سنجه اول چون نهد طراح کج، تا گواهی می‌رود این راه کج

۱۳۹۶/۰۴/۱۷ در ۰۹:۵۶

اعتباربخشی

ایران پزشک: اجرای فرآیند اعتباربخشی بیمارستانی بعد از کش و قوس‌های فراوان، چراغ خاموش به منزل نهایی مورد نظر وزارت بهداشت رسید. منزلی که اولین خشت‌های آن طوری کج گذاشته شده است که به نزدیکی ثریا هم نخواهد رسید.

فرآیند اعتباربخشی بیمارستانی یکی از مهم‌ترین اقدامات بهبود کیفیت است که قرار بود در آینده‌ای نه چندان دور تبدیل به مهم‌ترین ابزار ارتقای ارائه خدمات درمانی در بیمارستان‌ها و به دنبال آن ایمنی بیمار شود. این اتفاق نه چندان نو ظهور در جهان، توانست کشورهایی حتی در حد لبنان و مصر را به استانداردهای جهانی نزدیک کند، اما در کشور ما در سکوت رسانه‌ای پیش رفت که نتیجه آن عدم آگاهی جامعه و به خصوص بیماران از این اتفاق شد؛ هرچند اصل اعتباربخشی در راستای افزایش کیفیت ارائه خدمات به همین بیمارانی است که نمی‌دانند حق و حقوق‌شان چیست.

وضع قوانین که در فرآیند اعتباربخشی به آن سنجه می‌گویند و نظارت بر اجرای آن‌ها در ایران بر عهده اداره کلی نهاده شده که زیر مجموعه معاونت درمان وزارت بهداشت است. نگاهی به فرآیند وضع سنجه‌ها و به دنبال آن تربیت ارزیابان جهت ارزیابی بیمارستان‌های کشور و نظارت بر آن، نشان می‌دهد که اداره کل نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان وزارت بهداشت نه تنها نتوانسته از عهده آن در سطح کیفی مطلوب برآید، بلکه به معدود انتقادهای انجام شده توسط یک یا دو رسانه و حتی کارشناسان دفاتر بهبود کیفیت و کسانی که سال‌هاست در این حوزه فعالیت می‌کنند نیز واکنش چندان مناسبی نداشته و به اجرای کمیت‌های مورد نظر خود اکتفا کرده است. کارشناسان مدیریت بیمارستانی طی یک سال گذشته و پس از جدی‌تر شدن اجرای اعتباربخشی بیمارستانی، بارها و بارها نسبت به وضع سنجه‌های حجیم هشدار دادند و انتقادهای خود را به هر شکل و شیوه‌ای ابراز داشتند. هرچند از جمله افتخارات این اداره کل، ایرانیزه کردن سنجه‌ها و کاهش تعداد آن‌هاست، اما به نظر می‌رسد کاهشی در راستای تسهیل امور انجام نگرفته و تنها تجمیع سنجه‌ها بر اساس شباهت آن‌ها انجام شده و در ظاهر نه تنها باری از دوش مجریان در بیمارستان‌ها بر نداشته، بلکه با وجود کمبود نیروی انسانی، مشکلات فراوانی را در زمینه درک و اجرا افزوده است.

تمایل اداره کل نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان به متکلم وحده بودن و عدم استفاده از نظرات کارشناسی منتقدان و نبود رسانه‌های کافی جهت نقد و بررسی اقدامات اعتباربخشی، باعث شد که کلنگ یک کانال تلگرامی توسط این اداره کل زده شود و عضوگیری را آغاز کند. حجم مطالب ارائه شده در این کانال از ابتدای تاسیس تاکنون نشان از متکلم وحده بودن و نپذیرفتن انتقادها دارد. انتقادهایی که با عدم آگاهی رسانه‌های سلامت در حوزه حساس اعتباربخشی تنها به چند سوال سطحی در نشست‌های خبری فرمایشی محدود شد، اما واکنش‌های مسئولین بهبود کیفیت و کارشناسان اعتباربخشی در گروه‌های تلگرامی و اعتراضات کارشناسی آن‌ها همچنان نشان از کافی نبودن آموزش‌ها و به دنبال آن تعجب از شیوه ارزیابی‌ها و در پایان ارائه نتایج دارد. نتایجی که قرار بود در اردیبهشت ماه منتشر شود و حالا به تیر ماه ۹۶ کشیده است، اما با وجود گذشت حدود یک هفته از اعلام نتایج، هنوز از تعجب پرسنل بیمارستانی نکاسته است.

تنها اطلاعات منتشر شده در حوزه اعتباربخشی برای رسانه‌های حوزه سلامت محدود به آمار و ارقامی است که با جمله‌هایی تکراری همواره به مسیر ابتدا تاکنون اعتباربخشی پرداخته و هیچ‌گاه کم و کیف کارشناسی این مسائل برای خبرنگاران مطرح نشده است. این در حالی است که در موضوعات دیگر مانند تعرفه‌ها که بسیار کارشناسی‌تر است، شاهد ارائه اطلاعاتی ثقیل و در حد جلسات کارشناسی هستیم. این موضوع باعث شکل گرفتن سوال در ذهن نگارنده می‌شود که چرا در موضوعاتی که ممکن است به شفاف‌سازی ذهن خبرنگاران و در نتیجه مردم نسبت به اهمیت اعتباربخشی بیمارستانی منجر شود، تا این حد قطره‌چکانی و تکراری اطلاعات داده می‌شود.

این در حالی است که جامعه شناخت چندانی از اهمیت این فرآیند ندارد و قدر مسلم عدم آگاهی یکی از بهترین ابزارها برای پیش‌برد اهداف به شکل و شمایل دل‌خواسته محسوب می‌شود.

به نظر می‌رسد بهتر بود اداره کل نظارت و اعتباربخشی در کنار همه زحمتی که برای بومی‌سازی سنجه‌های اعتباربخشی آن ور آبی انجام داد، قدری هم به انتقادها و همراه کردن جامعه پزشکی برای اجرای این فرآیند می‌پرداخت. عدم فرهنگ‌سازی و بسترسازی مناسب در کنار آموزش‌های ناکافی و البته توجه نکردن به معدود انتقادها، سازه‌ای را بنا نهاد که نه پی ریزی مناسبی دارد و نه حتی می‌توان پایان کاری برای آن گرفت.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/cmkmh

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک