دبیر علمی پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار:

سطح ناکافی سواد سلامت، وضعیت سلامت جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد

۱۳۹۶/۰۴/۱۴ در ۲۱:۴۳

سواد سلامت

دبیر علمی پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار با اشاره به تاثیر ارتقای سطح سواد سلامت در پیشگیری از بیماری‌ها گفت: آموزش به بیماران و توجه به موضوع خود مراقبتی در پیشگیری و کاهش بیماری‌ها بسیار موثر است.

به گزارش ایران پزشک، داوود شجاعی زاده در آستانه برگزاری پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار اظهار کرد: ترویج زندگی سالم، ارتقای سطح سواد سلامت، بهبود سلامت روان و برنامه‌های طرح تحول نظام سلامت از محورهای این کنگره است.

وی افزود: سطوح مختلف پیشگیری و مدیریت بیماری‌ها، اخلاق حرفه‌ای و توانمندسازی خدمت دهندگان همچنین نقش انجمن‌های علمی تخصصی و سازمان‌های غیردولتی و مردم نهاد از دیگر محورهای این کنگره بوده که مورد توجه قرار گرفته است.

دبیر علمی پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار اضافه کرد: استفاده از فناوری‌های نوین، شبکه‌های اجتماعی و فضاهای مجازی و همچنین وضعیت موجود منابع آموزش بیمار در کشور و استاندارها و راه‌کارهای بهبود آن مد نظر قرار دارد.

شجاعی زاده بیان داشت: در این جشنواره تقدیر از تجربه‌های برتر از دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز سرپایی، مراکز تحقیقاتی و انجمن‌های فعال در خود مراقبتی و آموزش بیمار مورد توجه قرار گرفته است. همچنین مهلت ارسال چکیده مقالات تا ۲۵ اریبهشت ماه بود که تاکنون ۴۰۰ مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شده است.

وی افزود: برنامه‌های علمی این کنگره به مدت ۳ روز بوده و مسئولان زیادی همچون وزیر بهداشت، معاون وزیر و مدیر کل آموزش بهداشت و ارتقای سلامت و مسئولانی از وزارت آموزش و پرورش حضور خواهند داشت.

این متخصص ارتقای سلامت و آموزش بهداشت گفت: مصرف خودسرانه دارو، عدم توجه به مراقبت‌های پس از جراحی، سبک تغذیه در دوران‌های مختلف زندگی، آشنایی با بیماری‌های مختلف و راه‌های پیشگیری از آن از جمله موضوعاتی بوده که توجه نداشتن به آن می‌تواند سبب بروز مشکلات در جامعه شود و علاوه بر این‌که سبب بار مالی به خانواده‌ها می‌شود، باعث آسیب به بیمار خواهد شد.

وی با بیان این‌که سطح ناکافی سواد سلامت در جامعه وضعیت سلامت در یک جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، گفت: در این میان گروه‌های سالمندان، افراد کم درآمد، افراد بی‌سواد و افراد با سلامت روان پایین و افراد دارای بیماری‌های مزمن در معرض خطر بیشتری به لحاظ کمبود سلامت قرار دارند.

شجاعی زاده افزود: افرادی که دارای سطح سواد سلامت پایین هستند، کمتر از اطلاعات بهداشتی بهره می‌برند و تلاش‌شان برای به دست آوردن اطلاعات بهداشتی کمتر است.

دبیر علمی پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار خاطر نشان کرد: ارتقای سطح سواد سلامت فقط وظیفه وزارت بهداشت نیست و ارائه آموزش‌های سواد سلامت از سطوح پایه و استفاده از ظرفیت میلیونی دانش آموز در کشور، نقش مهمی در نهادینه سازی ارتقای سواد سلامت از کودکی دارد.

وی خاطرنشان کرد: سازمان بهزیستی کشور، شهرداری تهران، مرکز آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، برخی از انجمن‌ها و … در اجرای پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار مشارکت دارند.

گفتنی‌ست پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار ۴ تا ۶ مرداد ماه با حضور اساتید و صاحبنظران این حوزه در مرکز همایش‌های مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/MOpfY

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک