سکته مغزی کودکان عامل مادرزادی دارد

۱۳۹۶/۱۲/۰۲ در ۱۹:۱۵

سکته

عضو هیئت رییسه انجمن سکته مغزی ایران گفت: در کشور ما حدود ۲۰ درصد سکته‌های مغزی در افراد جوان و زیر ۵۰ سال رخ می‌دهد.

به گزارش ایران پزشک، فرامرز امیری در حاشیه دهمین کنگره بین‌المللی استروک ایران در جمع خبرنگاران در خصوص میزان شیوع سکته مغزی در جوانان، گفت: هنگامی که از سکته مغزی صحبت می‌کنیم معمولا افراد مسن در ذهن ما تجسم می‌شوند؛ این موضوع در حالی است که در کشور ما حدود ۲۰ درصد سکته‌های مغزی در افراد جوان و زیر ۵۰ سال رخ می‌دهد.

وی افزود: سکته مغزی حتی در مواقعی در نوجوانان و کودکان نیز اتفاق می‌افتد که در چنین مواقعی ما باید به دنبال عوامل غیراکتسابی باشیم. این عوامل غیراکتسابی می‌توانند مادرزادی باشند.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: معمولا سندروم‌هایی که در این مواقع می‌بینیم سندروم‌های شریانی و وریدی بوده که در سکته کودکان و نوزادان مشاهده می‌شوند و شایع‌ترین دلیل این حوادث بیماری‌های مادرزادی هستند.

وی بیان کرد: معمولا تداخل‌های دارویی باعث بروز سکته مغزی نمی‌شود، اما باید توجه کنیم که ما هرگونه عامل خارجی که وارد بدن می‌شود را به عنوان دارو می‌شناسیم. این مواد می‌توانند شیمیایی یا حتی مواد مخدر باشند.

امیری تصریح کرد: داروهایی که باعث افزایش فشار خون می‌شوند می‌توانند زمینه‌ساز سکته‌های مغزی باشند.

وی اظهار کرد: سکته مغزی را به عنوان یک بیماری اکتسابی می‌شناسیم و عواملی که بر سکته‌های مغزی موثر هستند در دسته عوامل ژنتیکی و محیطی قرار می‌گیرند.

این متخصص مغز و اعصاب در پایان گفت: استعمال سیگار، کم تحرکی، قندخون بالا و رژیم غذایی نامناسب از جمله عوامی هستند که در بروز سکته مغزی نقش اساسی ایفا می‌کنند که لازم است هر یک از ما در زندگی خود آن را کنترل کنیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/sEp0f

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک