سین سلامت سفره هفت سین کابینه در سال رفته

۱۳۹۶/۱۲/۲۹ در ۱۴:۲۶

عید نوروز

ایران پزشک: سال ۹۶ با تمام حوادث و ریز درشتش از زمینی و دریایی بگیرید تا هوایی گذشت. حالا فقط چند ساعت به رسیدن سال ۹۷ مانده و چشم نگران سرزمین‌مان به سالی است که در آن آرزوی سلامتی برای همه مردم ایران داریم.

حوزه بهداشت و درمان کشور در سال ۹۶ مانند چند سال گذشته با بزرگ‌ترین طرح اجتماعی دولت گره خورد. طرح تحول سلامت که با روی کار آمدن دولت حسن روحانی تلاش کرد تحولی در ارائه خدمات درمانی به ایرانیان به وجود بیاورد. طرحی که در کنار ارائه خدمت به مردم در دور دست‌ترین نقاط کشور، با انتقاداتی نیز همراه بود و هست.

سال ۹۶ با دوباره روی کار آمدن دولت حسن روحانی و انتخاب مجدد سید حسن هاشمی به عنوان وزیر بهداشت، نوید این را داد که مسیر طرح تحول سلامت می‌تواند با اصلاحاتی همراه شود و این اصلاحات در نهایت به نفع دریافت کنندگان خدمات بهداشتی و درمانی ختم شود. در این مسیر بدهی‌های انباشته سازمان‌های بیمه‌گر کمی از شیرینی این طرح کاست. هرچند جدا شدن سازمان بیمه سلامت و الحاق آن به وزارت بهداشت، روزنه‌های امیدواری را ایجاد کرد، اما در عمل شاهد این بودیم که تا واپسین روزهای سال نیز تکاپوی پرداخت بدهی‌ها به ارائه کنندگان خدمات از جمله داروخانه‌های خصوصی و بیمارستان‌ها و پاراکلینیک‌ها ادامه دارد.

تاکید نمایندگان مجلس در رای اعتماد دوباره به سید حسن هاشمی نیز بر این بود که توجه وزارت بهداشت بر اصلی‌ترین بازوی آن یعنی پیش‌گیری و بهداشت متمرکز شود. هاشمی نیز تلاش کرد که تمرکز طرح تحول سلامت را از درمان بر بهداشت بگذارد و اجرای طرح پزشک خانواده و طرح ارجاع و غیره که هنوز در نیمه راه مانده است، نشان از همین توجه ویژه دارد. هرچند اجرای این طرح‌های مهم که به نوعی قمرهای طرح تحول سلامت به حساب می‌آیند، هنوز کامل نشده و نیازمند تلاش مضاعف در سال جدید دارد.

سال ۹۶ را باید سال حوادث و تلاش شبانه‌روزی سازمان اورژانس کشور دانست. سازمانی که با طرح تحول سلامت و هدایت پیرحسین کولیوند جزو معدود سازمان‌های وابسته به وزارت بهداشت است که توانست تحولاتی بزرگ در خود ایجاد کند. راه اندازی موتورلانس‌ها و پایگاه‌های اورژانس جاده‌ای و غیره از جمله فعالیت‌های این سازمان در سال پر حادثه ۹۶ بود و گویا می‌توان نگاه مثبتی به آینده این سازمان در سال جدید داشت.

رسانه‌های سلامت در سال ۹۶ نیز مسیر پر تلاشی را سپری کردند و «ایران پزشک» هم در کنار سایر رسانه‌های سلامت تلاش کرد به اصل مهم گفتمان‌سازی در حوزه سلامت بپردازد.

امیدواریم سال ۹۷ سالی سرشار از موفقیت و سلامت برای همه مردم ایران باشد و در پایان سال بتوانیم خدا را شکر کنیم که سالی موفق را گذراندیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/k7aJl

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک