وزیر بهداشت:

شش دستگاه آمبولانس هوایی به زودی در آسمان تهران پرواز می‌کنند

۱۳۹۶/۱۰/۰۷ در ۱۷:۰۵

وزیر بهداشت گفت: ۶ دستگاه آمبولانس هوایی از نوع اروپایی تهیه کردیم که به زودی وارد مدار خدمت رسانی می‌شود. البته تاکنون ۳۵ فروند از هوانیروز و ارتش و نیروی انتظامی به صورت اجاره‌ای در اختیار داریم، اما این موارد نمی‌توانند هر کجای تهران فرود بیایند. در حالی‌که این بالگردهای خریداری شده دو موتوره هستند و سریع حرکت می‌کنند و در هر منطقه‌ای می‌توانند فرود بیایند.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، سید حسن هاشمی در برنامه ضربان شبکه سلامت درباره پروفسور یلدا که شب یلدای امسال فوت کرد، گفت: پروفسور یلدا استاد برجسته‌ای بودند که ۶۶ سال در دانشگاه تهران خدمت کردند، ولی وجه تکرار نشدنی او انسان دوستی و محبت به مردم بود. او به پزشکان مدام توصیه می‌کرد که مردم را به عنوان کیف پول نبینید و به مردم بی‌دریغ محبت کنند. خود پروفسور یلدا نیز به حرف‌هایش عمل می‌کرد؛ البته امثال او داریم و کم هم نیستند.

وی افزود: هنرمندی این است که امثال پروفسور یلدا را معرفی کنیم؛ جسم او دیگر در بین ما نیست، اما باید فرهنگ او را تبلیغ کنیم. باید الگوهایی همانند او را بیشتر معرفی کنیم؛ زیرا سرمشق هستند و جامعه پزشکی نیز باید این الگوها را ترویج و تشویق کند.

 

کمبود پرستار در نظام بهداشت و درمان

هاشمی در ادامه این برنامه درباره کمبود پرسنل نظام بهداشت و درمان کشور بیان کرد: در این رابطه فکرهایی شده و طرح‌هایی نیز ارائه کردیم و اتفاق نظرهایی نیز در این باره با سازمان برنامه و بودجه وجود دارد. البته جهت‌گیری درستی در کشور وجود دارد که می‌خواهد تعداد پرسنل اضافه نشود. البته در قانون تاکید شده که در پست‌های حساس به ازای هر نفر که بازنشسته می‌شود، یک نفر باید جایگزین شود. در حالی‌که این موضوع به یک نفر به ازای سه نفر بازنشسته تقلیل یافته و کار درستی نیست.

وی افزود: طی سال‌های اخیر ۲۳ تا ۲۴ هزار تخت بیمارستانی توسعه یافته و با وجود این توسعه، هنوز تعداد پرسنل متناسب با تعداد تخت‌های بیمارستانی نیست و این شاخص در کشور در مقایسه با کشورهای اطراف قابل قبول نیست.

وزیر بهداشت ادامه داد: حتی در کشورهای جنوب شرقی آسیا مثل کره و چین، به ازای هر هزار نفر، ۹ یا ۱۱ پرستار دارند. در ژاپن این تعداد ۱۴ نفر است. در ایران مراکزی وجود دارد که این میزان ۰٫۶ است. این موضوع در ایجاد نارضایتی و ناکامی در ارائه خدمات تاثیر دارد.

هاشمی بیان کرد: طرح‌هایی مانند کمک بهیار قطعا موثر است؛ اما این افراد نیز اعتراض دارند که چرا استخدام نمی‌شوند. از طرفی نیاز است و از طرف دیگر محدودیت استخدام داریم. باید در مدیریت بودجه، اولویت‌ها را رعایت کنیم. پول داریم، اما پول را درست هزینه نمی‌کنیم.

وزیر بهداشت گفت: باید با مردم صاف و ساده حرف بزنیم و مشکلات‌مان را بگوییم. نمی‌توانیم هر چیزی که گفتند را بدهیم؛ بلکه باید گفت که کل دارایی چقدر است و از افراد کمک بگیریم تا برای هزینه کردن هم‌فکری کنیم. در این صورت اعضای خانواده می‌توانند اولویت‌ها را مشخص کنند. شاید بتوان مردم را متقاعد کرد که حق بیمه بیشتری بدهند و از آن طرف مردم می‌گویند پولی که از مالیات یا نفت گرفته می‌شود را چطور خرج می‌کنید که اصراف نشود. در نتیجه باید اول این قسمت درست شود و بعد سراغ مردم رفت. مشکل از این‌جا شروع می‌شود که هیچ کدام از ما نمی‌خواهیم شخصیت بد باشیم.

 

حریف و حدیث‌های پیرامون بیمه سلامت

هاشمی در ادامه درباره بیمه سلامت و حرف و حدیث‌های اخیر نیز گفت: از طرفی دولت آقای روحانی بعد از ۲۰ سال از تصویب قانون همه کسانی که بیمه نبودند را بیمه کردند. در آن زمان پیشنهاد کردیم ۴ تا ۵ میلیون نفر که کم بضاعت یا بی‌بضاعت بودند بیمه شوند، اما وزارت رفاه کار دیگری انجام داد و ۱۱ میلیون نفر را بیمه کرد. بعد از شروع کار، همه مردم خوشحال بودند، اما کسانی که می‌خواستند ارائه خدمت کنند با مشتری‌های بدحساب مواجه شدند و کسری‌های فراوانی ایجاد شد.

وی افزود: حالا هر از گاهی دولت اوراق یا پول می‌دهد و تسویه می‌کند و تا سال بعد پیش می‌رود. در حقیقت باید پا را به اندازه گلیم خود دراز کنیم.

وزیر بهداشت با بیان این‌که باید منابع دیده شود، اظهار کرد: به عنوان مسئول بخش سلامت با هر محدودیتی مخالفم و می‌گویم که سلامت بسیار مهم است. ۷۰۰ هزار نفر قبل از شروع طرح تحول سلامت و به دلیل هزینه‌های درمانی زیر خط فقر می‌افتادند. وقتی درباره توقف و ادامه صحبت می‌کنیم، طبیعی است که بگوییم بسته خدمت باید کوچک‌تر شود. در نتیجه یا باید تعداد بیمه‌شدگان را کاهش داد یا فکر دیگری کرد.

هاشمی ادامه داد: هنوز تجمیع بیمه به معنی تجمیع منابع اتفاق نیفتاده است. قانون در این زمینه صراحت دارد و همه مطالبه می‌کنند قانون رعایت شود، اما هنوز کسی پاسخ‌گوی عدم اجرای آن نیست.

 

اورژانس هوایی به زودی وارد تهران می‌شود

وزیر بهداشت درباره امدادرسانی و اورژانس نیز گفت: برای اورژانس و آمبولانس هوایی اقداماتی انجام شده و ۶ دستگاه آمبولانس هوایی از نوع اروپایی تهیه کردیم که به زودی وارد مدار خدمت رسانی می‌شود. البته تاکنون ۳۵ فروند از هوانیروز و ارتش و نیروی انتظامی به صورت اجاره‌ای در اختیار داریم، اما این موارد نمی‌توانند هر کجای تهران فرود بیایند. در حالی‌که این بالگردهای خریداری شده دو موتوره هستند و سریع حرکت می‌کنند و در هر منطقه‌ای می‌توانند فرود بیایند.

وی افزود: با همکاری فرماندهی سپاه این موضوع انجام شده و امیدواریم با کمک دکتر کولیوند بتوانیم این خدمت را در کمترین زمان ممکن فراهم کنیم.

هاشمی درباره موتورلانس‌ها نیز گفت: موتورلانس‌ها نیز زمان حضور اورژانس و هزینه‌ها را کاهش دادند.

 

شورای شهر تصمیم انقلابی بگیرد

وزیر بهداشت با بیان این‌که محل استقرار بیمارستان‌ها در تهران نگران کننده است، بیان کرد: این بیمارستان‌ها قبلا در حاشیه شهر بودند، اما الان در مرکز شهر قرار گرفتند. آن شب زلزله اولین موضوعی که در ذهنم بود بیمارستان امام خمینی و بیمارستان شریعتی و در کرج، بیمارستان مدنی بود. این همه سال گذشته و کارهای خوب زیادی کردیم، اما این بخش کار مغفول مانده است. شوراهای شهر و شهردار محترم تهران می‌توانند کمک‌های بیشتری کنند.

وی افزود: شورای شهر باید تصمیم انقلابی بگیرد و حداقل زمین را برای ساخت بیمارستان در اختیار ما بگذارد.

هاشمی ادامه داد: خیرین فقط می‌توانند هشت درصد هزینه‌ها را تامین کنند. در کشور ما نیز خیرین خیلی کمک می‌کنند، اما واقعیت این است که این موارد وظیفه حاکمیت است. چه افتخاری بالاتر از این‌که وقتی بودجه را اعلام می‌کنیم بگوییم در صدر بودجه برای علم و آموزش و پرورش هزینه می‌کنیم. این هزینه نیست و سرمایه‌گذاری است. بیشترین هزینه‌ها برای امنیت و آموزش و پرورش است.

 

پزشک خانواده و نظام ارجاع

وزیر بهداشت در ادامه درباره طرح پزشک خانواده نیز گفت: اگر همه چیز خوب پیش برود تا سال ۱۴۰۴ می‌توانیم نظام ارجاع را کامل کنیم. پرونده الکترونیک سلامت حداقل به دو سال دیگر زمان نیاز دارد. البته اگر الان هم وارد سامانه سیب شوید، به لحظه گزارشات را مشاهده می‌کنید که امروز چند میلیون خدمت در مراکز ارائه شده است.

وی افزود: هم داروخانه‌ها و هم بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی باید به هم متصل شوند. تا نظام ارجاع شکل نگیرد نمی‌توان هزینه‌ها را کنترل کرد و به درستی ارائه خدمت کرد. این موضوع کار علمی است و تجربه جهانی نیز دارد.

هاشمی گفت: فقط این نوید را می‌دهم که در مسیر کاملا درستی در حال حرکت هستیم. از شهرهای زیر بیست هزار نفر به ۵۰ هزار نفر و الان به شهرهای ۵۰۰ هزار نفر جمعیت رسیدیم. در حاشیه شهرها نیز پزشک خانواده مستقر شده است. آن‌چه اهمیت دارد این است که پزشک خانواده و کارشناس تغذیه و کارشناس سلامت یک ابزار است و هنر نیست که دولت بگوید این موارد فراهم شده؛ بلکه اثر آن اهمیت دارد. این‌که بعدها مشخص شود میزان چاقی و سکته قلبی و فشار خون کاهش یافته، اهمیت این کار پر رنگ می‌شود. به خصوص دسترسی مردم به خدمات سلامت باید افزایش پیدا کند. نظام ارجاع و پزشک خانواده در مسیر درستی حرکت می‌کند و نیاز به ابزارهای خاص خود دارد. مطمئن باشید این حرکت اگر دوباره با حاشیه‌ها دچار اشکال نشده و در مدیران تردید ایجاد نشود، طی ده تا پانزده سال آینده به نتایج مورد انتظار می‌رسیم.

 

ادامه مسیر طرح تحول سلامت

وی درباره ادامه طرح تحول سلامت نیز اظهار کرد: ادامه این راه به دولت و مجلس بستگی دارد. اگر سلامت مردم جزو اولویت بودجه سال آینده باشد بله، اما اگر در شعار خلاصه شود، طرح تحول سلامت نمی‌تواند ادامه پیدا کند و به نظر من مشکل جدی وجود دارد و خواهش می‌کنم همه کمک کنند و هر جا فکر می‌کنند هزینه اضافه‌ای انجام می‌شود، قلم قرمز بکشند و به مردم نیز اعلام کنند و ما هم قبول می‌کنیم. اگر مجلس فکر می‌کند در بخشی از هزینه‌ها زیاده‌روی می‌شود بگوید تا اصلاح کنیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/qeXKE

برچسب‌ها, , , , , , , , , ,

ایران پزشک