در گفت‌وگوی ویژه خبری مطرح شد؛

سلامت تغذیه کشور نیازمند تعیین تکلیف مسئولان فنی

۱۳۹۵/۰۲/۰۵ در ۱۹:۰۷

برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری یک‌شنبه، پنجم اردی‌بهشت ماه به موضوع امنیت غذایی اختصاص داشت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، مهدی خلج،  رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به این موضوع که اگر می‌خواهیم شعاری را در جراید و صداوسیما مطرح کنیم، باید به گونه‌ای پخش کنیم که امیدبخش باشد و در نهایت مردم با نشاط و اعتماد به مسئولین نگاه کنند، گفت: سال گذشته دو میلیون و ۸۴۰ مورد بازدید از اماکن مختلف تحت نظارت سازمان دامپزشکی کشور داشتیم و طی این بازدیدها بالغ بر ۲۳ هزار تن فراورده خوراکی را از بازار جمع‌آوری کردیم که ۵ هزار تن آن معدوم شد.

خلج افزود: در همه کشتارگاه‌های دام،‌ علاوه بر این‌که طی قانون مسئولین فنی و بهداشتی از بخش خصوصی دامپزشکی به کار مشغول هستند و بر اساس دستورالعمل انجام وظیفه می‌کنند، در عین حال بازرسی‌های ما نیز چند لایه است. در اکثر کشتارگاه‌ها،‌ نیروهای رسمی داریم و در کشتارگاه‌های طیور، علاوه بر استقرار مسئولین فنی و بهداشتی، همکاران دامپزشک دولتی هم نظارت می‌کنند.

وی با اشاره به این‌که در سال ۹۴ تلاش کردیم در کنار همه این موارد، برای ارتقای سلامت، خرید خدمت از دامپزشکان داشتیم، اظهار کرد: در خصوص استفاده از مُهرهای رهنی و اجاره‌ای دامپزشکان شاید موردی خطا وجود داشته باشد، اما این به هیچ عنوان تحت نظارت سازمان نیست و تایید نمی‌کنیم و این‌که به همه جا تعمیم دهیم، صحیح نیست.

در ادامه برنامه هدایت حسینی، رییس سازمان انستیتو تغذیه ایران با اشاره به این‌که وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو وظیفه‌اش اطمینان از سلامت مواد غذایی است، گفت: بر اساس قانون، تقسیم وظایفی بین سازمان غذا و دارو و سازمان دامپزشکی کشور شده است. نظارت و عرضه بر عهده سازمان دامپزشکی است و وقتی این مواد به عنوان مواد اولیه وارد کارخانه‌ها می‌شوند باید مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار بگیرند تا اجازه ورود به چرخه تولید داشته باشند.

حسینی افزود: خط مقدم تامین بهداشت انسان از خوراک دام شروع می‌شود و اگر خوراک دام مناسب نباشد، ممکن است آلودگی داشته باشد و وارد گوشت و شیر حیوان و بعد وارد چرخه خوراک انسان شود.

در ادامه حسین‌زاده، کارشناس و ناظر بهداشتی روی خط برنامه آمد و با مطرح کردن موضوع مسئولین فنی گفت: در حال حاضر بستر مناسب برای کار نظارت دامپزشکی وجود ندارد، چون کارفرما اجازه دارد مسئول فنی بهداشتی را انتخاب کند و این مسئول پول خود را از کارفرما می‌گیرد. وقتی این دامپزشک امنیت شغلی ندارد و زیر نظر کارفرما کار می‌کند، نمی‌تواند امنیت غذایی را برای مردم فراهم کند.

وی افزود: کارفرما ادعا می‌کند که کارشناس مسئول فنی را استخدام کرده که کیفیت محصول بالا برود، اما وقتی این دامپزشک مثلا ۱۰۰ قطعه مرغ ناسالم را حذف کند، کارفرما از نظر مالی ضرر می‌کند. در نتیجه ممکن است با اتمام قرارداد، این مسئول فنی دیگر به کار گرفته نشود.

در ادامه رییس سازمان دامپزشکی کشور در خصوص موضوع مسئولین فنی گفت: در این رابطه دو مکانیزم را در کشور اجرا می‌کنیم؛ اول این‌که حقوق مسئولین فنی و بهداشتی مطابق شورای عالی کار، قرارداد بسته شود و دوم این‌که کارفرما موظف شود در یک بانک عامل حسابی باز کند و حقوق این مسئولین فنی را برای چند ماه به آن حساب بریزد.

مهدی خلج افزود: در این خصوص ضعف‌هایی وجود دارد و دنبال این هستیم که نقص‌ها را برطرف کنیم. انجمن صنفی مسئولین فنی بهداشتی در خیلی از استان‌ها تشکیل شده و نمایندگان آنها برای ارتقای امنیت شغلی این افراد چند پیشنهاد داده‌اند. اول این‌که خود مسئولین فنی بهداشتی کادر کشتارگاه شوند و سازمان دامپزشکی نیروی مستقر رسمی داشته باشد. دوم این‌که حقوق این افراد به حساب خزانه‌داری کل شود و سازمان دامپزشکی دریافت و حقوق را پرداخت کند.

خلج در خصوص مرغ‌های هورمونی نیز گفت: در خصوص مرغ هورمونی باید گفت که مصرف هورمون در مرغ نه علمی و نه عملی است و درباره آنتی‌بیوتیک‌ها باید گفت سازمان دامپزشکی آزمایش‌های متعددی انجام می‌دهد.

وی با اشاره به این‌که مرغ‌های ما خطری ندارند و همین مرغ را صادر می‌کنیم، افزود: ۲۶۵ کشتارگاه طیور داریم که همگی از سازمان دامپزشکی کشور مجوز دارند.

در ادامه نیره پیروزبخت، رییس سازمان ملی استاندارد ایران نیز روی خط تلفنی برنامه آمد و با اشاره به این‌که استاندارد هم با واحدهای تولیدی درگیر است و مسئول کنترل کیفیت نیز داریم، گفت: یک سری مشابهات در این مورد وجود دارد. البته به نظر ما دولت را نباید بزرگ کنیم و بخشی از مسئولین فنی بخش خصوصی را وارد دولت کنیم. راه حل ما این است که از نظامات تایید صلاحیت استفاده و یک شخص ثالث وارد شود.

پیروزبخت افزود: در صورت وجود این شخص ثالث ترس از این‌که مسئول فنی حقوقش را از کارفرما بگیرد، وجود نخواهد داشت. در تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت بهداشت داشتیم و متاسفانه هنوز اجرایی نشده است، یکی از پیشنهادات این بود که یک نفر مسئول شود تا هم از هزینه‌های واحد تولیدی کاسته شود و هم کنترل راحت‌تر شود. ولی متاسفانه هنوز به نتیجه نرسیده است و وزارت بهداشت با ما تعاملی انجام نمی‌دهد.

رییس انستیتو تغذیه در پاسخ به این موضوع گفت: یک سری وظایف ما در وزارت بهداشت داریم و یک سری وظایف در سازمان استاندارد وجود دارد و این تفاهم‌نامه‌ها باید تبدیل به آیین‌نامه شود و به این دلیل اجرایی شدن آن طول کشیده است.

هدایت حسینی افزود: در همه جای دنیا به نظام جامع ایمنی مواد غذایی متعهد هستند. این نظام جامع لزوما این نیست که یک سازمان همه کارها را انجام دهد، اما تعامل بین سازمان‌ها وجود دارد.

 

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/pUAzz

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک