شهامت، خوش فکرى و سابقه اجرایى، مهم‌ترین شاخصه نامزدهاى انتخابات نظام پزشکى باشد

۱۳۹۶/۰۴/۱۳ در ۱۳:۴۹

رییس مجمع انجمن‌هاى علمى گروه پزشکى و رییس جامعه جراحان ایران طى یادداشتى به اهمیت انتخابات سازمان نظام پزشکى پرداخت و نوشت: قانون سازمان نظام پزشکی در ابتدای تصویب یکی از پیشرفته‌ترین قوانین مصوب محسوب مى‌شد، اما متاسفانه تغییراتی در قانون نظام پزشکی به وجود آمد و اختیاراتی که بسیار مهم بود از نظام پزشکی سلب شد.

به گزارش ایران پزشک، ایرج فاضل در این یادداشت نوشت:

انتخابات سازمان نظام پزشکی در دوره ای که پیش رو قرار دارد تفاوت های اثرگذاری با سایر دوره های قبل خواهد داشت، اگر پزشکان با مشارکت حداکثری خود توانمندترین و پیگیرترین افراد را انتخاب کنند.

تردید نیست که سازمان نظام پزشکی یکی از مهمترین و کارسازترین تشکیلات در کشور است. در ارتباط با مراجع عالی کشور، سازمان نظام پزشکی حلقه اتصال بین گروه های پزشکی و مسئولین مملکتی است. سازمان نظام پزشکی نقش بسیار عمده ای در سامان دهی بخش سلامت به عهده دارد. بنابراین یک نظام پزشکی قوی، مقتدر و کارآمد مى تواند در سامان دادن امور طبابت در مملکت بسیار تاثیرگذار باشد.

با این دیدگاه با حمایت گسترده پزشکان و افراد جامعه پزشکی در همه رده ها مى توانیم یک سازمان نظام پزشکی مقتدر و کار آمد تشکیل دهیم.

قانون سازمان نظام پزشکی در ابتدای تصویب یکی از پیشرفته ترین قوانین مصوب محسوب مى شد، اما متاسفانه تغییراتی در قانون نظام پزشکی به وجود آمد و اختیاراتی که بسیار مهم بود از نظام پزشکی سلب شد. به نظر مى رسد این تغییرات نه تنها هیچ کمکی به بهتر شدن اوضاع نکرد، بلکه باعث ایجاد یک نوع هرج و مرج نسبی نیز گردید.

در این خصوص قسمت های حذف شده و تغییر یافته قانون جدید باید اصلاح بشوند و به همان صورت که به صلاح جامعه است اجرا گردد؛ حتی در مواردی بهتر است اختیاراتی به مسئولیت های سازمان نظام پزشکی افزوده شود زیرا کارهایی وجود دارد که مى توان از عهده وزارتخانه و مراجع رسمی برداشت و بر عهده نظام پزشکی واگذار کرد که بتواند با اقتدار و با اختیارات بیشتر و مناسب تر این مجموعه عظیم را اداره کند.

یک موضوع مهم در ارتباط با استقبال پزشکان و رای دهندگان در انتخابات سازمان نظام پزشکی وجود دارد و آن مهم، همانند همه انتخابات ها، هرچه تعداد شرکت کنندگان بیشتر باشد اعتبار افرادی که انتخاب مى شوند بالاتر مى رود. ما امیدوار هستیم که همکاران این همت را داشته باشند و هر چهار سال یک بار برای خود و حرفه شان وقت بگذارند و پای صندوق های رای بیایند تا بهترین ها و افراد شایسته انتخاب شوند.

از موضوعاتی که امسال نسبت به دوره های قبل مطرح مى شود، دقت نظر بر روی لیست ها و فهرست هایی است که باید همکاران پزشک به آن توجه کنند.

در سال های اخیر و در برخی انتخابات ها معمولا لیست ها نقش عمده ای دارند. به عنوان مثال در انتخابات مجلس شورای اسلامی و به خصوص شورای شهر، لیست نامزدهای انتخاباتی نقش به سزایی دارند.

اعتبار فهرست کاندیداها به اعتبار افراد موجود در لیست و صادر کنندگان لیست بستگی دارد یعنی هر چقدر افرادی که اعتبار لیست را تهیه می کنند در نظر همکاران بالاتر باشند کاربری و رای دادن به اعضا لیست بیشتر می شود. این روش به انتخاب افراد شایسته و لایق تر از میان رای ها کمک می کند. البته مجمع انجمن های علمی و پزشکی لیستی تهیه کرده که در شرف تکمیل است. بدین ترتیب فهرست کاندیداها به انتخاب کنندگان کمک فراوانی می کند. برای این که حضور آن ها ضمانت اجرایی داشته باشد برای احقاق حق پزشکان و اعضا سازمان نظام پزشکی از میان نامزدها افرادی را باید انتخاب کرد که تجربه و سابقه اجرایی دارند. کسانی که شهامت برخورد با مسایل را داشته و خوشفکر نیز هستند. این ها افرادی خواهند بود که می توانند در لیست ها بر اساس سوابق منتخب شوند.

به لطف پروردگار و همت بالای همکاران جامعه پزشکی، امید است حضور پرشور و اشتیاقی در جمعه سی ام تیر ماه در سراسر کشور رقم بخورد تا بدین ترتیب منتخبین توانا و کارآمد در این دوره انتخابات سراسری سازمان نظام پزشکی سکاندار لایق در رسیدگی به مشکلات هموطنان و همکاران باشند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Egccm

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک