مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو:

سیاست‌گذاری غلط بیش از واردات تیشه به ریشه دارو زد

۱۳۹۶/۰۴/۲۰ در ۱۰:۱۳

عبدالهی

مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو با بیان این‌که تولید و صنعت دارو نه از واردات بلکه بیشتر از سیاست‌گذاری‌های غلط آسیب دیده، گفت: صنعت محجوب و مظلوم داروسازی با ارزش بالای ۱۰ هزار میلیارد تومانی قربانی بوق و کرنای صنعت ۱۵۰۰ میلیارد تومانی ماده اولیه شده است.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، اکبر عبدالهی‌ اصل در گردهمایی برخی مدیران صنعت دارویی کشور با بیان این‌که حدود ۳۰۰ قلم دارو داریم که قیمت آن‌ها از هر چیزی ارزان‌تر است، گفت: قیمت این داروها در حد ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان است. در مورد قیمت دارو واقعا دستمان بسته است و تحت فشار زیادی از همه جهات هستیم. به عنوان مثال پس از آزادسازی قیمت داروهای OTC بر اساس یک خبرسازی بی‌مورد تحت فشار و انتقاد زیادی قرار گرفتیم.

وی افزود: حدود ۳۰۰ قلم در بازار داریم که باید به تدریج از بازار خارج شده و داروهای جدید جایگزین آن‌ها شوند.

عبدالهی اصل با بیان این‌که برنامه اصلاح قیمت داروهای ژنریک به تدریج انجام خواهد شد، ادامه داد: قیمت داروهای زیان‌ده را قطعا به زودی اصلاح می‌کنیم. هم‌اکنون ۵۳ قلم داروی تولیدی در شرف کمبود داریم. ۷۵۰ قلم داروی دیگر هم دارای ذخیره‌ای هستند که اگر فکری برای آن نشود قابلیت تبدیل شدن به شرایط کمبود را دارند. گویا تا بحران نشود مقامات ارشد به فکر نمی‌افتند.

مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو گفت: وضعیت فعلی قطعا یک بحران است و شکی هم در آن نیست. مقامات ارشد نظام چاره‌اندیشی فوری کنند. در حد هیئت دولت باید این مشکل حل شود.

وی با بیان این‌که تولید و صنعت دارو نه از واردات بلکه بیشتر از سیاست‌گذاری‌های غلط آسیب دیده، اظهار کرد: صنعت دارو با شرایط کنونی ۲۰ هزار میلیارد تومان برای کشور ارزش افزوده دارد؛ زیرا اگر قرار بود داروهای ژنریک را از ترکیه و هند وارد کنیم، ارزش ۱۰ هزار میلیارد تومانی فعلی این صنعت به بالای ۳۰ هزار میلیارد تومان هزینه تامین دارو می‌رسید.

عبدالهی اصل در پایان گفت: صنعت محجوب و مظلوم داروسازی با ارزش بالای ۱۰ هزار میلیارد تومانی قربانی بوق و کرنای صنعت ۱۵۰۰ میلیارد تومانی ماده اولیه شده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/4w4mp

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک