وجود جیوه در گوشت مرغ

شایعاتی که هم به سفره‌ها ضرر می‌زند و هم جیب مرغداران

۱۳۹۴/۱۲/۲۲ در ۰۶:۴۲

هنوز مدت زیادی از انتشار حواشی پیرامون مرغ‌های آنتی‌بیوتیکی نمی‌گذرد که شایعات جدیدی، بازهم این محصول را در راس اخبار قرار داد.

مرغ به عنوان یکی از منابع گوشت سفید با پروتئین مطلوب که به نسبت از گوشت قرمز ارزان‌تر است، در سبد بسیاری از ایرانیان جای دارد و ایجاد شایعات پیرامون این محصول باعث ایجاد عدم امنیت غذایی برای مردم می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، به تازگی یکی از خبرگزاری‌های کشور اخباری پیرامون وجود جیوه در گوشت مرغ مطرح کرد که باعث شگفتی متخصصان و کار‌شناسان تغذیه شد.

در این رابطه آراسب دباغ مقدم، رئیس کمیته تخصصی بهداشت موادغذایی جامعه دامپزشکان ایران درباره امکان وجود این ماده سمی در گوشت مرغ به خبرنگار ایران پزشک گفت: بسیار بعید است که جیوه در گوشت مرغ وجود داشته باشد، زیرا دلیلی برای این مسئله وجود ندارد.

دباغ مقدم تصریح کرد: جیوه، فلز در دسترسی نیست و معمولا گزارشات جیوه تنها در گوشت ماهی گزارش می‌شود. آن هم در مورد ماهی‌هایی که در رودخانه‌های کنار کارخانه‌های رنگ‌سازی یا پتروشیمی صید می‌شوند و فاضلاب این کارخانه‌ها در رودخانه‌ها ریخته می‌شود و در نتیجه ماهی‌ها آلوده می‌شوند.

رئیس کمیته تخصصی بهداشت موادغذایی جامعه دامپزشکان ایران با تاکید بر اینکه هیچ منبع علمی در جهان وجود جیوه در گوشت مرغ را تایید نمی‌کند، افزود: حتی دان مرغ‌ها نیز نمی‌تواند آلوده باشد. دان مرغ‌ها، سویا و ذرت است که عموما وارداتی هستند و دلیل موجهی برای وجود جیوه در دان‌ها وجود ندارد.

وی به امکان وجود برخی فلزات در گوشت مرغ‌ها اشاره و ادامه داد: ممکن است ما بحث برخی فلزات را در گوشت داشته باشیم، اما وجود جیوه اصلا مطرح نیست. آن هم در حدی که توسط دستگاه‌ها قابل تشخیص باشد.

این کار‌شناس تغذیه گفت: باید از کسی که این موضوع را مطرح کرده پرسید که بر چه اساسی این تشخیص صورت گرفته است. چون جیوه به سادگی قابل تشخیص نیست و آزمایشگاه‌هایی که امکان تشخیص و آزمایش جیوه را داشته باشند بسیار محدودند و باید یک مرکز تحقیقاتی که دستگاه سم‌شناسی و تشخیص فلزات دارند، این موضوع را بررسی کنند.

وی در پایان با اشاره به اینکه این مسائل تنها به اقتصاد و سبد تغذیه‌ای مردم صدمه خواهد زد به خبرنگار ایران پزشک گفت: گاهی حرف‌هایی زده می‌شود و بعد موجی راه می‌افتد و کسی نمی‌پرسد که بر چه اساس برخی حرف‌ها زده شده است. از دید من که هم دامپزشکم و هم متخصص تغذیه هستم، طرح این مسائل تنها به تشویش اذهان عمومی می‌انجامد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/OAQZ6

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک