این بند با اصل سوم قانون اساسی خبر داد و گفت: این مصوبه موجی از نگرانی و احساس ناامنی شغلی درگروه شاغلین حرف پزشکی ایجاد کرده است و در نامه نگاری‌هایی که با ریاست مجلس شورای اسلامی و دبیر شورای نگهبان انجام داد، خواستار مساعدت‌های لازم جهت رفع نگرانی‌های جامعه پزشکی در رابطه با بند ب ماده ۸۹ برنامه ششم توسعه شد.

 

یکسان سازی تعرفه بخش دولتی و خصوصى

ممنوعیت اشتغال همزمان پزشکان در دو بخش دولتی و خصوصی مربوط به قانون برنامه پنجم توسعه می‌شود که در برنامه ششم نیز به آن تاکید شده و حتی در آن زمان هم با برخی آزادی‌های شغلی و بخشی از قانون اساسی مغایرت داشت به طوری که تا کنون چهار وزیر از آن عبور کرده و نتوانستند آن را اجرا کنند.

رضا لاری پور، مشاور رییس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به این که اجرای قانون ممنوعیت اشتغال پزشکان در دو بخش دولتی و خصوصی با دشواری‌های زیادی همراه است، اظهار کرد: تنها ضمانت اجرایی این قانون یکسان سازی تعرفه‌های بخش دولتی و خصوصی است؛ زیرا یکی از پیش بینی‌ها این بود که اگر این قانون اجرا شود و منع طبابت در دو بخش دولتی و خصوصی هم زمان وجود داشته باشد، بسیاری از اعضای هیئت علمی و افراد با سابقه به سمت بخش خصوصی گرایش پیدا می‌کنند و این در حالی است که اگر جذابیت‌های لازم در بخش دولتی برای افراد وجود داشته باشد این مهم رخ نخواهد داد.

در واقع نکته کلیدی این قانون که بسی جای تامل دارد این جاست که اگر فردی در بخش دولتی دارای سمت بوده و در بخش خصوصی نیز ذینفع باشد قاعدتا نمی‌تواند به عنوان سیاستگذار و اجرا کننده قانون مسئولیت بر عهده داشته باشد، زیرا تعارض منافع سبب می‌شود تا گاهی صلاح و صرفه شخصی یا بخش خاصی را مد نظر قرار دهد.

 

توزیع عدالت و بهره مندی از وضع قوانین

مشاور رییس کل نظام پزشکی ضمن اشاره به پزشکان جوان که معمولا بعد از فارغ التحصیلی با گذراندن طرح اجباری یا استخدام به عنوان عضو هیئت علمی بدون داشتن حق پروانه مطب بیشترین آسیب‌ها را تحمل می‌کنند، گفت: اجرای این قانون افرادی را که دارای مناصب دولتی بوده و سال‌ها در مطب فعالیت می‌کنند؛ در خدمت رسانی به مردم و نیز در کارهای شخصی خود دچار مشکل می‌شوند.

وی ادامه داد: این که شورای نگهبان دقت نظر و توجه ویژه به مشکلات احتمالی اجرای این قانون داشته است جای تشکر دارد، اما به هر حال عدالت باید به گونه‌ای در جامعه توزیع شود که همه افراد در یک حرفه بتوانند از وضع قوانین به طور منصفانه و عادلانه بهره مند شوند، در غیر این صورت تفاوت به نقص و کمال است یعنی برخی از قانون موجود بهره فراوان برده و برخی از آن بی بهره می‌مانند.

لاری پور ایراد این قانون را برای مناطق محروم عنوان کرده و بیان کرد: عدم ایجاد جذابیت‌های لازم برای افزایش تمایل پزشکان جهت حضور در مناطق محروم ایراد مهم این قانون است که از میزان حضور پزشکان در این مناطق می‌کاهد.

 

پیروزی پزشکان و اعلام آتش بس از سوی مجلس

طبق اعلام رییس کل سازمان نظام پزشکی در فاصله‌ای که این قانون به شورای نگهبان فرستاده شد، نامه‌ای با ۱۰ هزار امضا از طرف متخصصان کشور به آیت الله جنتی و رییس مجلس فرستاده شد و با برخی از اعضای شورای نگهبان که به این موضوع رسیدگی می‌کردند نیز ملاقاتی صورت گرفت که این بند از سه منظر ایرادات قانونی، شرعی و بار مالی مورد بحث قرار گیرد.

سرانجام با رایزنی‌های انجام شده این مصوبه به مجلس ارجاع داده می‌شود، چرا که بار مالی، اشکالات شرعی و مغایرت آن با اصول قانون اساسی مورد توجه شورای نگهبان قرار می‌گیرد و مجلس نیز پس از اعاده این قانون را با در نظر گرفتن فوق العاده و مزایایی تصویب کرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/snwDN

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک